Gümüşhane’nin sonbahar güzellikleri ile mest etti

– Gümüşhane’nin güz güzellikleri ile mest etti

GÜMÜŞHANE – Tarihi İpek yolu üzerinde yaylalar diyarı namına bildik ve 2 bin metre üzerinde sayımsız yalçın dağları, kendine has coğrafyasıyla gelişigüzel sezon delici görüntüler sunan Gümüşhane coğrafyası güz mevsimiyle alay malay renkten renge bürünürken, bölgenin güzellikleri alarga görüntülendi.

Gümüşhane’nin güzellikleri soldurmak, temiz havasını solumak, sıradışı coğrafyasını ulaşmak amacıyla Samsun’dan Gümüşhane’ye gelen SAMDOST ekibi bölgenin güzelliklerini alarga görüntüledi. Ekibin önce durağı Örümcek Ormanları Tabiatı Esirgeme Alanı ve Çağlayandibi Şelalesi Beğeni Parkı oldu. Elan sonra Esmer Mağarasını mülakat eden ve Limni Gölü Gusto Parkında konaklayarak geceyi burada geçiren yıldız bilimi kentin büyüleyici görüntülerinden etkilenirken, ellerinden makineleri ve telefonları bırakmayarak mübarek eli nimetli fotoğraf çekti. Ekipte düzlük alan dijital muhteva üreticisi ve ışık sanatçısı Gaye Somuncu’nun dronla çektiği ve toplumsal medyada paylaştığı görüntüler binlerce misil izlendi, beğenildi ve paylaşıldı.

“Tıpkı sonraki gezimizde daha adsız yerlerini seçmek isteriz”

Gümüşhane ziyaretinde Örümcek Ormanları Tabiatı Esirgeme Alanında yüzyıllardır dinç abide ağaçları görmenin kendilerini haddinden fazla etkilediğini kaydeden Garaz Somuncu, “Görselliği çokça faziletli olduğu amacıyla arkadaşlarım orayı çekmeye doyamadı. Tıpkı sonraki durağımız Yağız Mağarası oldu. Bu mağaranın yaşı 15 milyon yıl olduğu söyleniyor. İçinde sarkıtlar, dikitler, travertenler, felç taşları bizi az çok etkiledi. Doğasına akıllıca olarak buranın düzenlenmesi bizi çok sevindirdi. Ahşap kez haddinden fazla güzeldi. Işıklandırma sistemini da çok beğendik. Limni Gölü Zevk Parkında kendimizi evimizde kabilinden hissettiğimiz ortamda konakladık. Göl kenarında kaldığımız için çevrim doğumunu bağlı olmak istedik ancak kalktığımızda güneşin önünde endişe vardı göremeyeceğiz diyerek karamsarlığa düşmüştük fakat natür sürprizlerle meşbu olduğu için ayrıksı tıpkısı şaşırtı bizi karşıladı. Dron uçururken baktık ki şanlı vadinin içinde tıpkısı sis denizi var. Nazik afiyetle erkete kulesinden bu vadiyi izledik. Gümüşhane gezisi çokça güzeldi. Fotoğraf makineleri ve telefonlar elimizden düşmedi. Dronla üstelik haddinden fazla iyicene manzaralar çektik. Bu bizim için çokça güzelce aynı arşiv ve andaç oldu. Buralar Gümüşhane’nin bilinen yerleriydi. Tıpkı sonraki gezimizde elan bilinmeyen yerlerini temin etmek isteriz. Herkesi buraya nida ediyoruz” dedi.

Share: