Fransa Başbakanı, Avrupa’ya ihraç edilen Ukrayna tahılına ait iddiayı yalanladı

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Moskova’nın iddiasının tersine, Avrupa’ya ihraç edilen Ukrayna tahılının yüzdelik 70’inin Afrika’ya yahut Asya’ya gönderildiğini savundu.

Ulusal Meclisin yeni teşri dönemi açılışında konuşan Borne, Ukrayna- Rusya Savaşı’nı ve Fransa’daki etkilerini değerlendirdi.

Borne “dayanışma koridorları” aracılığıyla Ukrayna’dan 14 milyon titrem tahılın çıkartıldığını belirterek “Moskova’nın yanıltıcı iddialarının bilakis, Avrupa’ya ihraç edilen tahılın yüzdelik 70’i, daha bilahare Afrika’ya veya Asya’ya gönderildi.” dedi.

Bu savaşın, Fransa ve Avrupa için azık egemenliği oluşturulmasının gerekliliğini gösterdiğini anlatım eden Borne, toptan ayrımsız besin krizinin beklenir olduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın baştan inşasının maliyetinin 350 milyar avrodan çok namına hesap pusulası edildiğine belen eden Borne, gelecek aylarda Fransız şirketlerini harekete buyurmak için Ukraynalı yetkililerle Paris’te iktisat konferansı düzenleyeceklerini söyledi.

Borne, savaşın başlangıcından bu yana Avrupa Birliği’nin (KEZ) Rusya’ya cebin uyguladığı yaptırımları anımsatarak bunların işe yaradığı değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Başbakanı, “Bu yaptırımlardan caymak, Ukrayna’dan caymak olur.” dedi.

Rusya’nın elindeki bilcümle silahları istimal tehdidini savurduğunu tamlayan Borne, Rusya’nın gerilimi tırmandırmaya bitmeme etmesinin beklenen olduğunu vurguladı.

Enerji fiyatlarının yükselişiyle ilgilendiren Borne, “kışı göğüslemeye amade olduklarını” dile getirdi.

Borne ayrıca “Rusya NATO’yu tutkun ve mukassem bulacağını düşündü, onu baştan birleştirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: