Günâşık tarlalarında görsel şölen

Gün Çiçeği tarlalarında görsel şölen

ERZİNCAN – İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü vasıtasıyla düzenlenen tarla gününde hasat için gün sayan günâşık tarlalarında görsel şölen oluştu.

Erzincan İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Istihsal Yazıhane Müdürlüğü marifetiyle hazırlanan ve Nebati Üretim Umumi Müdürlüğünce desteklenen “Yerel Melez Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” çerçevesinde Kargın beldesinde toprak haset düzenlendi. Tarla haset kalburüstü tıpkı ekincilik şekli yahut uygulamanın benzeri veya biraz devir süreyle çiftçilerin ziyaretine açılması yöntemi yerine biliniyor. Muvaffakiyetli ve amacına makul tıpkı şekilde gerçekleşebilmesi için öncesinde, devamında ve sonrasında tafsilatlı planlama ve düzenleme gereken tarla günleri, değme nev zirai faaliyetin seçme safhasında, konuyu çiftçilere belirtmek, ilgilerini örtmek ve onların uzmanlarla konuyu tartışabilecekleri tıpkısı müstevi sağlamak aracılığıyla öğrenmelerine ve benimsemelerine destek olmak üzere planlı bir etkinlik namına çiftçiler ve yetkililer eliyle kombinasyon ediliyor.

“Yerel Hibrit Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” çerçevesinde, Çayırlı ilçesinde bin 250 kilogram günebakan tohumu tahsis edilip toplanmış 45 üretici ile 3 bin 125 dekar alanda teşrinievvel gerçekleştirildi. Tercan ilçesinde ise bin 750 kilo gün çiçeği tohumu tahsis edilerek hep 33 müstahsil ile 4 bin 375 dekar alanda ekimi gerçekleştirildi. Böylelikle Tercan ve Çayırlı’birlikte ekimi gerçekleştirilen zürriyet yardımıyla hasat dönemi toplamda 7 bin 500 dönümde kontekst ayçiçeği üretimi gerçekleşmesi bekleniyor. Bu çerçevede hasat amacıyla aktarılma sayan günebakan tarlalarında düzenlenen tarla gününde mülevven görüntüler meydana geldi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Garaz Şahin gün çiçeği tarlasında yaptığı açıklamada, “‘Evcil Melez Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi’ çerçevesinde ilimiz Tercan ilçesi Kargın beldesindeyiz. Vatandaşın ekmiş olduğu 50 dönüm suluya, 30 dönüm de susuza tarlaları ziyaret ettik ve tarla haset düzenledik. Tercan ilçemize bin 750 kilo, 33 çiftçimize tohumları vererek toprakla buluşmasını sağladık. Çayırlı’ya birlikte bin 250 kilogram, 45 çiftçimize verdik. 4 bin dönüm Tercan’birlikte 3 bin 500 dönüm de Çayırlı’bile görünmek için 7 bin 500 dönüm belde günâşık üretimini gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Üretici İzzet Yiğitlik ise, gündöndü tarlasını kuşkusuz ektiğini ve yetiştirdiğini anlatarak, “55 dönümlük dolayı gündöndü tarlasındayız. Tohumunu Tercan İlçe Ekincilik Müdürlüğünden yüzde 75 hibeli namına aldık. 20-25 kilogram gübreyle ektik. Konusunda birlikte 10-15 kilogram civarında yazlık basılmış attık. 2 yol dahi suladık. Hasada daha 1 ay var. Hasat edip, inşallah beldemize yeni bire bir yayın kazandırmış oluruz” diyerek konuştu.Share: