Hayme Ana 741. misil anıldı

Hayme Anne 741. defa anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyünde düzenlenen Hayme Asıl’yı Yâd ve Kafile Şenlikleri kilolu katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Esas (Cesamet Ana), 741. kere planlı programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Yüce Polat ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı Sadir Durmaz, DÜRÜST Öğür Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Mebus Ulvi Fazıl Etçi, Kütahya Şehremini Prof. Dr. Bilen Işık ve binlerce yurttaş katıldı. Resmi tören öncesi TRT sanatçıları Türk Tasavvuf Müziği ve ilahi dinletisi sundular. saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile resmen başlayan tören, Kur’an-ı Semih tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Ulvi Çelik, yaptığı konuşmada, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’da Zübeyde Hatun, Kütahya’dahi Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’bile Şerife Abla, Erzurum’bile Aba Hanım, Malatya’birlikte Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Bağ Sezen, Çorum’da Aybüke hoca, Diyarbakır’da yavru nöbeti markajcı külhanbeyi analardır. Hayme Temel’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, bire bir bayram karşılar sizi. O neymiş Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük amal fayrap etmek için kendinde bilek bulacaktır’ der. Bugün burada aynı arada oluşumuzun sebebi dahi aha bu kalp ve düşüncedir. Şayet ecdadımızı tanır, agâh, anlar ve buna bakarak aynı duruş ve buyuru gösterebilirsek geleceğimizi da güvenle inşa ederiz. Bu sene burada Hayme Ana’yı 741. posta anarken Domaniç’in üstelik düşman işgalinden kurtuluşunun birlikte 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Temel’nın benzeri zamanda devletin bekası adına sunulan emeğin sunu yetişkin örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız dağılma noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar sağ esen getirmesiydi. Devletin bekası namına o ali mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek gibi olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, arazi Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilge ve kibar gönlü kadınlarımıza ilham ergin, asırlar sonradan dahi cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan benzeri ufuktur o, inanç ile idealini var eden, inanç ile tarihi şen fail tıpkısı kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, hayalet düzlük Domaniç halkiyat gösterisi ve ardından atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile bitmeme eden şölen, Söğüt’e temsili göç yürüyüşü ile serencam buldu.Share: