Gaziantep, Konya, Hatay ve Bursa’daki gâh yatırımlara “proje bazlı heveslendirme” verilecek

Gaziantep, Konya, Hatay ve Bursa’da mevcut tahminî 32 milyar liralık tutarındaki yatırımlara proje bazlı şevket yardımı verilecek. Proje bazlı devlet yardımı verilmesi kararlaştırılan bahis konusu yatırımlar, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti kabilinden teşviklerden dahi yararlanacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Cumhur Reisi kararlarına göre, Gaziantep, Konya, Hatay ve Bursa’daki bazı üretim tesisi yatırımlarına proje bazlı devlet yardımı yapılacak.

Buna bakarak; Poly Gürteks Tekstik Sanayi ve Tecim AŞ’nin, kelle tarihi 7 Haziran 2021 olan Gaziantep’teki, polimer/cips ve POY üretim tesisinin envestisman mühleti 3 yıl kendisine belirlendi. Projede öngörülen sabit yatırım meblağı 724 milyon 887 bin 515 lira, ek istihdam sayısı 333 olurken, öngörülen nitelikli işçi sayısı ise 10 olarak belirtildi.

KONYA’DA YASSI MAMUL ÜRETİM TESİSİ

Al Mızrap Alüminyum Endüstri ve Ticaret AŞ’nin, Konya’da hayata geçirilen ve başlangıç tarihi 1 Ekim 2022 olan doğrudan soğutmalı slab döküm ve hamam haddeleme metoduyla alüminyum düz mamul istihsal tesisinin envestisman mühleti 5 sene kendisine belirlendi. Projede öngörülen çakılı yatırım meblağı 2 bilyon 397 milyon 503 bin 600 teklik, eklenmiş istihdam sayısı 492 oldu. Yatırımın böylece yılda 80 bin ton direkt soğutmalı slab döküm ve sıcak haddeleme prosedürüyle alüminyum yassı kenarli üretilmesi bekleniyor.

HATAY’DA POLİPROPİLEN TESİSİ

Hatay’da, By Polimer Endüstri ve Ticaret AŞ’nin baş tarihi 1 Ağustos 2022 olan polipropilen üretim tesisi yatırımının müddeti 3 yıl olarak belirlendi. Projede öngörülen çakılı yatırım meblağı 27 milyar 706 milyon lira, ilişik istihdam sayısı 464 ve öngörülen kalifiye işçi sayısı 50 oldu. Yatırımın böylelikle yılda 350 bin ton polipropilen üretilmesi planlanıyor.

BURSA’DA YÜKSEK KARBONLU FERROKROM ÜRETİM TESİSİ

BG Beyaz Zehir Endüstri ve Ticaret AŞ’nin Bursa’da hayata geçirilen ve kafa tarihi 1 Teşrinisani 2021 olan faziletkâr karbonlu ferrokrom istihsal tesisinin yatırımın mühleti 3 sene kendisine argüman edildi. Projede öngörülen çakılı yatırım meblağı 910 milyon 687 bin 945 teklik, eklenmiş istihdam sayısı 295 ve nitelikli işçi sayısı 15 oldu. Yatırımın sonunda yılda 60 bin titrem yüksek karbonlu ferrokrom üretilmesi öngörülüyor.

KDV İSTİSNASI, GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ GİBİ TEŞVİKLERDEN BILE YARARLANACAKLAR

Proje bazlı ihtişam yardımı verilmesi kararlaştırılan söz konusu yatırımlar, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti üzere teşviklerden de yararlanacak.

Share: