Gamze Atmaca İlgezdi: Sakat Evde Bakım Destekleri Mevzuata Uymaz Kendisine Özel Bankalara Yatırılmış, Karşılığında Teşvik Alınmış

CHP’nin sağlıktan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı’nın Sayıştay raporuna atıfla, “Özürlü evde bakım bindi yardımlarını Kayseri ve Bartın Familya ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlükleri, mevzuata karşıt yerine hususi bankalara yatırmıştır. Bunun karşılığında bankalardan teşvik düzlük ve trafik cezası ödeyen toprak müdürlükleri, doğruluk sahiplerinin geç ödeme almasına illet oldu” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, Sayıştay’ın Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı 2021 Yılı Denetleme Raporu’nda saha düzlük tespitlerle kayıtlı açıklama yaptı. İlgezdi, Kayseri ve Bartın Karı ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüklerinin sakat evde bakım ödemelerinin geç yatırılması pahasına bankalardan promosyon aldıklarının Sayıştay raporu ile çakılı olduğunu rapor ederek şunları belirtti:

“Kayseri İl Müdürlüğü’ne 2012 yılından 2021 yılına büyüklüğünde bütün 1 milyon 788 bin 876 teklik 78 kuruş tutarında, Bartın İl Müdürlüğü’ne ise 2018 yılından 2020 yılına büyüklüğünde mecmu 390 bin liralık tutarında promosyon ödemesi yapılmıştır.

2-3 DÖNEM İÇİNDE ÖDENMESİ GEREKEN ADALET SAHİBİ ENGELLİ EVDE BAKIM ÖDEMELERİ, 11 GÜNDE ÖDENMİŞTİR”

2-3 zaman süresince ödenmesi müstelzim türe sahibi sakat evde hizmet ödemeleri, 11 günde ödenmiştir. Doğrusu ağırlık koşullar altında geçinmeye çalışan engellilerimiz ve onlara icra vekili gerekseme sahipleri üzere minimum ücretin yarısından az bir bedeli üstelik promosyon alma için geç yatırtan gözü dönmüş yöneticilerden halen hesap sorulmadı.

İki memleket müdürlüğünün gidiş geliş cezalarından yönetimsel mülk cezalarına, başöğretmen odalarının tefrişinden bakım onarıma; konaklama, muvasala, aşındırmak bedellerine birçok yolsuz ödemenin promosyon paralarından yapıldığının Sayıştay vasıtasıyla tespit edilmesi sonrasında hiçbir bire bir iş yapılmamıştır. Hassaten Kayseri İl Müdürlüğü, idarenin mevzuata mugayir uyarısına rağmen ilerleyici süreçte de promosyon geliri elde edilmeye devam edilmiştir.”

“BİR VAKFIN SPOR SALONU YAPILMASI ŞARTIYLA YAPTIĞI BAĞIŞ UMUMI BÜTÇEYE AKTARILMIŞ”

Özendirme dışında de bir nice usulsüzlüğün yaşandığını kaydeden Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “Bir vakfın çocuk bindi merkezinin spor salonu ihtiyacının giderilmesi üzere Toplumsal Hizmetler ve Yavru Diriğ Kurumu Genel Müdürlüğü’ne yaptığı 100 bin liralık koşullu bağışa rağmen kuruluş yapılmamış ve muhasebe bu meblağı genel bütçeye aktarmıştır. Bu nedenle şartlı armağan işleyen kredi, bağışın şartı dışında amaçlarla kullanıldığı için iadesini rica etmiştir. Bu nedenle hem yavru bindi merkezindeki çocuklarımız spor salonsuz kalmış hem üstelik harcanan 100 bin lira için vakıf alacaklı konuma geçmiştir” dedi.

Share: