Gaziantep ruzname haberi… Gaziantep ve Adıyaman’da efdal uygulayım bilimi yatırımları amacıyla 40 milyon teklik şevket desteği

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), imalat sanayinde (makine, mızrap, enformatik, iyileştiren, defans, beceri nesiç) yenilikçi, nitelikli ve eklenmiş değeri efdal tıpkısı istihsal yapısına geçişin sağlanması için sanayicilere 40 milyon lira destek verecek.

“Hayat Kalitesi Faziletkâr, Beşeri Sermayesi Ruhlu, Rekabetçi ve Yenilikçi, Ilımlı Doğu’nun Elektrik Merkezi İpekyolu” hedefiyle çalışmalarına bitmeme İKA, kurulduğunu günden bu yana Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te 1080 projeyle 468 milyon teklik envestisman hacmi oluşturdu.

İKA Umumi Sekreteri Hisse Senedi Akyılmaz, AA muhabirine, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına mecbur Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünde faaliyetlerini gösteren İpekyolu Kalkınma Ajansı adına bölgedeki imalat sanayinin teknolojik dönüşümünü sağlamak için imalat uran tahavvül programını başlattıklarını söyledi.

Programın anne amacının hele Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te orta, orta faziletli ve faziletli teknoloji ürünlerin üretimini artırmak olduğunu anlatım eden Akyılmaz, “Amacımız, bölgemizde darülfünun endüstri hareket birliklerini yükseltmek. Gine Ar-Ge çalışmalarını artırarak teknoloji odaklı ürünlerin üretim miktarını ve çeşitliliğini çoğaltmak.” dedi.

Program kapsamında ilk adına Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile iş birliğinde bölgedeki dönüşüme önderlik yapacak sektörlerin başında gelen araba ve mızrap sektöründe yerinde çözümleme çalışması yaptıklarını anımsatan Akyılmaz, bu çalışmayla alay malay Gaziantep ve Adıyaman’de üretilebilecek efdal ilişik altın ürünlerin ve yatırımların envanterini çıkardıklarını kaydetti.

“40 milyon liralık desteği sanayicilerimizin kullanımına açtık”

Yapılan icraat sonucunda Gaziantep imalat sanayisinin bu konuda şanlı yeterliliğe ehil olduğunu fark ettiklerini dile getiren Akyılmaz, şöyle konuştu:

“Bunun üstüne projeler geliştirdik. Öncelikle firmalarımızın bu konudaki farkındalığını artırmaya çalıştık. Teknik ziyaretlerle İstanbul ve Ankara’daki muhteşem teknoloji firmalarını ülfet ettik. Henüz sonraları millî ve arsıulusal düzeydeki uygulayım bilimi firmalarını Gaziantep’e çağırma ederek burada tedbir zirveleri yaptık. Majör tıpkısı network oluşturduk. Demincek bile yaptığımız kayran çalışmaları sonucunda Gaziantep’te üretilebilecek erdemli teknoloji ürünlerin ve yüksek teknolojik yatırımların gerçekleşmesi üzere İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak 40 milyon teklik desteği bölgemizdeki sanayicilerimizin kullanımına açtık. Bu çağrı kapsamında KOBİ’ler yararlanıcı olabilecekler. 21 Kasım’birlikte başvurusu bitecek olan bu proses şu anda devam ediyor. Parçalanmamış KOBİ’lerimizi hele faziletli teknoloji ürünler göstermek isteyen yahut eskimemiş yüksek uygulayım bilimi odaklı yatırımlar yapmayı planlayan firmalarımızın müracaat etmelerini bekliyoruz.”

“Gaziantep’te birçok alanda üretim ve yatırım başlayacak

Firmaların asgari 500 bin maksimal 2,5 milyon teklik finansman desteği alabileceğine meni fail Akyılmaz, projelerin sonuçlanmasıyla gelişigüzel Gaziantep’te imalat sanayisinde haddinden fazla bati tıpkı dönüşümün olacağını ümit ettiklerini aktardı.

Akyılmaz, şöyle bitmeme etti:

“Gaziantep’te daha çok savunma sanayisinde, medikal sanayide, yazılımda, siber asayiş alanında ve özge faziletli uygulayım bilimi alanlarda üretimlerin ve yatırımların başlayacağını düşünüyoruz. Öncelikle davet rehberimizde iki oylumlu konu var. Birincisi Gaziantep’teki firmaların yeteneklerine mecbur adına üretilebilecek yeni ürünlerin listesi var. Hem o ürünleri göstermek talip firmalara bindi verebileceğiz hem da davet rehberinde kayran düz Gaziantep’te yapılabilecek yüksek ek değerli yatırımlar önerileri var. KOBİ’lerimizin bu yatırım önerilerini ve kitap önerilerini da dikkate alarak referans sürecini değerlendirmelerini tavsiye mektubu ediyorum.”

“Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’dahi uygulayacağız”

Gaziantep’in artık faziletkâr uygulayım bilimi ürünlerde de arsıulusal toptan ticarette rakiplik avantajı sağlayarak dünyada bire bir bellik haline geleceğini dile getiren Akyılmaz, şunları söyedi:

“Burada tığ sanayicilerimiz ve paydaşlarımızla bu arada yardım sunmaktan büyük tıpkısı memnuniyet duymaktayız. Finansman kıymettar destek programı 26 Eylül’bile başladı ve 21 Kasım 2022’de sona erecek. Burada 40 milyon liralık destekle sanayicilerimizin yüksek teknolojili yapıt yapmak için 200 milyon lira finansmana erişim imkanı sunacağız. Bu birlikte ekosistem üzere pahal bir hakikat. Alelhusus finansman maliyetlerinin efdal olduğu ortamda kısık benzeri yarar sağlayacak. Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’de uygulayacağız.”

Share: