FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar, birliğin çalışmalarını değerlendirdi

FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar’ın basın toplantısından detay

Bayraktar’ın açıklamaları

Bayraktar’ın “NUGA” kakaolu fındıklı çikolatayı tanıtması FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar, Sakarya’da birliğin çalışmalarını değerlendirdi:

“Şu anda 25 ülkeye dış satım yapıyoruz. Fındıkta FİSKOBİRLİK dünyada bir ayraç, bu ülkenin ve milletin değeri”

SAKARYA – FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Şu anda 25 ülkeye dış satım yapıyoruz. Fındıkta FİSKOBİRLİK dünyada benzeri bellik, bu ülkenin ve milletin değeri.” dedi.

Bayraktar, Serdivan ilçesinde aynı tesiste düzenlediği matbuat toplantısında, 2007 yılından bu yana yürüttüğü riyaset süreci, birliğin yaşadığı zorluklar ve yaptıkları icraat için katılımcılara vukuf verdi.

FİSKOBİRLİK’in dünyanın sunma balaban fındık yetiştirici birliği olduğunu söyleyen Bayraktar, “Görevimiz, üreticiden fındığı avans fiyatla almak, aldığı ürünü kullanmak, kar etmişse sülale, kötülük etmişse zararı cılk etmek. Fındık kadar tıpkı üründe engelleme alımını devletten başka kimesne yapamaz. Şu anda müdahale alımı olmasa de alımı Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) yapıyor.” diyerek konuştu.

Bayraktar, fındıkta tekelleşmenin çok aşkın olduğunu belirterek, “Celal diyor kim, ‘Ey sanayici, benim üreticimi boydak zannetme. Ben üreticimin yanındayım. Müdahale fiyatını veririm, şayet sen engelleme fiyatının haddinden fazla altına düşersen fındığın kâffesi bana dirimsel, ego o sezonda sana tek fındık vermem. Fabrikanda işleyecek nişane bulamazsın.’ Amma şu anda TMO’ya işaret veren müstahsil kıygın olmuyor ihtimal, TMO alıma girmezse gelgel fiyatı henüz dahi düşebilir ama müdahale alımının tanımına uygun davranılmadığı üzere harcanan mal ve emekten bilcümle yarar elde edilemiyor.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, celal desteği olmadan FİSKOBİRLİK’in kooperatifçilik dışında apayrı tıpkısı aksiyon yapmasının olabilir olmadığını kaydetti.

Üretim maliyetlerine değinen Bayraktar, şöyle bitmeme etti:

“Fındık alıp kışır kıymak namına akıbet 5 yılda müstahsil borçları bittikten bilahare değişmeyen aldık. Fındığı alıp entegre tesiste işleyip Türkiye ve dünyaya sonuncu işlenmiş kendisine satacağız ki Türk piyasasına, Türkiye’nin dünyadaki fındık piyasasına ve üreticiye katkısı olsun. Hazne desteği olmadan yetiştirici birliğinin müdahale alımı yapabilme imkanı yoktur. FİSKOBİRLİK, yılda 15-20 bin titrem fındık alıyor, bu birkaç. Bir ürünü işlenmiş yapıyorsanız o ürünü 6 ay stoklamak zorundasınız. Bu süreçteki finansı bile karşılamak zorundasınız.”

“Şu anda 25 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Bayraktar, işlerini doğru ve akilane yapmaya çalışıp üreticiye detaylı vadeli apotr olmaya çalıştıklarını söyledi.

Müstahsil ve FİSKOBİRLİK’in ilişkisini değerlendiren Bayraktar, şöyle konuştu:

“Müstahsil ve FİSKOBİRLİK bir olursa bu işin önüne kimesne geçemez. Tığ borçlarımızı bitirdik. Üreticiye, çiftçiye, bankaya ödeyemeyecek borcumuz kalmadı. Elde ettiğimiz âdeta gelir ve güvene dayalı finansmanlarla işi yürütmeye çalışıyoruz. 20 anne kalemde 120 barkodlu ürünümüz var. Şu anda 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. Fındıkta FİSKOBİRLİK dünyada ayrımsız işaret, bu ülkenin ve milletin değeri. Dünyada üretimde birinci olduğunuz aynı üründe, tüketimde da bir numara sonuncu nişane tıpkı işaret olacak. Biz kakaolu krema markamız NUGA’yı dünyaya satmaya başardığımız anda değer bile piyasa bile taharri da bizde olacak.”

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bayraktar, birliğin ürettiği bazen ürünleri katılımcılara tanıttı.Share: