Fiyatlar 3-6 kamer zarfında düşecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

MEMLUK ekonomisi teknik namına resesyona girse da bu uzanım uzmanları inandırma etmemişe benziyor. Ekonomide yaşanan yavaşlamanın, henüz ayrıntılı kesiksiz ve henüz cıvıl cıvıl tıpkısı sürecin başlangıcı olduğu dillendirilmeye başlandı birlikte.

Fortune’dan Will Daniel’in haberine göre, ekonomistler, durgun şişkinlik yani hem işsizliğin hem enflasyonun arttığı ayrımsız hesaplı dönemin değil, Goldilocks yani iktisadi büyümenin enflasyona misil açmadığı tıpkı tahaccüm sürecine akla yatkın gittiğimizi söylüyor. Bu ekonomistler beyninde ESIR merkezli envestisman bankası ve finansal hizmetler şirketi Jefferies Sarrafiye Mal Ekonomisti Aneta Markowska da kayran alıyor.

Meğerse Wall Street ekonomistleri bire bir yıldan uzun bir süredir yavaşlayan iktisadi büyüme ile faziletkâr enflasyonun bileşimi anlamına mevrut stagflasyonla ilişkin adına uyarılarda bulunuyor. Ancak bu görüşler şimdilik yönünü değiştiriyor görünüyor.

Stagflasyon önlenecek

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Markowska, ABD’nin önümüzdeki çeyreklerde 1970’lerde yaşanana eş bir stagflasyonu önleyeceğini savunuyor. Aynı araştırma notunda “Resesyon kelimesini rafa kaldırarak hesabına ‘daha teferruatlı süre, henüz ateş parçası’ kalıbını koymanın zamanı geldi diyen Markowska, durgun şişkinlik değil, Goldilocks dönemi diye yazıyor.

Haziran ayı şişkinlik oranı zirveydi

Tüketici eşit endeksi ile ölçülen şişkinlik Haziran ayında yüzdelik 9,1 ile sonuç kırk yılın yer faziletli seviyesine ulaştı fakat Markowska, sakıt mal fiyatlarının ve iyileşen tedarik zincirlerinin önümüzdeki üç ila şeş ay süresince çok erdemli tüketici fiyatlarını düşürmeye yardımcı olacağına inanıyor.

Markowska, bunun tüketici harcamalarında tıpkısı toparlanma için müstevi hazırlaması gerektiğini ve üçüncü çeyrekte GSYİH’nın yüzdelik 3’ad konusunda çıkmasını sağlayacağını öngörüyor. Bu durumun gerçekleşmesi, GSYİH’nın bir numara ve ikinci çeyreklerde daralmasından sonradan az çok gani aynı dönüş olacak ve bir nice kişinin bir resesyonda olup olmadığımızı sorgulamasına illet olacak.

FED repo artırımlarında yumuşamaya gidecek

Markowska, bu haftaki mütemmim değer endeksi verilerinin Haziran ayının MEMLUK enflasyonu üzere şahika olduğunu göstereceğini, bunun üstelik FED’in yıl sonuna büyüklüğünde artırmayı planladığı faizleri yumuşatabileceğini kanıt ediyor. FED, Orak Ayı ayında 75 baz puanlık nazik ayrımsız artım dahi dahil olmak üzere, enflasyonu dizginlemek üzere bu sene dört yol getiri artırdı. Ve çoğu iktisatçı Nema artırımlarının devam etmesini bekliyor.

Markowska, FED’mağara nema oranlarını artırmaya sürmek zorunda kalacağını akseptans ediyor fakat Wall Street’teki dayanıklı haddinden fazla kişinin beklediği kadar agresif olması gerekmediğini söylüyor.

Markowska esasen üstelik değişebilir besin ve erke fiyatlarını dışarıda tutan atom çekirdeği enflasyonun 2023 yılına büyüklüğünde faziletkâr kalmaya devam edeceğini belirtiyor. Markowska, pandemi sırasında enflasyonu artıran tayyare bileti ve ikinci umum araba fiyatları düşmeye başlasa bile, fiyatların artmaya bitmeme etmesini faziletkâr belki namına görüyor. Çekirdek enflasyon, bire bir süredir FED’mağara belirlediği yüzde 2’nin üzerinde seyrediyor. Markowska, “Enflasyonun hane ve hareket gücü kıtlığından kaynaklanan sürekli benzeri bileşeni olduğuna inanıyoruz ve bu üstelik yakında çözülmeyecek. Bu iki gücün çekirdek para şişkinliği altında yüzde 4 civarında aynı taban koymasını bekliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Sakinlik yaşanacak ancak kötü olamaz

Markowska, Fortune’a verdiği röportajda, FED’mağara yapışkan çekirdek enflasyona alın mücadelesini sürdürürken benzeri resesyona girebileceği konusundan birlikte uyarıda bulunuyor ancak bunun yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini sözlerine ekliyor.

Markowska, “Bir resesyonun mümasil olduğu fikrine katılmıyorum, ancak bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Benzeri noktada yüzde 2 enflasyona düşüncesiz dönmek üzere ödememiz müstelzim kıymet bu olacak” şeklinde konuşuyor.

Markowska, çekirdek enflasyonu amaç seviyeye yaklaştırmayı umuyorsa, FED’mağara 2023’te işsizliğin muhteşem ölçüde artacağı ayrımsız noktaya kadar nema oranlarını yükseltmek zorunda kalacağını söylüyor ve bunun mahsus benzeri resesyona yol açacağını belirtiyor.

Borsalardaki ralli kocaoğlan tuzağı

Markowska, “Enflasyonun bu etki bileşenini hafifletmek üzere FED’in aksiyon gücü piyasasında kesel yaratması gerektiğini düşünüyorum, siktirici aylaklık oranını yükseltmeleri gerekiyor. Ve açıkçası, yüzdelik 4‘lük aynı işsizliğin yeterince faziletli olduğunu düşünmüyorum” diyor. Markowska, enflasyonu alelade yenmek üzere FED’in başıboşluk oranını yüzdelik 6 veya yüzdelik 7‘ye çakmak zorunda kalabileceğini sözlerine ekliyor.

Yatırımcılar amacıyla bu nasip senetlerinden bulunan rallinin tıpkısı ‘ayı piyasası tuzağı’ olduğu ancak beş altı ay ortamında envestisman getirilerinin beklenenden daha ferah olabileceğini anlamına geliyor. Markowska, “Ego bunun tıpkısı ayı piyasası tuzağı olacağını düşünüyorum. Amma tekrar üstelik borsalarda yaşanan rallinin yarın sona ereceğini üstelik söylemiyorum zira önümüzde hala en az iki ila üç mahiye çok gür veriler var. Bu yüzden yaşanan ralli, çoğu insanın hesap pusulası ettiğinden henüz nazik benzeri kocaoğlan tuzağı olabilir” şeklinde konuşuyor.

Acun ekonomisi stagflasyonda

 

Küresel ekonomilerin kâbusu: stagflasyon

 

Dünyaca ünlü yatırımcıya göre yolun sonu stagflasyon

 

Sükûnet-stagflasyon-getiri artırımları ve piyasalara etkisi

 

Enflasyon asma bıyığı kadar üzerimize yapışacak

 

MEMLUK’de para şişkinliği kâbusu bitmeyecek

 

Share: