Fındık fiyatları yükselişe geçti

Başıboş piyasada son 2 aydır 47 teklik seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatı sene sonu yaklaşırken 1.5 teklik yükselişle 48.5 TL’yi gördü.

Serbest piyasada eskimemiş sezona 47 TL’den başlayan fındık fiyatı, çokça sürmeden gerilemeye başlamış sabık hafta 45 TL’ye büyüklüğünde düşmüştü. Fındık fiyatı bu haftayı ise yükselişle kapatarak 48 ila 48.5 aralığında seyrediyor.

Giresun’un tarihi Fındık Pazarı’nın esnaflarından Mustafa Kankaya fındık fiyatının önümüzdeki haftalarda tıpkı miktar henüz yükselerek TMO’nun gelgel fiyatını yakalamasından umutlu olduklarını belirterek “Bugün bakımından erkin piyasada Giresun kalite 48 ila 48.5 TL ortada, levant kaliteyi ve çılgın fındığı ise 43 TL’den alıyoruz. Sezona 47 liradan başlayan fındık fiyatı tıpkısı küşayiş 45 TL’ye kadar gerilemişti. Fakat yaklaşık 2 aydır 47 liralık seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatında serencam 1 gündür yukarı akıllıca bir kıpırdama oldu. Şuanda 1 ila 1.5 TL beyninde tıpkısı yükselişle 48 TL’nin üstünde müşteri buluyor. Giresun nitelik fındık 48.5 TL’den alınırken, levan nitelik ve ölçüsüz fındık ise 43 TL civarında” dedi.

Avrupa’daki erke krizi fındık ihracatını etkiledi

Fındık fiyatını yer ve kâm belirleyecek olsa dahi aynı hacim daha yükselerek TMO’nun kurum fiyatını yakalayabileceğini de belirten Kankaya, “Ebetteki fındık fiyatını civar kabul etmek çok zor zira fiyatları belirleyen bildirme ve taleptir. Bu ülkemizin fındık rekoltesine ve ihracatımıza eş değer anlamına geliyor. Bu duruma bakarak geçen sene ülkemizin kabuklu fındık ihracatı 300 bin titrem iken bu yılki dış satım rakamımız 275 bin ton civarında. Güzeşte yılın bu aylarına göre ihracatımız az buçuk geride kadar görülüyor. Buna kıymet ilgili bakanlığımızın açıkladığı rekolte ise, 762 bin titrem namına belirlendi. Zımnında rekoltemiz tıpkı eski yıla göre aynı hacim ilerde ama ihracatımız ise bir tutar geride. Bu da fiyatların genişlik ve mektepli göre istediğimiz seviyelerde olmadığının nedenini ortaya koyuyor. İhracatın az buçuk bağan olmasının nedeni ise tabii dünyada yaşanan global soylu erki kriz ve alelhusus Avrupa ülkelerindeki erke krizi etkin olmuştur” diye niteleyerek konuştu.

Üreticinin elinde yüzde 30 civarında fındık kaldı

Üreticinin elinde yüzdelik 30 seviyelerinde fındık kaldığını dahi kaydeden Kankaya “Eylül ayı bakımından müstahsil satışlı fındık 250 bin titrem civarındaydı. Bu rakamın içerisinde ilk teşrin ve son teşrin ayları namevcut. Bu ayları de hesaka kattığımızda tahmini olarak üreticinin elinde yüzdelik 25 ila 30 bandında fındık kalmıştır diyebiliriz. Bu üreticilerimizde aciliyeti olmayan az buçuk henüz fındık fiyatının yükselmesini imge eden üreticilerimizdir” dedi.

Öte yandan bazen üreticilerde ellerinde kâin fındıkları 50 liraya büyüklüğünde yükselmesi halinde satacaklarını belirttiler. – GİRESUN

Share: