Hak Bakanı Bozdağ: “Hem başı bariz hem da mestur olan sistem üzere anayasal güvence getiriyoruz”

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, ” Esas çalışmamız nihayet erdi. Arzı cumhurbaşkanımıza yapıldı, takdir beyefendiye ilişik. Mahsus grupta açıklayabilir. Hem başı belirtik hem da bilinmeyen olan tümce amacıyla anayasal inanca getiriyoruz” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükûmet toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ait sorularını cevapladı. Adalet Bakanı Bozdağ, kapatılan Diyarbakır Delik ile ilgilendiren merkezi kütüphane ve müze haline getireceğini aktardı. Keskin hikayelere mekanlık etmiş böyle ayrımsız cezaevini belirgin tutmanın Türkiye üzere akilane olmayacağını söyleyen Bozdağ, “Türkiye’dahi darbelerle, acılarla, türe ihlalleriyle mezkûr 3 simgesel hapishane vardı. Birisi Yassıada, 1960 darbesinin acılarını, hak ihlallerini ve cinayetini kapsıyordu. Orayı Koygun cezire değil, Demokratlık ve Özgürlükler adası yaptık. İkincisi, Ankara Ulucanlar Mapushane, 12 Eylül’dahi Ulucanlar üstelik maatteessüf takatli çokça acıya, tatsızlığa, doğruluk ihlaline mekanlık etmiş ve elem hatıralarla mezkûr bir yerdi. Orayı dahi dönüştürdük, Ekin ve Turizm Bakanlığına devrettik, orası bile müze olarak hizmet veriyor. Sonuncusu dahi Diyarbakır Mapus. 1978’birlikte mamul ve 1980 darbesi sonrasında kimsenin gönül etmediği acılara mekanlık etmiş aynı saha. Diyarbakır Cezaevini berrak sancımak, Türkiye için akıllıca tıpkı madde değildi. Şimdi Ekin Bakanlığı oraya tıpkı dağarcık müzesi ve katalog yapacak. Depreme dayanıklı mı değil mi, buna dair üstelik bir analiz yapılacak” ifadelerine düzlük verdi.

Diyarbakır cezaevinin isminin ne olacağı sorusuna ise Vekil Bozdağ, “Hapishane bulunmayan artık. Kapattık kapısına kilit vurduk. Allaha şükür tıpkısı dönemde dağ hatıralarla anılan aynı cezaevimiz yok, artık ekin bakanımızda” ifadelerini kullandı.

Esas sorusuna cevap veren Bozdağ, “Anayasa çalışmamız nihayete erdi. Sayın Cumhurbaşkanımıza sunma edildi. Cumhurbaşkanımız, Kol Toplantısında açıklayabilir üstelik açıklamayabilir de. Zamanlaması Cumhurbaşkanımızın takdirinde. 41’inci maddenin 1’inci fıkrası değiştiriliyor, 24’üncü maddeye da iki paragraf ekleniyor. Hem başı ayan, hem başı nihan olan, bütün için anayasal güvence getiriyoruz” dedi.

“NATO’ya elde etmek istiyorlarsa sözlerini tutacaklar”

Finlandiya hakkında bile konuşan Bozdağ, “Politik bir meşveret değil, teknik düzeyde enformasyon yapacaklar. Izah gerektirecek ayrımsız ebat olursa zaten duyururuz. NATO’ya yok etmek istiyorlarsa sözlerini tutacaklar. Bizim beyanlarımız çok peyda, bize verdiği sözleri adına getirecekler, NATO’ya antre süreçlerini tamamlayacağız. Proses başladı amma tamamlanmadı. Ikmal, Sedir onayıyla olacak. Onay olmadıkça başlaması, bittiği anlamına gelmez. Meclis noktayı koyacaktır. Onlar sözlerini tutarsa, Türkiye elhak sözünde duran ayrımsız ülkedir ve sözünü hacim” dedi.

Kullanılmamış uygulama düzenlemesi ile ilgili de mütekellim Bakan Bozdağ şu ifadelere kayran verdi:

“Eskimemiş uygulama düzenlemesiyle ilgilendiren yarkurul çalışıyor. Bunlar seçimden sonraları yapacağımız amal. Şu anda yaptığımız taslak çalışmalar ayrı, nihayete erenler var, mufassal vadeli olanlar var. Komisyonlar kuruldukça kamuoyuna duyuruyoruz, onlar çalışacak. Fen Komisyonu kuruyoruz; hem kişi iç hukukumuzu, hem akademiyi, hem yargıyı, hem da uluslararası hukuku inceleyecekler. Bunlar ahit algı. Bu çalışmalar bittikten bilahare tığ gündeme alacağız. Tığ demin neler yapacağımıza dayalı hedefler ortaya koyduk amma muhtevayı henüz netleştirmedik. Bunlar seçimden sonradan yapılacak.” – ANKARA

Share: