Giresun’da bu kere fındık değil kivi hasadı hazırlıkları başladı

Giresun’da üreticilerin fındıktan sonradan yeryüzü koskocaman kesim kaynağı haline mevrut kivi üzere hasat öncesi hazırlıklar başladı.

Fındığa eklenmiş gelir adına 650 dekar alanda 2 bin titrem kivi rekoltesi beklenen Giresun’da kivi hasadı öncesi Giresun İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü üreticilere uyarılarda bulundu.

Giresun İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Kivinin zamanında hasat edilmesi çok önemlidir. Hasat öncesi hasat tarihinin belirlenmesinde sunu kebir usul, meyvedeki suda çözünen arık madde (SÇKM) miktarının tayin edilmesidir. İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüz ve gerekse İlçe Müdürlüklerimizdeki beceri elamanlarca bakılmaktadır. Hasatta kivi meyvesinin ayvaz kısmı semere dibinden koparılmalı, sonuç sapı ağaçta bırakılmalıdır. Huysuz halde kasalarda meyvenin zedelenmesine amil olabilir. Hasat mümkünse sabahın erken saatlerinde, yağmursuz ve serin aynı zamanda yapılmalıdır. Er hasat, meyve ahraz ve aromasının parçalanmamış oluşmasına bariyer olan ayrımsız durumdur ki bu meyvenin kalitesini olumsuz etkiler, bitiren beğenisini düşürür. Geç hasat ise meyvenin manav ömrünü kısaltır ve istenmeyen bire bir durumdur. Hasat sonrası kiviler açıkta ve güneşe maruz kalacak alanlarda bekletilmemeli, hızla pazara sunulmalı veya bekletilecekse antipatik çekicilik deposunda saklanmalıdır. Giresun ilimizde yaklaşık 650 dekar alanda kivi üretimi yapılmakta olup, 2022 yılı iz rekoltesinin 2 bin ton olacağı aritmetik edilmektedir” denildi. – GİRESUN

Share: