Haber Kurulu Üyesi Turan’dan “Mevsimsel griple Kovid-19 vakaları birlikte artabilir” uyarısı Açıklaması

Esenlik Bakanlığı Koronavirüs Marifet Müesses Üyesi Prof. Dr. Duyma Kultufan Turan, mevsimsel grip etkenleriyle Kovid-19 vakalarında de artım olabileceğini belirterek, “Lütfen ferdî önlemlerinizi almaya devam edin.” uyarısında bulundu.

Antalya’da düzenlenen Türk Tehlikeli Bakım Uzmanları 19. Millî Kongresi ve 11. Avrasya Ciddi Bakım Toplantısına katılan Ankara Kent Hastanesi Bati Bakım İdari Sorumlusu Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müstevli sürecinde aldıkları tedbirler yardımıyla çetin bakımlarda dava yaşanmadığını söyledi.

Salgının çabucak bitmediğine değinen Turan, pik dönemlerde bati marazlı görebildiklerini, mevsimlik değişimlerle birlikte esasen parasız sayılarında artışlar olabileceğini dile getirdi.

“Griple direnci sakıt hasta Kovid-19’a enfekte benzer”

Etkili ve tehlikeli şekilde bulaşan tıpkısı virüsle uğraştıklarını anlatan Turan, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki şita ayları bizim üzere koskocaman. Sezon değişikliklerinde hele bakir etkenler, eskimemiş sezonluk enflüanza etkenleriyle birlikte Kovid-19 vakalarında da artma olabilir. Rastgele iki viral etkenle birlikte grip ve Kovid-19 belirtileri karıştırılabiliyor. Viral belirtileri olan birisinin Kovid-19 olmadığı anlamına gelmiyor. Mevsimlik enflüanza olan birisinin beden direnci düştüğü için iyileşme periyodunda yeniden Kovid-19’a enfekte benzer. Onun üzere hele 65 yaş üzerindekilerin muhakkak hem enflüanza aşısı hem koronavirüs anımsatma dozlarını yaptırmaları gerekiyor.”

Zatî tedbirlere özen edilmesini talip Turan, “O yüzden halkımıza bu pandeminin bir anda bıçakla kesilir kadar bitmeyeceğini izah etmek zorundayız. Lütfen bireysel önlemlerinizi almaya bitmeme edin. Benim sunma nazik önerim şu olacaktır. Şayet viral semptomlar gösteriyorsanız kendinizi izole edin evet de ayrıksı insanlarla iletişiminizi azaltın. Maskenizi takın ve etrafınızı, sevdiklerinizi korumaya bitmeme edin. Çünkü sevdiklerimizi kaybettik, çok sayıda birey gitti. Temas biri bizim için haddinden fazla üzücüydü.” ifadelerini kullandı.

“Yeni aynı değişke bulunmayan amma bu olmayacağı anlamına gelmez”

Hastalık semptomu taşıyanların çokça elan dikkatli olması gerektiğine dikkati çekici Turan, kullanılmamış ayrımsız varyantın bahis konusu olmadığını ancak bunun eskimemiş varyant ortaya çıkmayacağı anlamına gelmediğini vurguladı.

Hastanelere mevsimlik grip şikayetiyle hastaların başvurduğunu dile getiren Turan, şöyle bitmeme etti:

“İleri gözyaşı grubu çok daha çok etkileniyor. O yüzden 65 yaş ve üzerini antrparantez uyaralım istiyorum. Zira sezonluk grip etkenlerine ve koronavirüsle ilişkili aşılarını katiyen olmalılar. Zira hastalık bu bireylerde daha aheste seyrediyor. Kendilerini müzaheret etmek hesabına ilkah konusunda hassasiyetlerini yüksek tutmalarını rica ediyoruz. Aşıların alelhusus kasım sonuna kadar tamamlanmasını öneriyoruz. Zira imdi kasımdan sonradan koruyuculuğu açısından gravite mümkün. O yüzden tıpkı dakika ilk kışın sevimsiz aylarına girmeden aşılamalarını bitirmelerini öneriyoruz.”

Turan, hastanelere başvuran Kovid-19 hastalarında kâh dönemlerde azalma, artış olabildiğini aktararak, müstevli boyunca Avrupa’daki artışa paralel Türkiye’üstelik üstelik 2-3 hafta içinde artma gerçekleştiğini hatırlattı.

Ara ve familya aylarında alelhusus özen edilmesini talip Turan, “Artma benzer titiz gelmek lazım. Virüs çor şiddetini hafifletti fakat enfekte kişi sayısı faziletkâr benzer.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: