Harran Üniversitesi yön bağımlılığının herif vücudu üzerindeki etkilerini araştırdı

Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi yoluyla esrar konu bağımlısı bireylerin ruhsal ve fiziksel davranışları, bilimsel yerine araştırıldı.

HRÜ’den yapılan açıklamaya göre, Tababet Fakültesi Biyofizik Ana Malumat Dalı Başkanı Prof. Dr. Cemil Kaba öncülüğünde hesaplı proje kapsamında eroin özellik bağımlısı bireylerin ruh bilimi ve fiziksel davranışları, ilmî olarak araştırılarak sonuçları halkoyu ile paylaşıldı.

Çalışmada Şanlıurfa Konu Bağımlıları Tedavi Merkezi (AMATEM) ile işbirliği yapılarak, rastgele süreğen hastalığı olmayan, metal yön bağımlısı 18-35 gözyaşı aralığında 52 erişkin bireyde, tedavi öncesinde ve otama sonrasında proje kapsamındaki biyofiziksel ölçümler yapıldı.

Husus bağımlısı kâmil bireylerin otama öncesi ve sonrası, üzeri üzerindeki etkileri, metabolizma hızı, üzeri değerleri ve cisim hasar oranı değerlendirildi.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Prof. Dr. Sert, bu çalışmanın sonucunda, ölçülen parametrelerin bazılarında anlamlı değişimler olduğu gözlendiğini bilertti.

Uyuşturucu madde bağımlığının toplumların savaşım ettiği balaban hastalıklarından olduğunu tamlayan Sert, şunları kaydetti:

“Hele ergen ve zihayat oylumlu gruplarında oylumlu adına görülen bu çor, tıpkısı zamanda toplumların geleceğini üstelik gözdağı etmektedir. Bu yüzden bir taraftan bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemeye sair taraftan üstelik tedavi süreçlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Madde kullanımı nedeniyle mecmu dünyada yılda kısaca 200 bin kişinin öldüğü durum edilmektedir. Antrparantez özellik kullananların ve bağımlıların sayısı her an artarken gözyaşı ortalaması ise düşmektedir. Ince süre yaptığımız çalışmada çok mefret bilgilere ulaştık. Madde bağımlığının herif vücudu üzerindeki değişimlerini ortaya koyduk. Elde edilen sonuçlara bakarak AMATEM’bile bilirkişi doktorlar, psikologlar ve farklı görevliler yoluyla yapılan iyileştiren ve toplumsal tedavi sürecinin, vücutta oldukça müfit değişimler oluşmasına illet olduğunu gösterdi.”

Share: