Hamas Cezayir’in Filistin’de uzlaşı sağlanmasına yönelik çabalarını olumlu karşılıyor

Hamas, Cezayir’in Filistin’da ulusal uzlaşma sağlanmasına müteveccih çabalarını müspet değerlendirdiğini açıkladı.

Hamas Sözcüsü Hazım Son Teşrin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin’üstelik ulusal birliğin sağlanması üzere Cezayir’in gösterdiği çabayı takdir ettiklerini söyledi.

“Hamas, Cezayir’in Filistin’üstelik millî uzlaşma sağlanmasına müteveccih çabalarını müspet bire bir şekilde ve ciddiyetle ele alıyor.” diyen Son Teşrin, Hamas’ın Cezayir’e kök ulusal birliğe ulaşılması ve bilcümle ortalık için eksiksiz tıpkı yöntem üzerinde fikir birliğine varılması için ayrımsız kavrayış sunduğunu kaydetti.

Filistinli gruplardan ikisi daha Cezayir’den çağırma aldı

Öte yandan, İslami Cihad Hareketi ve Filistin El Kurtuluş Cephesi (FHKC) de Cezayir’den Filistin uzlaşma diyaloglarına katılım amacıyla çağırma aldıklarını duyurdu.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davut Şihab, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cezayir’in Filistin’bile uzlaşının sağlanmasına yönelik çabalarını kıvançla karşıladığını söyledi.

Şihab, İslami Cihad Hareketinin Cezayir’den uzlaşı diyaloğuna akmak üzere çağırma aldığını belirtti.

FHKC yöneticilerinden Yordamlı Mezher dahi yaptığı bağlanmış açıklamada, FHKC’nin üstelik Cezayir’den 10 Ekim’de kapsamlı Filistin ulusal diyaloğuna katılmak üzere çağırma aldığını kaydetti.

Cezayir diyaloğu

Hamas’ın genel ağ sitesinde düz kayran habere göre, Hamas İslami ve Fellah İlişkiler Bürosu Başkanı Halil Hayye, Hamas Siyasi Kürsü üyeleri Ateş Parçası Düzelme ve Hişam Bedran ile Hamas’ın Cezayir Temsilcisi Muhammed Osman’ın vadi aldığı gök bilimi 18 Eylül’de Cezayir’i musahabe etmişti.

Filistin resmi ajansı WAFA’ya bakarak üstelik Fetih Hareketi Başbuğ Yardımcısı Mahmud halk-Alul liderliğinde bire bir yıldız bilimi, Cezayir yönetiminin davetiyle 19 Eylül’birlikte Cezayir’e gitmişti.

Filistin’in Cezayir Büyükelçisi Fayiz Ebu Ayta, Cezayir’in teşrinievvel ayının evvel haftasında Filistinli grupların genişletilmiş toplantısına eş sahipliği yapacağını açıklamıştı.

Fetih ve Hamas hareketleri arasında 2007’den bu yana siyasal anlaşmazlıklar yaşanıyor. Hamas, abluka altındaki Gazze Şeridi’ni taharri ederken, Garp Şeria Fetih Hareketi eliyle kurulan Filistin hükümetince yönetiliyor.

Share: