Gâh illerde TMO’nun buğday ve arpa çekicilik primi desteğinden intifa süresi uzatıldı

Fellah Pusat Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı bazı illerdeki buğday ve rüşvet üreticilerinin, Arazi Mahsulleri Ofisinin (TMO) sağladığı kurum primi desteğinden yararlanma süresi uzatıldı.

Arazi Mahsulleri Ofisi Hava Primi Desteğine İlişkin Kararda Ayrım Yapılmasına Dayalı Cumhur Reisi Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna bakarak, kararda düzlük alan Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Kayseri, Muş, Sivas, Yozgat ve Van’ın tamlanan ilçeleri üzere 6 Haziran-21 Ilkgüz döneminde, farklı ilçeler için 6 Haziran ile 1 Ilkgüz ortada TMO’ya buğday ve arpa satışlarını gösteren çiftçilerin alışveriş belgesi dikkate alınarak prim desteği verilecek. Geçmiş değişmeyen kapsamında müddet bugün bakımından doluyordu.

Ayrıca, lisanslı depolar üzerinden elektronik yapıt senedi (ELÜS) ile yapılan alımlarda, mübadele işlemlerinden kaynaklanan nedenlerle alışveriş belgesinin düzenlenmesinin gecikmesi yerinde, kararda tamlanan yerlerdeki lisanslı depolardan 21 Ilkgüz’e büyüklüğünde, diğer yer ve ilçelerdeki lisanslı depolardan ise 1 Ilkgüz’e büyüklüğünde TMO’ya satış onayı veren üreticilerden yapılacak alımlarda, 30 Eylül’e kadar planlı ve TMO yoluyla akla yatkın tanıdık ELÜS alım satım belgeleri değerlendirilecek.

Bakanlık iklim/kaymakamlık müdürlüğü marifetiyle sıralama edilerek askıya çıkarılan ifa icmalleri, muktezi kontrollerin yapılması için ÇKS kaydının bulunduğu yerleşme biriminin ağırbaşlılık alanı içindeki TMO başmüdürlüğüne gönderilecek, kontroller sonrası ödeme gerçekleştirilecek.

Desteklemeden müstefit olmak talip çiftçilerin arpa ve buğday alım satım belgeleriyle gelişigüzel 30 Eylül’e büyüklüğünde ÇKS’de kayıtlı olduğu iklim/ilçe müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.

Karar, 6 Haziran 2022’den geçerli olmak amacıyla yürürlüğe girdi.

TMO Çekicilik Primi Desteğine İlişkin Değişmeyen kapsamında, bu sene ÇKS’ye mukayyet adına arpa, buğday üretimi özne, ürettikleri ürünü TMO’ya satan ve bu satışlarını alışveriş belgesiyle belgelendiren çiftçilere, buğday üzere kilo başına 1 liralık, arpa amacıyla 0,50 liralık “TMO çekicilik primi desteği” ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Share: