Gümüşhane’de hareket yadigâr tatbikatı yapıldı

Kült İşleri Başkanlığı’na merbut Müftülükler ve Kur’an kurslarında 81 ilde eşzamanlı planlı yer sarsıntısı andaç tatbikatı Vali Kamuran Taşbilek’in katılımıyla Gümüşhane’de bile yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Ilmek İşleri Başkanlığı eliyle kolektif gerçekleştirilen tatbikat kapsamında İl Müftülüğünde etkin personeller ve 4-6 yaş Kur’an kursuna katılan dallar emniyetli şekilde binaları boşalttıktan sonradan içtima alanına ulaştı.

İl Kıyamet ve Müstacel Ebat Müdürlüğü (AFAD) ekipleri marifetiyle organize edilen tatbikatta kursta okuyan torunlar ve personel deprem sırasında hangi yapılması gerektiğiyle ilgilendiren bilgilendirildikten sonraları siren sesinin arkası sıra çök-dolap-tutun hareketi yaparak temsili depremin sona ermesinin ardından sakıncasız şekilde toplantı alanına boşaltma gerçekleşti.

İl Müftüsü Hüseyin Dönüş, İl Kıran ve Müstacel Durum Müdürü (AFAD) Mutlu Bayrak ve görevli personelin katıldığı tatbikatın arkası sıra açıklama işleyen Vali Kamuran Taşbilek, 81 ilde eşzamanlı adına Gümüşhane’nin dahi hep ilçelerindeki müftülükleri ve Kur’an kurslarında yapıldığını söyledi.

Depremden duygulanma tatbikatıyla bir farkındalık oluşturduklarını kaydeden Vali Taşbilek, “Daha geçmiş bile afet eğitim bilimi yılı kapsamında ilimizde zelzele eğitimleri verildi. Bu tatbikatlarda sunulan eğitimlerin mütemmim parçaları oluyor. Sarsıntı dünyanın tıpkısı gerçeği. Böyle birşey olduğunda güvenliğimizi ve tedbirlerimizi bittabi alacağımıza dayalı provalar yaptık. Ülkemize ve dünyaya afetsiz, mıhlı, huzurlu eyyam diliyoruz” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: