Fatih Erbakan: İktidara Esnaf Ziyareti Yapmalarını; Çiftçinin, Köylünün, Emeklinin, Memurun Derdiyle Dertlenmelerini Tavsiye Mektubu Ediyorum

MURAT İSTANBULLU

Yeniden Refah Partisi Umumi Başkanı Fatih Erbakan, “‘İnsanlar evine savuşturmak götüremiyor’ diyenlere, ‘Bu insanlar abartıyor’ diyorlar bu kuvvet yetkilileri ve Sayın Cumhur Reisi. Bunu söyleyenlere, esnafın yanlarına gelebilmeleri ve esnaf ziyareti yapmalarını; çiftçinin, köylünün ve emeklinin, memurun derdiyle dertlenmelerini kaynak ediyorum” dedi.

Fatih Erbakan, partisinin iklim kongresine katılmak için mazi Artvin’e geldi. Erbakan, kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“VERDİĞİNİZ DİPLAMALAR İŞE YARAMADIĞI İÇİN ÇOLUK ÇOCUK EV DIŞINA GİDİYOR”

“Gençlerin işsizliğine ayrımsız umar bulamadığınız amacıyla çoluk çocuk bu ülkeden gidiyorlar. 20 yıllık iktidarınızda nitelikli tıpkı eğitim bilimi veremediğiniz için gidiyorlar, verilen diplomalar tek işe yaramadığı üzere gidiyorlar. Bu gençler, aralıksız çalışmaları karşısında verilecek minimum ücretin kıtlık sınırının altında olması cihetiyle güçlükle dışına gidiyorlar. 60’lı yıllarda kafileler halinde sinirli dışına giden gurbetçilerimiz, onlar da mı keyfinden gittiler. Onlar dahi mecburiyetinden gittiler; savmak davası yüzünden, işsizlik yüzünden mecburiyetten gittiler. Bugün bu gençler birlikte gidiyorsa bunun için gidiyorlar. Bunun arz büyük sorumlusu, 20 seneden beri arz geniş yetkiyle iktidarda olan SELIM Fırka iktidarın kendisidir. Kaldı kim şayet bu çoluk çocuk kimi nefislerle yurt dışına gidiyorsa, vatanını milletini metrukiyet ediyorsa nefsine, arzuları yüzünden, hevesleri yüzünden, bunda de sizin sorumluluğunuz var. 20 senedir bu gençlere önceki aktöre ve moral hepten tıpkı eğitimi vermemişsiniz etmek kim bu gençler vatanını ayrılma ediyor.

“HALKIN GERÇEKLERİNİ HELİKOPTERDEN GÖRE GÖREMEZSİNİZ”

‘İnsanlar evine paketlemek götüremiyor’ diyenlere, ‘Bu insanlar abartıyor’ diyorlar kuvvet yetkilileri ve Sayın Reisicumhur. Biz, esnafla ekinci ile geri ile zor ile asgari ücretli ile Türkiye’nin dört bir birlikte ayrımsız aradayız. Bunu söyleyenlere, esnafın yanlarına gelebilmeleri ve esnaf ziyareti yapmalarını; çiftçinin, köylünün ve emeklinin, memurun derdiyle dertlenmelerini tavsiye ediyorum. Şu bizim yaptığımız gezilerdeki esnaf ziyaretlerinde keşki nüfuz yetkililer birlikte bulunsa da gerçekleri görseler. Bak, henüz geçkin Adana’de 36 adım sıcakta dükkanlara giriyoruz; klimalar mecbur, ışıklar vabeste, karanlıkta ve sıcakta oturuyorlar. Hastalık mi, zira cıvıltı faturasını ödeyemiyor bile onun amacıyla 36 adım sıcakta, kliması var, klimayı açamıyor, ışıkları söndürüp içeride karanlıkta, mağaradaki üzere oturmak zorunda kalıyorlar. Minimum ücretli, Kayseri’da önümüzü kesiyor; ‘Bugün evladım benden kuruyemiş istedi -eksiksiz bile kuruyemişçinin önündeyiz- geldim fiyatlara baktım, alamadan dönüyorum. Çocuğumun istediği tıpkısı kuruyemişi alamıyorum’. Alamaz. Fındığın, fıstığın kilosu kaç lira hepimiz bereketli biliyoruz. Türkiye’nin fos bu durumda, en üst yine Sayın Cumhurbaşkanı, Sakarya’dahi yaptığı konuşmada şöyle ayrımsız ifadede bulundu; ‘Hani ekonomide seçme canip çökmüştü, batmıştı. Helikopterle giderken o yolları gördüm; vesait, otomobiller, otobüsler, TIR’lar, hep yollar tıklım tıklım dolu’. Tığ ne dedik Sayın Cumhurbaşkanı’na; ‘Peki Sayın Cumhurbaşkanım, davranışlar hakeza helikopterde görüldüğü kadar değil. Helikopterden aşağı inip da halkın arasına inerseniz o ahit gerçekleri henüz iyi görürsünüz.”

Share: