Gümüşhane gündem haberleri | Meral Akşener, Gümüşhane Mustafa Canlı Bilgelik ve Sanat Merkezi’nin Açılışına Katıldı: “Hangi Mutlu Mustafa Çalışkan Kabil Tıpkı İsim Bırakmaya”

İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gümüşhane’birlikte Mustafa Etkili Bilgelik ve Nutuk Merkezi’nin küşat töreninde; “Mütehammil çok Gümüşhaneli kardeşimiz tıpkısı arada ve hepimiz Mustafa Canlı namına yapılan, onun üzere birçok Mustafa Canlıların muhik, sıkılgan, hakkaniyetli, harama ahali uzatmayan Mustafa Canlıların çıkışlı olduğu, olacağı bir merkezin açılışı için buradayız. Ne mutlu Mustafa Hareketli gibi aynı benibeşer bırakmaya” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında yaşamını yitiren çarkıt İSTAÇ Genel Müdürü Mustafa Hareketli hesabına Gümüşhane’birlikte Mustafa Etkin Bili ve Danışma Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışta mütekellim İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, şunları söyledi:

“Ben bugün burada bire bir fotoğraf gördüm, o foto çok koskocaman; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Gümüşhane Belediye Reisi, bilcümle siyasal partilerin temsilcileri, milletvekillerimiz, başka siyasi partilerimizin umumi komutan yardımcıları hem bizim hem gayrı politik partilerin umumi başbuğ yardımcıları, kadınlar, rical, gençler, tıpkısı arada. Bu Türkiye açısından Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın de söylediği kadar haddinden fazla mefret aynı ışık, amma bu fotoğrafı sağlayan Mustafa Enerjik’dır.

“CENABI HAK HEPİMİZE MUSTAFA CANLI GİBİ İNSANLARI BİRLEŞTİREN, BÜTÜNLEŞTİREN BİR MİRASI, BİR İSMİ BIRAKMAYI BİZLERE NASİP ETSİN”

Alışılagelen şartlarda, politik rekabetin özellikle seçime akıllıcasına gidilen aynı dönemde normaldir o rekabetin sertleşmesi, Türkiye’üstelik az buçuk elan sakin olsak iyi evet amma zaman buradaki bu fotoğraf takkadak iki uray başkanımızın varlığından İstanbul’dan ve sair şehirlerden gelen kaymakamlık belediye başkanlarımız dahi burada. Asıl olan burada eminim rastgele soy siyasi partiye oy veren insanlarımız var, arkadaşlarımız var, hemşehrilerimiz var ve temas biri Mustafa Çalışkan üzere burada. Ihtimal şu duayı etmemiz geçişsiz; cenabı türe hepimize Mustafa Enerjik üzere insanları birleştiren, bütünleştiren tıpkısı mirası, bir ismi bırakmayı bizlere şans etsin.

“NE BAHTIYAR MUSTAFA CANLI GİBİ BİR İSİM BIRAKMAYA”

Ego, Mustafa Etkili’nın ablasıydım, yaşımızı bilmiyorum yani amma bütün bacı dediği üzere o üstelik bana abla derdi. İSTAÇ Umumi Müdürlüğü’ne atandığında aradım, kutlama ettim. Dedim kim ‘Allah utandırmasın üstün hizmetler yapmayı yıldız etsin’, o bile bana dedi ki; ‘Abla, tespihlerinde beni unutma, dahi kim cenabı hak beni yanlışlık edenlerden eylemesin, insanların haklarına girenlerden eylemesin, başarıyı insana hizmetle nasip etsin.’ Dolayısıyla bugün burada bilcümle birlikteysek ve bu duaların kendisinin ettiği ve benim birlikte amin dediğim, daha sonraları birlikte onlar namına ettiğim bu duaların cenabı adalet gözetiminde akseptans olduğunu gösteriyor kim şimdi vakit kaybetmeden bu tentenin altında kâin insanlar değil şu tentenin dışında var olan stabil çokça Gümüşhaneli kardeşimiz aynı arada. ve hepimiz Mustafa Canlı yerine yapılan, onun kadar birçok Mustafa Canlıların akıllıca, sıkılgan, hakkaniyetli, harama halk uzatmayan Mustafa Canlıların çıkışlı olduğu, olacağı bire bir merkezin açılışı amacıyla buradayız. Hangi mutlu Mustafa Etkili kabil tıpkısı benibeşer bırakmaya.

Mustafa Etkili süper zengin birisi değildi. Uray başkanlığı yaptı yıllarca amma zengin değildi. Zımnında Mustafa Canlı’nın çoluk çocuğunun onun aracılığıyla bırakılmış fabrikalar da namevcut. Bütünü emekleriyle çalışan, ayrımsız maaşla kazançla faal insanlar. Zaman burayı şereflendirdiniz ya, asıl maslahat o. Bu bakım binasının hayra miftah olmasını diliyorum, herkese onun ve ailesinin hesabına teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum.”

MUSTAFA CANLI KİMDİR?

Mustafa CANLI, 25 Mayıs 1962 tarihinde Gümüşhane Yukarı Alıçlı köyünde doğdu. İlköğrenimini özlük köyünde, orta ve lise öğrenimini Gümüşhane’da tamamladı.1978 yılında Karadeniz Ustalık Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı, 1983 yılında mezun oldu.

1983 yılında Trabzon BIRICIK Kuzeydoğu Anadolu İşletme Takım Müdürlüğü’nde hayatiyet mühendisi adına kamu görevine başladı.

1989 yılında Gümüşhane BIRICIK Maharet Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Bu görevi 1995 yılına kadar sürdürdü.

1995 yılında Çorum TEDAŞ Müessese Müdürlüğü görevine atandı. 1999 yılında Şehremaneti Başkan adayı olabilmek amacıyla görevinden çekilme etti. Bu fariza esnasında yapmış olduğu hizmetlerden periferi Çorum Valiliği ve diğer kuruluşlar tarafından bir nice kez ödüllendirildi.

Çorum Spor Yönetim Kurulu Üyeliği’nin birlikte Finansal Encümen Başkanlığı’nı yaptı. TEDAŞ Çorum Gücü Spor Kulübü’nü kurarak umumi heyet başkanlığını yaptı. Tor sporun gelişmesinde katkılar sağladı.

18 Nisan 1999 yılı seçimlerinde Ulusalcı Akım Partisi’nden Gümüşhane Belediye Başkanı seçildi. 1999 ile 2014 yılları beyninde üç çevrim Gümüşhane Uray Başkanlığı yaptı.1999-2004 yılları arası Gümüşhane Spor Kulubü Başkanlığı görevinde bulundu.

2006 yılında Küçük Asya Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden dolay lisans eğitimini tamamladı.

Uray Başkanlığı fariza sürecinde, Karadeniz Belediyeler Birliği’nde etraflı süre komisyon üyeliği görevinde bulundu, ayrıca şehrin ihtiyacı olan atık akarsu arıtma tesisi ve dinsiz atık tesislerinin projelendirilmesini, bitirilmesini ve devreye alınmasını sağladı.

2015 yılında yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden saylav seçildi.

Mustafa Canlı, 31 Mart 2019 evcil seçimlerinde İYİ Fırka Gümüşhane Uray Başbuğ adayı oldu. 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTAÇ EKMEK Genel Müdürü yerine göreve başladı. Aktif, yakalandığı koronavirüs sebebiyle 26 Ilkgüz 2020’bile yaşamını yitirdi.

Share: