Gümüşhane haberleri… Gümüşhane’de vatandaşların gün tutulması merakı

Gümüşhane’dahi vatandaşların güneş tutulması merakı

Kahvehane uğrunda oturan yaşlı vatandaşlar ellerindeki sırça filmlerle zaman tutulmasını izledi

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’birlikte gün ortası saatlerinde başlayan ruz tutulmasını kahvehaneler önünde oturan buğulanmış vatandaşların “Tanrı güneşten ayırmasın” diye meraklı gözlerle izlemesi mülevven görüntülere hayal oldu.

Türkiye’den bile gözlemlenebilen modüler güneş tutulması, öğle vakti saatlerinde Gümüşhane’bile dahi vatandaşlar eliyle merakla izlem edildi.

Çıplak gözle güneşe bakamayan vatandaşlar ellerine aldıkları içki filmleriyle 2027 yılına büyüklüğünde Türkiye’den görülebilecek serencam güneş tutulması izledi. 15 Orak Ayı Galebe Meydanı’nda genellikle emeklilerin oturduğu kahvehanelerde mevcut yaşlıların beceriksiz gözlerle gün tutulmasını izlemesi dahi renkli görüntülere sahne oldu.

“Allah güneşten ayırmasın”

Yılın en yüce huy olaylarından birisi adına kabul edilen parçalı çağ tutulmasını izleyen 66 yaşındaki Orhan Sıra “Haddinden Fazla sunturlu bire bir özdek seyrettim. O kadar güzelki değeri ölçülmez. Bu tarih, Tanrı güneşten ayrılmasın. Gelgel az buçuk karardı, baktığın devir loş fena hâlde bir hava, onu o mübareği görmek alelacayip bir öz” derken, 76 yaşındaki Paha Kamer ise “Tanrı’ın yaptığı seçkin öz çok fena hâlde. Devir kapanması bile olur, açılması da olur, olacaktır. Bunların kâffesi, Tanrı’ın yarattığı şeylerdir. Gördüğüm anda kamer geldi, zaman yavaş yavaş çekilmeye başladı. Zamanla çağ esasen hesabına ati. Çekicilik hafiften karardı” ifadelerini kullandı.

Share: