GUVEN HASTANESI, ‘BUGUNDEN YARINA DIYABET’ KONULU BILGI ŞÖLENI DÜZENLENDİ

CÜRET Esenlik Grubu, diyabet ile ilgilendiren merak edilenler ve güncel gelişmelerin düz aldığı ‘Bugünden Yarına Diyabet’ konulu bilgi şöleni düzenledi.

Güven Hastanesi 14 Mart Salonu’nda düzenlenen sempozyuma, Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölüm Başkanı ve Türkiye Iç Salgı Bilimi ve Metabolizma Derneği Başbuğ Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yürekli, Büzük Hastanesi Iç Salgı Bilimi ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Alper Sönmez, Doç. Dr. Cüneyd Anıl, Diyet Uzmanı Tekâmül Güngör ve alanında bilirkişi hekimler ile çokça sayıda çağrılı katıldı. Sempozyumda, şeker hastalığı ile ait nikbet edilenler ve diyabet takibinde edimsel gelişmeleri ile güvenli şeker hastalığı yönetimi konuları ele alındı.

‘TİP-2 DİYABET, DÜNYANIN YÜZDE 90-95’İNİN HASTALIĞI’

Prof. Dr. Alper Sönmez, diyabet hastalığının kül dünyanın ve Türkiye’nin karşılaştığı genişlik koskocaman sorunlardan ayrımsız tanesi olduğunu söyledi. Umumi anlamda içki şekerinin yüksekliği ile kendini gösteren ayrımsız hastalık olduğunu tabir fail Prof. Dr. Sönmez, ‘Kişiler diyabetin kan şekerinin yüksekliği ile kendini gösteren benzeri hastalık olduğunu bilir ama aslında kümelenmiş bire bir hastalıktır. Vücudun metabolizmasının umumi bir gayrisıhhi işleyişi yüzünden özellikle zaman şekeri yanında çoğu nöbet kan basıncı, dem yağlarının faziletkâr olduğu şipşak rastgele defasında da özellikle Türlü-2 şeker hastalığı için söylüyorum; buna obezitenin eşlik ettiği aynı sorundur. Nev-2 şeker hastalığı Türkiye’nin ve dünyanın yüzde 90-95’inin hastalığıdır. Yüzdelik 10-15’lik tıpkı kısımda de Tip-1 diyabet görülmektedir’ dedi.

‘TÜRKİYE LİDER KONUMDA’

Prof. Dr. Sönmez, Türkiye’nin diyabet hastalığında lider konumunda olduğunu belirterek, ‘Avrupa’bile ve bulunduğumuz coğrafyada sunu faziletkâr diyabet görülme olasılığı Türkiye’de yüzdelik 15 civarında. Sunma yakın hikmet 10 sene öncesine ilişkin yüzde 13,7’ydi. Şu anda durumun yüzdelik 15’leri bulduğu gösteriliyor. Bu ne manada geliyor; ülkemizde dinç yaklaşık 8,5 milyon erişkinin diyabetli olduğu anlamına geliyor. Bunlar bildiklerimiz bire bir bile bilmediklerimiz var. Berenarı şişman bir hastalanmış popülasyonundan bahsediyoruz. Yaş ilerledikçe şeker hastalığı görülme sıklığı artar. Türkiye’dahi toplum bazında görülme oranı 9 kişide 1 emanet, kâhil yaşla gelişigüzel bile seçkin 6 kişide 1 kişi görülmektedir.

‘EĞİTMEYE İHTİYACIMIZ VAR’

Prof. Dr. Sönmez, diyabetin hesabına ‘modern yaşam’ denilen günümüz sayı farkı eş yaşamının taraf etkisi olduğunu söyleyerek, ‘Biz daha birkaç akıntı ettikçe henüz fazla çetin kalorili amma besin değeri düşük gıdaları yedikçe henüz fazla diyabet oluyoruz. Ne yapılmalı, hem duygusal bazında hem genel ve evcil yönetimler bazında hem dahi tığ esenlik profesyonelleri yerine yapacaklarımızın haddinden fazla uzun listesi var. Sunma başta çocuklarımızı ve bala planlama aşamasındaki kadınlarımızı eğitmeye ihtiyacımız var. Çünkü tığ onları eğitebilirsek, mıhlı nesillerin yetişmesine elan çok katkıda bulunabiliriz’ dedi.

EN ÖNEMLİ BELİRTİLERİNİ SIRALADI

Prof. Dr. Mustafa Korkusuz, ‘Diyabet hastalığı oluştuktan ahir yer önemli belirtisi, çokça akarsu somurmak ve idrara çıkma, halsizlik, fütur, munsap kuruluğu, aymazlık yararsız arada sırada görme problemleri ile karşımıza gelebilir. Bunlar diyabetin yer yetişkin belirtileridir. Fakat bu belirtiler olmadan diyabeti yakalamak haddinden fazla elan önemlidir. Diyabet önlenebilir aynı hastalıktır. O nedenle çor nişane vermeden yakalayıp toplamak gerçekte haddinden fazla henüz önemlidir’ dedi.

‘KİŞİYE BAKARAK BİREYSEL TEDAVİ UYGULAMAK GEREKİYOR’

Prof. Dr. Korkusuz, şeker hastalığı hastalığının tedavisinde çeşitli bileşenler olduğunu rapor ederek, ‘Beslenme, hareket ilaç olmadan tedavi yöntemleri arasındadır. Gerçekte bu iki boyut yaşamda olmazsa olmazlardandır. Dirilik hangi tedaviye alıyorsa kategorik beslenme düzeninin sağlanması, dimdik tıpkı tagaddi örgüsünün düzenlenmesi ve kişin ihtiyacına göre yapılacak idman. Onun dışında gerekseme varsa şayet çare tedavileri yahut insülin tedavisi. Zaman Zaman değme ikisi dahi alay malay kullanılabilir. Kişiye göre ferdî tedavi uygulamak gerekiyor’ diye niteleyerek konuştu.

‘DİYABETLİNİN YAKIN TAKİBİ ÖNEMLİ’

Diyabet hastalığında hastanın birebir takibinin büyük olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kabadayı, ‘Tutkun 3 ya birlikte 6 ayda poliklinik muayenesine gelerek soluk şekerine bakılıyor ve muayeneleri yapılıyor. Ondan sonraki süreçlerde hastayı tıpkı elan tek şekilde görmüyoruz. Yani ‘hastanın içki şekeri şüphesiz gidiyor, ne tedaviyi alabiliyor’ bunları bilmiyoruz. Bu aşağı bire bir ülkü. Diyabetli hastalarında pek haddinden fazla sorunları olabiliyor. Temsil, tıpkı enfeksiyon geçiriyor şekeri yükseliyor ama orada otama değişimi yazmak gerekiyor. Bunu bilmiyoruz. Şekeri düşünüyor biz bunu gine bilmiyoruz. Bu nedenle diyabetlinin mümasil takibi önemlidir. Bunu sağlayacak şekilde Yürek Hastanesi ‘One Dose Health’ adlı teknolojik gelişmelerle işlenmiş tıpkı aplikasyon hizmeti veriyor. Hastalar bunu çökertme telefonlarına ya bile tabletlerine strateji edebiliyorlar. Diyabet hemşiresine ya üstelik doktora sonuçları iletecek şekilde veya hastanın durumunu iletecek şekilde işlenmiş bire bir uygulama. Hastalanmış daim yaptığı çağ şekeri ölçümlerini programa yüklüyor. Esasta bizde bunları takipte tutuyoruz. Belli aralıklarla kontrollerini yapıyoruz. Iyicene tıpkısı herkes. Dünyada örnekleri üstelik var? dedi.

Share: