GSB yetersiz başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz yer yerleştirmede tarihimizin yer erdemli olta oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor memleket müdürlerinin de devre içi katıldığı toplantıda GSB ev referans sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek tedris dönemi mahdut başvurularına ilişin birinci safha say sonuçlarını tesahup etmek için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 ev, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla seçkin alanda faziletli teveccühe mahzar bire bir enfrastrüktür ve yaşam alanı. Kül gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye konuştu.

Kül çalışmaların marifet odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkısı bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte analiz, planlama ve aplikasyon olarak 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Konsept sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini sunu canlı, eli nimetli şekilde kıpırdak koordinasyonla imale etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açım tarihleri toprak toprak farklı oluyor. Biz üstelik bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun bağlılaşım kırcı benzeri iş var. Bu fena hâlde çalışmaları sunturlu neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu yoluyla sayısal yerine çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve sosyal nitelik kriterleri anne alınarak gene ağız ağıza sayısal ortamda, afaki şekilde benzeri puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik mail oluşmak kaydıyla kapanca yapıldı. Eğer o yurtta saha bulunmayan ise bildirme andıran sair yurda sistem yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha kayran yerleştirmede tarihimizin arz yüksek sistem oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı daraç hizmetlerinin dünyada eşi bire bir namevcut. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem birlikte evvel fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye ehil sınırlı altyapımız var. Bu de çekicilik ve sevinç vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylecene herhangi bir öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim sakınma tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak amacıyla 41 el merkezimizde tekmil başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını esasen yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamlık Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle yan yana alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına hep birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamlık gençlerimize sonuçlarımızın yavuz olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma yakın şekilde takip etmeyi kaynak ediyorum.”

Share: