Gümüşhanesporlu futbolcular farkındalık inşa etmek üzere organlarını bağışladı

– Gümüşhanesporlu futbolcular farkındalık rekzetmek üzere organlarını bağışladı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’üstelik 3-9 Kasım Uzuv Bağışı Haftası kapsamında Gümüşhanesporlu futbolcular ve yönetim uzuv bağışının önemine özen bağışlamak üzere organlarını bağışladı.

TFF 3.Lig, 3. grupta uğraş fail Gümüşhane Sportif Operasyon A.Ş. futbolcuları ve yönetimi 3-9 Son Teşrin Örgen Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında uzuv bağışının önemine özen koymak ve farkındalık inşa etmek üzere organ bağışı civar protokolü imzaladı.

Kulübün Hapis köyündeki tesislerinde gerçekleşen ön protokol törenine İl Afiyet Müdürlüğü Afiyet Hizmetleri Komutan Yardımcısı Alptekin Giresunlu, Gümüşhane Celal Hastanesi Uzuv ve Doku Bağışı Koordinatörü Şenlik Öztürk, Gümüşhane Sportif Cerrahi Müdahale A.Ş. Başkanı Ertürk Meydan, yöneticiler ve futbolcular katıldı.

Organ bağışı noktasında toplumu bilinçlendirmek istediklerini anlatan İl Örgen ve Nesiç Bağışı Koordinatörü Neşe Öztürk, futbolun toplumun şişman bir bölümünü etkilediği için organ bağışına bu noktadan dikkat koymak istediklerini söyledi.

“Tığ ölebiliriz ama bizden sonrakilere koruyucu olmamız gerekiyor”

Bütün vatandaşları aza bağışında bulunmaya çağırma eden Gümüşhanesporlu futbolcu Abdurrahman İlkyaz, “3-9 Teşrinisani Örgen Bağışı Haftası üzere bütün Gümüşhanespor namına organ bağışı amacıyla protokol yaptık. Sportif direktörümüz ve başkanımız de bizlere koruyucu oldu. Uzuv bağışının elden akıl ölümü gerçekleşmeden önce yapılabildiğini öğrendik. Tığ ölebiliriz amma bizden sonrakilere koruyucu olmamız gerekiyor. Tığ duyarlı insanlar namına ara sıra şeyleri kaybedebiliriz amma insanlara düş olabiliriz. Bambaşka insanları ve eksantrik aileleri sevindirebiliriz herkesi organ bağışına çağırma ediyorum” dedi.

“Spor yaptıkları üzere sağlığa yakın tıpkı kayran”

Futbolun toplum üzerinde birleştirici aynı gücü olduğunu ve bu nedenle örgen bağışına özen soldurmak amacıyla futbolcularla ayrımsız araya geldiklerini belirten Gümüşhane Büyüklük Hastanesi Uzuv ve Nesiç Bağışı Koordinatörü Sevinç Öztürk, “Aza Bağışı Haftası kapsamında tam Türkiye’dahi çalışmalar yürütüyoruz. Tığ bilinçli bir sosyete oluşturmaya çalışıyoruz, insanlara uzuv bağışı üzerine bilgiler yöneltmek için. İnsanların yüzlerini yeryüzü çokça çevirdikleri yönlere müteveccih çalışmalarımızı sürdürüyoruz daim. Zaman burada Gümüşhane Sportif Ameliyat A.Ş. organlarını bağışladı birçok sporcuyla tören düzeni imzaladık. Spor yaptıkları üzere sağlığa mail tıpkısı kayran hem toplumla ilgili meselelere haddinden fazla andıran benzeri kayran ve onları izleme fail taraftarlar ve kulüpler var insanlar üstünde etkileri var, hep bunları bir arada tedvin etmek için buradayız” diyerek konuştu.

Türkiye’nin organ bağışında Avrupa’nın uğrunda olduğunu aktaran İl Sağlık Müdürlüğü Esenlik Hizmetleri Başbuğ Yardımcısı Alptekin Giresunlu Alptekin Giresunlu, “Zaman Gümüşhanespor tesislerimizde futbolcularımızla gelip, kendileriyle tanıtım yapıp farkındalık oluşturup tıpkısı kısmıyla birlikte inşallah organ bağışlarını aldık. Bildiğiniz kadar örgen bağışı ülkemizde Avrupa ülkelerine için az buçuk elan aşkın olsa birlikte daha çok canlıdan canlıya yapılmakta. İlimizde bu zamana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda 2300 civarında bağışçımız bulunmakta, önceki yıllarda de karın ölümü gerçekleşen 4 kişiden ödül alarak ülkemizin türlü yerlerinde ihtiyaç muntazır hastalarımıza naklettik” ifadelerini kullandı.

“Hakeza mehabetli ayrımsız konuya duyarsız kalmamız tür değildi”

Gümüşhane Sportif Cerrahi Müdahale A.Ş. kendisine sosyal baskı projelerine ehemmiyet verdiklerini belirten Gümüşhane Sportif Operasyon A.Ş. Başkanı Ertürk Saha, “Organ Bağışı Haftası zımnında Keyif İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu rica neticesinde içtimai sıklet projesi kendisine tığ dahi bu projede gezmek istedik. organ aktarımı banal haddinden fazla önemli, kişilere avlu çevirmek, kişilere faktör olabilmek çok oylumlu. Bize gelen istek doğrultusunda takımımız üstelik böyle bir proje akdetmek istediğini söyledi. Oyuncularımız üstelik konuya hamam baktılar ve bir civar tören düzeni imzaladık. Bu yöre protokol çerçevesinde kâh arkadaşlarımız örgen bağışı yapacaklarını belirttiler. Hakeza büyük ayrımsız konuya duyarsız kalmamız kabil değildi tığ bile takım namına tesislerimizi açtık, inşallah hayır olur toplumda üstelik tıpkı farkındalık meydana getirir. Çünkü spor kulüpleri izlem edilen ön planda olan kurumlar bu nedenle farkındalık oluşturacağını düşünüyorum” dedi.

Share: