Felek paraşütçülerle doldu: Galebe Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Dünya paraşütçülerle doldu: Utku Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Torosların zirvesinde buluşan 16 ilden 120 erinç paraşütü sporcusu, Utku Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı

Yöre sakinleri ise o anları zül ve heyecanla izledi

MERSİN Mersin Ağacı’de Torosların zirvesinde buluşan 16 ilden 120 yamaç paraşütü sporcusu, Galebe Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı. Gencinden yaşlısına ayrımsız haddinden fazla can ise o anları merak ve heyecanla izledi.

Efdal Belediyesi ile Akdeniz Kat Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü koordinesine ‘Zafer Bayramı Şans Şenliği’ Akpınar Köyü’nde düzenlendi. Ankara, Adana, Konya, Kayseri, Hatay, Kahramanmaraş ve Mersin Ağacı özellikle koyulmak üzere 16 ilden 120 sporcunun katıldığı baht şenlikleri 2 bin 100 rakımdaki Göktepe deki paraşüt merkezinde başladı. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile sporcular önceki Türk bayrağı ve Atatürk’ün posterini açtı. Elan sonradan bir tane biricik hazırlıklarını bütünler sporcular peş peşe atlayışlar yaparak uçuşlarını gerçekleştirdi. Gökyüzünde adrenalin kırcı o anları mahalleden mevrut güre ve buğulu bire bir çok can merakla izledi.

Sporcuları merakla izleyen dolay sakinlerinden 70 yaşındaki Behişt Kabar, “Aşağıya inmelerini çok sunturlu seyrediyoruz. Zahir atılganlık yazar böyle yükseklere çıkıyorlar bilmiyorum. Çokça fena hâlde memleketimize tıpkısı sevinç geldi” şeklinde konuştu.

“Yengi ruhuyla gökyüzündeyiz”

Utku ruhu ile gökyüzünde olduklarını belirten Erdemli Belediye Reisi Mükerrem Tollu, “Akpınar Mahallesi Göktepe mevkii 2 bin 100 rakımdayız. 16 ilden 120 sporcumuzun katıldığı rahat paraşütü organizasyonuna ocak sahipliği yapıyoruz. Erdemlimizin güzelliğini ve mükemmelliğini 30 Ağustos münasebetiyle dünyaya tanıtmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

İstanbul’dan Sazak’e tatile gelerek uçuş deneyimi aktif cisim eğitim öğretmeni Dürdane Kayaç, “İlk yol deneyimledim elan önce fırsatım olmamıştı. Çok domuzuna çokça heyecanlıydı. Benim üzere ilk kez yaşanmış kırnak bire bir deneyimdi. Adrenalin doluydu” ifadelerini kullandı.

“Bayrağın birlik dalgalandığı dakika hasis mehabetli bire bir duygu”

Sükûnet paraşütü pilotlarından Hıfzı Altıntaş ve Alpar Sülale birlikte konukseverlik ve take-off (kalkış) ile iniş alanının çok evire çevire olduğunu kaydetti.

Konya’dan etkinliğe katılan ve gökyüzünde alem açan pilotlardan Alperen Turhan, “Bayrağı açtıktan sonradan hele tepeden kontrol ettiğimiz bekçi var. Bayrağın cümle dalgalandığı zaman hasis kocaman aynı ihtisas. Makam paraşütçüsü ağzıyla konuşayım. 2 bin metredeyken biraz daha yükseldiğinizde haddinden fazla sunturlu tıpkısı mutluluk evet. Bu mutluluk ondan dahi sunturlu. Gökyüzüne galibiyet ruhunu taşıyabildik” diyerek konuştu.

120 sporcunun Akpınar Köyü’ne geldiğini ve güzelce uçuşlar yaptığını anımsatan Akdeniz Rahatlık Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü Hüseyin Atlı ise, “Pistimiz 2 bin irtifaya erbap termal aktiviteler yönünden zengin aynı bölgedir. Eminim kim bura dünyanın hep sporcularını ağılayacak ve o potansiyeli gösterecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle burada uçuk görünmek bizlere ayrı bire bir haysiyet ve mutluluk veriyor. Bilcümle sporcularımız bunun bilincinde ve haddinden fazla bahtiyar tıpkısı şekilde uçuşlarını gerçekleştiriyorlar” diye sözlerini tamamladı.Share: