Havalar soğudu, sakatata temenni arttı

Havalar soğudu, sakatata rica arttı

-Kış hastalıklarından korunmak isteyen Sivaslılar, sakatat tüketerek muafiyet sistemlerini güçlendiriyor

SİVAS Kış hastalıklarından sığınmak talip Sivaslılar, sakatat tüketerek muafiyet sistemlerini güçlendiriyor.

Sivas’ta havaların soğumasıyla birlikle sakatat tüketiminde çoğalma gözlendi. A vitamini, B grubu vitaminleri, çıpa, çinko, fosfor ve potasyum mineralleri yönünden oldukça varlıklı olan sakatat ürünleri şita aylarının adeta vazgeçilmez gıdası haline geldi. Muafiyet sitemini güçlendirdiği aşina sakatat, kuzu temel, paça, işkembe, sine, böbrek, kuyruk sokumu kemiği üzere ürünlerle reyonlarda tüketiciyle buluşuyor.

Hem tok tutuyor hem şifa oluyor

Uzman Diyetisyen Betül Öztürk, sakatat ürünlerinin tok tutma özelliğine eş olduklarını belirtip, “Sivas’ta kış ayının gelmesiyle gelişigüzel sakatat tüketimi artmaya başladı. Sakatatları yeteri miktarda tükettiğimizde muafiyet sitemini güçlendirmeye koruyucu olacaktır. Şuanda kış ayı soğukları başladı. Bu soğuklarda göden çorbasını yanı sıra bol yeşillikli salatayla kullanarak bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. Sivas sakatat tüketimi itibarıyla zengin. Kırmızı alil grubuna; karaciğer, akciğer, ruh, böbrek, dalak, araç ve mir eti girerken beyaz sakatatlar grubuna ise; işkembe, mumbar, uzun bağırsak, billur, beyin, omurilik kabilinden çeşitli dokular giriyor. Bu organların topu topu sakatat namına adlandırmaktadır. Sakatat tüketimi bağışıklık sitemini güçlendirmeye hadim besinlerdir. Sakatatlar içerdiği vitamin, mineral ve ensesi kalın içeriği sayesinde vücuda birçok avantaj sağlamaktadır. Sakatatlar vücutta antrepo uzuv olmaları sayesinde A vitamini, B grubu vitaminleri demir, çinko, fosfor ve potasyum mineralleri yönünden az çok zengindir. Faziletli protein içeriğine eş olması yardımıyla tok tutma özelliği fazladır. Ancak tüketimi sonrasında sindirime yardımcı olmak için bol su tüketimini öneriyorum. İyi tıpkısı çipo kaynağıdır. Kansızlık (kansızlık) ateş parçası bireylerde C vitamininden varlıklı besinlerle birlikte tüketildiğinde biyoyararlılığını arttırabilirsiniz. Uykuluk tüketimi anemide tagaddi tedavisinde sıklıkla kullanılır. Özellikle sakatat tüketiminin birlikte kesin bol limonlu salata tüketmeyi öneriyorum” dedi.

Satışlar arttı

Kasap Halit Durmaz, havaların soğumasıyla birlikte sakatata olan talebin arttığını anlatım ederek, “Sivas’ta şita olduğu devir sakatata biraz elan sargı oluyor. Birde bağışıklık sistemini güçlendirdiği üzere şita ayalarında tüketimi az çok artıyor. Adamakıllı tıpkı rızık, kışın yeğleme edilen benzeri öz. Kuzu başlangıç, paça, işkembe, bağır, böbrek, uca var ve onun haşlaması evire çevire oluyor. Kırık sınık hastalığı olan vatandaşlar genelde paça çorbası içiyor. Sakatat ürünleri insanların bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve genelde kış mevsimlerinde tercih ediliyor. Çok sunturlu bire bir rızık kaynağı. Yaz mevsimlerinde bu kadar rica bulunmayan amma kış aylarında tercih ediliyor. Havaların soğumasıyla sakatat çeşitlerimizin satışına başladık” dedi

Hele kış aylarında tüketiliyor

Sakatat düzlük alıcı Hüseyin Akgül, kış mevsimlerinde sakatatı imdi tükettiklerini vurgulayıp şunları söyledi. ” Ego bağır aldım. Kış geldi ve bu yiyecekler bağışıklığı güçlendiriyor. Sakatat şifalı ve şita geldiğinde tığ artık tüketiyoruz”

Share: