Gürbüz: “Gücümüze güneşle ağır katıyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinin Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, meydanda muamele çatısına kurdukları çağ enerjisi santralinin 1 yılda 900 bin kilovat saat hareketlilik ürettiğini söyledi. 1516 gün paneliyle üretim eden santralle birlikte neşelilik sarfiyatını gider kalemi olmaktan çıkardıklarını belirten Başkan Yavuz, “Gücümüze güneşle vahim katıyoruz” dedi.

Elbistan Belediyesi’nin, sarih alım satım alanının çatısı amacıyla hazırladığı devir enerjisi santrali (GES) projesi, geçtiğimiz yıl teşrinievvel kocaoğlan itibariyle güneşten ışınları canlılık enerjisine dönüştürüyor. 7 bin 600 metrekarelik çatıya yerleştirilen 1516 devir paneli, adeta sessiz ayrımsız üretimevi kadar çalışarak belediyenin neşelilik enerjisini karşılıyor.

Elbistan Şehremini Mehmet Gürbüz, kendine yeten belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdikleri projenin 1 yıldaki üretim rakamlarına ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yenilenebilir enerji ile hem belediyenin canlılık ihtiyacını karşıladıklarını hem üstelik bölgede temiz enerjiyi motivasyon ettiklerini dile getiren Başbuğ Yavuz, “Bu şehrin, temiz enerjiye öncülük eden ve kavrayış belirleyen aynı belediyesi var” dedi.

500 KWe müesses güçteki çağ enerjisi santralinde hedeflenen istihsal rakamlarının üstelik üstünde ayrımsız adım kaydedildiğini vurgulayan Belediye Reisi Mehmet Yavuz, “900 bin kilovat saatlik ayrımsız üretim rakamına ulaştık” şeklinde konuştu.

‘Elektrik sarfiyatını masraf kalemi olmaktan çıkardık’ diyen Komutan Gürbüz, şöyle bitmeme etti:

“GES projemizin sunu kocaman sacayağından birisi, kişi kendimize yeterlilikte maksimuma ulaşmak. Belediye kendisine birimlerimizin zindelik ihtiyacını diremek istedik. GES projesiyle da bunu katbekat olağandan gerçekleştirdik. Imdi cıvıltı faturası kadar bire bir giderle uğraşmıyoruz. Canlılık gideri amacıyla ayrılması müstelzim kaynağı bile ayrımlı yatırımlar üzere kullanıyoruz. İkinci ve geleceğimiz açısından daha yüce olan ise elan yaşanabilir aynı site olma gayretimiz. Elbistan’ı; yaşam kalitesi erdemli, havası ve doğası bozulmamış tıpkı şehir kendisine gelecek nesillerimize bırakıt çoğaltmak istiyoruz. Üzerinde hassasiyetle durduğumuz bu konuda üstelik sıra enerjisini vesile namına kabul ediyoruz.”

Elbistan’ın güneşlenme oranı itibarıyla Türkiye’de evvel 3’te bulunduğunu anımsatan Belediye Reisi Mehmet Yavuz, “Güneş Banyosu oranına bakıldığında Elbistan’ın konumu itibariyle çok frapan tıpkı yerde. Bu birlikte özel yatırımcıların rüzgar enerjisi projelerini hepyek hayata geçirmelerini sağlıyor. Elbistan’ın, Türkiye’yi aydınlatacak gücü olduğunun bilincinde olarak bu projeleri destekliyoruz. Elbette ki işsiz durumdaki arazilerin bu alanda değerlendirilmesi noktasında kentimizin Yenilenebilir Enerji Köken Alanlarına (YEKA) karışma edilmesi ile ilgilendiren bile bakanlıklarımızla görüşmelerde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Başbuğ Yavuz, “GES projemiz, 25 yıl süresince hem çevresel hem de ekonomik fayda sağlayacak. 3 yılda kendisini amorti etmesini beklediğimiz GES projemizde yılda 1 milyon teklik üzere bire bir bütçeyi artırım etmiş olacağız” dedi. – KAHRAMANMARAŞ

Share: