Gaziantep vukuf… Gaziantep’te şehitlikte ‘toplu mezar’ iddiasına kontrol

GAZİANTEP’te, toplumsal iletişim araçları hesabı üzerinden Muasır Bamyatarlası içerisindeki şehitlikte, toplu çukur kazıldığını kanıt eden M.H., gözaltına makbuz. Şüphelinin çok sayıda cürüm kaydı olduğu öğrenildi.

Dün akşam saatlerinde M.H. adlı tıpkı kişi, sosyal iletişim araçları hesabından paylaştığı videoda, şehitlikte dolgun çukur kazıldığını kanıt etti. Yetkililerden açıklama beklediğini ve şişko mezarın bir çekişme belirtisi olduğunu argüman fail M.H’nin videosu, toplumsal medyada haddinden fazla kez paylaşıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla yapılan açıklamada, şişko çukur kazılması hazırlıklarının büyükşehirler için rutin aynı aplikasyon olduğu ve vatandaşların kaynağı muhtemelen olmayan içtimai iletişim araçları paylaşımlarına saygınlık etmemeleri gerektiğini vurguladı. Açıklamada şu ifadelere düz verildi: “9 Eylül tarihinde akşam beden içtimai medya üzerinden yayılan ayrımsız videoda Gaziantep Şehitliğinde şişko mezar kazıldığı öne sürülerek, toplumu paniğe dilenci, uydurma ve mesnetsiz bazı iddialar kayran almıştır. Içtimai iletişim araçları paylaşımlarında öne sürülen asılsız iddialara cebin aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür. Gaziantep gibi nüfusu 2 milyonu aşmış, günce sunu birkaç 35 cenazenin olduğu şehirlerde bu genişlik, cenaze hizmetlerinin yetişmesi açısından elzem tıpkısı durumdur. Ayrıca Gaziantep, Türkiye’de olağanüstü bir afet durumunda kullanılmak amacıyla muhtemelen miktarda mezarın amade edilip AFAD Başkanlığı’na bildirmesi müstelzim iller arasındadır. Bunun dışında meteorolojik zorunluluklardan, şita aylarındaki soğuklar sonucunda toprağın donması cihetiyle kısık benzeri miktarda oyuntu yerinin hava koşulları daha uygunken kazılıp kış aylarına amade tutulması gerekmektedir. Fakat bu sene konunun henüz değişik ve toplumu hırçın anlamda ilkah etmek gayeli kullanıldığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın kaynağı anlaşılan sıfır toplumsal iletişim araçları paylaşımlarına saygınlık etmemelerini kâm ederiz.”

Olayın peşi sıra harekete güzeşte İl Güven Müdürlüğü ekipleri ise M.H.’yi gözaltına aldı. M.H.’nin zılgıt, taşlama, mala kötülük ödeme, isteyerek yaralama, şantaj, yanlışlık işlemek için teşkilat ihdas, hırsızlık ve yankesicilik kadar yanlışlık kayıtlarının olduğu da öğrenildi.

Share: