Halkevi Enstrüman Topluluğu Üyesi İki Kişinin Cumhurbaşkanına Hakaretten Yargılandıkları Gerekçesiyle Konsere Çıkmalarına İzin Verilmedi

MAHİR BAĞIŞ

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde 1 Ilkgüz Acun Barış Haset nedeniyle düzenlenen konserde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten haklarında ülkü olduğu gerekçesiyle Halkevi Müzik Topluluğu üyesi iki kişinin sahneye çıkmasına müsaade verilmedi. Sahneye çıkması yasaklanan Berivan Bila, “Bekçi zihniyetinize alın bizler seçkin alanı, sokakları, meydanları, sahneleri bire bir müzik alanına, benzeri konser alanına dönüştüreceğimizi duyuruyoruz” dedi.

Zeytinli Rock Festivali’ne izin vermeyen Burhaniye Kaymakamlığı, 1 Ilkgüz Dünya Barış Günü zımnında düzenlenen konserde Halkevi Saz Topluluğu üyesi iki kişinin sahneye çıkmasını izin vermedi. Halkevleri Müzik Topluluğu, konuya ilgilendiren içtimai medyada şu açıklamayı yaptı:

“DINLETI YASAKLARINA, SANSÜRE KARŞI YEKPARE MÜZİSYENLERİ VE MÜZİK SEVERLERİ TEPKİ GÖSTERMEYE ÇAĞIRMA EDİYORUZ”

“Zaman 1 Ilkgüz Acun Sulh Günü kapsamında Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde planlı konserde biz de Halkevleri Müzik Topluluğu olarak sulh türkülerimizi Burhaniye halkı ile seslendirecektik. Halkevleri Çalgı Topluluğu üyesi 2 müzikçi arkadaşımızın sahneye çıkmasının yasaklandığı bu sabahleyin saatlerinde Burhaniye Kaymakamı ve Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla Tertip Komitesine bildirilmiştir.

AKP iktidarının halktan yana sanata cebin topyekün saldırılarına cebin örgütlü ayrımsız uğraş içinde olmaya davet ediyoruz. Eksiksiz alanlarda olduğu üzere sanat alanında de serencam kabul etmek için en hak yolu özlük düzenleme kuvvetine dayanan ayrımsız mücadeleden geçiyor. Dinleti yasaklarına, sansüre alın umum müzisyenleri ve enstrüman severleri aksülamel göstermeye davet ediyoruz.”

Halkevleri Müzik Topluluğu üyesi Berivan Bila, ZÜMRÜDÜANKA Selen Ajansı’na yaptığı açıklamada yasağa aksülamel gösterdi. Bila, şunları söyledi:

“Bizler Halkevi Çalgı Topluluğu yerine 1 Eylül Dünya Sulh Günü’nde Balıkesir Burhaniye’dahi bir konsere çıkacaktık ancak bugün sabah saatlerinde aynı olgun geldi. Burhaniye Kaymakamlığı ve inanma bizim konserimizin yasaklandığını söyledi, tertip komitesine ilettiler. Faktör ise iki kesim müzik ekibi üyesinin Cumhurbaşkanına taşlama dosyası olduğuydu, gerekçe buydu.

“YASAKÇI ZİHNİYETİNİZE KARŞI HER ALANI, KONSER ALANINA DÖNÜŞTÜRECEĞİMİZİ DUYURUYORUZ”

Bizler Halkevi Çalgı Topluluğu kendisine tıpkısı şey söyledik; faşizme ve AKP’nin mürteci politikalarına cebin gelişigüzel alanda, sokakta, meydanlarda, sahnelerde yerimizi alacağımızı söyledik, buna cebin uğraş edeceğimizi söyledik. Buradan yine söylüyoruz, dideban zihniyetinize alın bizler değme alanı, sokakları, meydanları, sahneleri tıpkı saz alanına, benzeri konser alanına dönüştüreceğimizi duyuruyoruz.”

AYNUR DOĞAN, İLKAY AKKAYA, ZEYİTİNLİ ROCK FESTİVALİ…YAZ AYLARI KONSER YASAKLARIYLA GEÇTİ

Geçtiğimiz yaz aylarında bir nice dinleti ve curcuna değişik gerekçelerle nakız etti. İptal edilen dinleti ve festivallerden bazıları şöyle:

“Mayıs ayında sanatçı Aynur Doğan’ın Kocaeli konseri bozma edildi.

-Haziran ayında artist Ferişte Mosso’nun da hayal alacağı, Kandıra’da düzenlenecek olan bilgisizlik festivali FullFest, Kocaeli Valiliği eliyle ‘ormanda konaklama yasağı’ gerekçesiyle halel edildi.

-Orak Ayı ayında, Apolas Lermi ismiyle tanıdık sanatkâr Abdurrahman Lermi, 31 Temmuz’da Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’nda vereceği konserin fesih edildi.

Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan Zeytinli Rock Festivali’ne izin vermedi.

İlkay Akkaya’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda düzenleyeceği konser Adana Ceyhan Kaymakamlığı aracılığıyla kamu düzeni, inanma ve güvenlik esbabımucibe gösterilerek tağyir edildi. Akkaya’nın Adana konserinin nakız edilmesinin ardından Mardin’birlikte düzenleyeceği dinleti üstelik müsaade verilmedi.”Share: