Gönülden Yüceer’den Icra Vekili Kirişci’ye: “Taklit ve Tağşiş Listesinin Yaklaşık 3 Aydır Açıklanmamasının Sebebi Nedir”

CHP Tekirdağ Mebus Içten Yüceer, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’ye, “Taklit ve katıştırma listesinin kısaca 3 aydır açıklanmamasının sebebi nedir? Kullanılmamış listeyi hangi antlaşma açıklayacaksınız” diyerek sordu.

Özden Yüceer, taklit ve tağşiş listesinin tahminî üç aydır açıklanmamasını Sedir gündemine taşıdı. Yüceer, Ünite Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

“TAKLİT VE TAĞŞİŞ TESPİT EDİLEN FİRMALARIN DUYURULDUĞU LİSTE YAKLAŞIK 3 AYDIR AÇIKLANMAMAKTADIR”

“Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye’den ithal edilen üç baharatta, gıdalarda kullanılması yasaklı olan endüstriyel renklendiriciler tespit edildiğini duyurmuştur. Açıklamada, bu maddelerin potansiyel namına kansere kat açabileceği belirtilmiştir. Türkiye’de kurulan ve dünyaya üstelik satış yapan bahar markası Arifoğlu’nun üç ürünü, Singapur’birlikte toplatılmaktadır. Bu mahsulat, 250 gramlık pakette satılan öğütülmüş sumak, 70 gramlık paketteki öğütülmüş lezzetli biber ve 180 gramlık paketle satılan tavuk baharatından oluşmaktadır.

Öte yandan, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Besin ve Arama Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan denetlemeler sonucu açıklayan, kamuoyunda ‘ifşa listesi’ namına bildik taklit ve katıştırma tespit edilen firmaların duyurulduğu cetvel, yaklaşık 3 aydır açıklanmamaktadır. Besin mühendisleri ve umum sağlığı uzmanları, imitasyon ve tağşişe cebin denetimlerin artırılması gerektiğini vurgulamaktadır.”

Istekle Yüceer, Nazır Kirişçi’ye şu soruları yöneltti:

“Taklit ve katıştırma listesinin tahminî 3 aydır açıklanmamasının sebebi nedir? Bakir listeyi hangi ant açıklayacaksınız?

söz konusu firmanın Türkiye’de satışa sunduğu ürünler denetlenmiş midir? Denetlendiyse sonuçları nelerdir?

Akıbet ilkokul yılda, yıllara göre taklit ve tağşiş eden kaç firma tespit edilmiştir? Tespit edilen firmalar karşı hangi yönetsel ve adli işler uygulanmıştır?

Serencam ilkokul yılda, yıllara bakarak ne ülkelerden birçok eser imitasyon ve tağşiş nedeniyle iade edilmiştir?

Serencam ilkokul yılda, tağşişli iz sattığı için üretimden menedilen firma oldu mu? Olduysa bunlar ne firmalardır ve yıllara göre sayıları kaçtır?”

Share: