Hak Bakanı Bozdağ’dan başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği açıklaması Açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifiyle Anayasanın 24’üncü maddesine iki hikâyecik ekleneceğini, aileyle ait aranjman kapsamında bile Anayasanın 41’inci maddesinin bir numara fıkrasının değiştirileceğini bildirdi.

Bozdağ, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı’nın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Diyarbakır Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesine ait değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, 1978’dahi mensur edilen cezaevinin 1980 darbesi sonrasında türe ihlallerine ve bazı acılara şehadet ettiğini söyledi.

“Hakeza ayrımsız cezaevini bariz tutmak, Türkiye amacıyla akıllıcasına benzeri özdek değildi.” diyen Bozdağ, cezaevinin boşaltma edildiğini, Kültür ve Turizm Bakanlığının cezaevini aynı zihin müzesine, firez merkezine ve kütüphaneye dönüştüreceğini dile getirdi.

Cezaevi binasının koruma görevlisi edileceğini nâkil Bozdağ, sonraları cezaevinin çevresine yapılan ekleme binaların yeniden ele alınacağını kaydetti.

Binanın depreme dayanıklılığına müteveccih bile analizler yapılacağını anlatım fail Bozdağ, müzeye dönüştürülecek cezaevinin kesim üzere da önemli bir vadi haline geleceğini vurguladı.

Bakan Bekir Bozdağ, “Benzeri çağ birlikte olsa keder hatıralarla anılan bire bir cezaevimiz yok. Bu akıbet kademe önemli.” dedi.

Esas değişikliği

Başörtüsüne müteveccih anayasa değişikliği teklifiyle ilişkin istifham konusunda Bozdağ, “Esas değişikliği çalışmamız nihayete erdi. Sayın Cumhur Reisi’mıza da arzı yapıldı.” dedi.

Bakan Bozdağ, teklifin ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını bildirdi.

Anayasa değişikliği teklifinin içeriğine müteveccih Bozdağ, “Familya var, 41’inci maddenin birinci fıkrası değiştiriliyor. 24’üncü maddeye üstelik iki hikâyecik ekleniyor. Hem başı yalınlık, hem başı hafi olan bütün için anayasal garanti getiriyoruz.” diyerek konuştu.

“NATO’ya girmek istiyorlarsa sözlerini tutacaklar”

Finlandiya’dan gelecek heyetle Adalet Bakanlığı yetkililerinin görüşeceğini tamlayan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Şu anda NATO’ya iletilmek istiyorlarsa sözlerini tutacaklar. Bizim beyanlarımız çok boş, ‘Bize verdiğiniz sözleri namına getireceksiniz, tığ da sizin NATO’yla ilişik methal sürecini tamamlayacağız.’ Proses başladı amma tamamlanmadı. Bütünleme Sınavı, Divan onayı ile olacaktır. Zımnında Sedir onayı olmadıkça sürecin başlaması bittiği anlamına gelmez. Sedir noktayı koyacaktır. Onlar sözlerini tutarsa Türkiye doğrusu sözünde duran tıpkısı devlet, sözünü hacim.”

Share: