Gümüşhane’de gönüllüler depremzedeler amacıyla ahşap sülale üretiyor

Gümüşhane’bile akademisyenler, öğrenciler ve gönüllülerden oluşan kol, depremzedeler üzere ahşap evler yapıyor.

Sivil toplum kuruluşları ile hayırseverlerden gelen yardımlarla Gümüşhane Üniversitesinin ahşap mobilya atölyesi ile Bağlarbaşı Uran Sitesi’ndeki Ağaçkakan Ahşap Atölyesi’nde üretilen evler, sarsıntı bölgesine ulaştırılacak.

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Serkan Eryılmaz, gazetecilere, Ağaçkakan Ahşap Atölyesi sahibi Şanlı Soydaş ile proje tasarladıklarını ve depremzedelerin barınacağı ahşap evler ürettiklerini söyledi.

Yardımseverlerin desteğiyle çalışmaların aceleci şekilde bitmeme ettiğini tamlayan Eryılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahibi, atölyesini bize bütün ekipmanlarıyla açtı. Biz dahi yardımseverlerin desteğiyle bunu yapmaya çalışıyoruz. İsteyen kişi bizimle iletişime geçerek malzemeyi alıp geliyor. Malzeme aldığımız yerlerde adımıza tıpkısı hesap açtık. yardım etmek talip gidip orada hesabın muhtemelen tıpkı kısmını kapatabiliyor, site dışında olanlara birlikte malzeme aldığımız içtima adisyon numarasını veriyoruz. İsteyenler yardımlarını bize ulaştırıyor.”

Eryılmaz, yaptıkları evlerin 3 metreye 3 metre boyutlarında bütün 9 metrekare olduğunu anlatım ederek, “AFAD ile görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Evleri, AFAD’ın zelzele bölgesinde belirlediği benzeri yere götürüp kuracağız ve oradaki afetzedelerin kullanımına bırakacağız. Materyal sizden, işçilik bizden, kullanım de deprem bölgesindeki insanlardan olacak.” dedi.

“Toplamda 20 şerha yapacağız”

Şu temel büyüklüğünde 14 ahşap evi tamamladıklarını aktaran Eryılmaz, “Toplamda 20 kıta yapacağız. Gecelere kadar çalışıyoruz. Perşembe gününe büyüklüğünde 20 taneyi tamamlamayı planlıyoruz. Projeyi bitirdiğimizde AFAD’a vukuf vereceğiz. AFAD bize malzemenin taşınmasıyla ilişik tır yardımı yapacağını söyledi, hem dahi orada bire bir saha belirleyecek.” diyerek konuştu.

Eryılmaz, çalışmaların iki atölyede bitmeme ettiğini kaydederek, “İçerisine köpüklenen cazibe malzemesi koyuyoruz. Üzerini kapattıktan sonradan elektriği orada bağlayacağız. Konu ve penceresini da ayrımsız şekilde oraya gittiğimizde takıp kullanıma hazır kuzuluk getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: