Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı (GSB) Ev referans sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu süresince bulunan Mikro Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Mikro başvuru sonuçlarının bir numara fazda kapanca oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, cazibe ve aplikasyon olarak üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Daraç müracaat süreçlerini ‘çözümleme, traksiyon ve aplikasyon’ kendisine 3 asıl başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci tertibat işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet adına cemi çalışmalarımızı marifet odaklı aynı şekilde tümü ile bir sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile analiz, cazibe ve aplikasyon kendisine üç ana başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini en akıcı şekilde, en artağan, hareketli bire bir koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle tüm başvuruların topu nesnel bir şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını ikna etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun dijital enfrastrüktür verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yıpranmamış yetişek talim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 kamu kurumu vasıtasıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Say ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital kendisine konfirmasyon edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu makbul sayılan öğrencilerimiz, gelir, başarı ve sosyal ebat kriterleri ana alınarak sayısal ortamda nesnel ayrımsız şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına sunma yakın vekâlet yurdundan gidermek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kapanca aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Birinci fazda mecmu sıkı başvurularının yüzdelik 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Almanak bazda en aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin yer faziletli yerleştirme oranını gerçekleştirdik. Talih adına bir numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı daraç faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik tıpkısı istikbal oranı ile hem dahi bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 memleket hep ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde da ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek üzere 41 toprak merkezimizde birlik başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tüm yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: