Giresunlular, 101 yıl evvel martir düşen dedelerini Ankara Haymana’da andı

Ankara’nın Haymana ilçesinde Sakarya Meydan Savaşı sırasında şehit olan 42. Giresun Fahri Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri için yapılan “Giresunlular Şehitliği”nde ihtifal programı düzenlendi.

İstanbul ve Giresun’dan mevrut haddinden fazla sayıda Giresunlu, Sakarya Düz Muharebeleri sırasında martir olan 42. Giresun Fahri Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri üzere yapılan “Giresunlular Şehitliği”ndeki ihtifal programına katıldı.

Kur’an-ı Selek tilavetiyle başlayan programda, şehit Alparslan ve askerleri için dualar edildi, yararlı yemeği verildi.

Binbaşı Alparslan ve askerleri anısına geçen yıl açılan şehitlikteki programda ruh dolu anlar yaşandı.

Daha sonradan çekişme döneminden küsurat kurşun ve silahların yer aldığı Çaldağ Müzesi gezildi.

Programa, Tembel Kaymakamı Muhammed Yavuz, TBMM Milli Yetişek, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, DOĞRU Parti Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Porte Görgülü, AK Öğür İstanbul Mebus Hasan Turan, Tirebolu Belediye Reisi Hisse Senedi Tatır, Tirebolu Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Ziyalı, Giresun, İstanbul ve Tirebolu’dan gelen çokça sayıda cemiyet temsilcisi, siyasal parti kaymakamlık başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil cemiyet yapılış temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan, 1876’da Giresun’un Tirebolu ilçesi Cintaşı Mahallesi’nde doğdu.

Birinci Dünya Savaşı’na katılan Alparslan, Sakarya Meydan Savaşı’nde gönüllü kurduğu 42. Alay’ın komutanlığını yaptı. Binbaşı Alparslan, muharebenin son kalesi Haymana’da kısaca 50 cebe arkadaşıyla şehit düştü.Share: