Hbb Başkanı Lütfü Uğraş: “İktidara Akıllıca Yürüyen Kadrolarla Alay Malay Çalışacağız”

Hatay Büyükşehir Şehremaneti (HBB) Başkanı Lütfü Çekişme, CHP’nin ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’na atıfta bulunarak, “Bu başlangıçtan sonradan henüz mütemerkiz ve elan tetik tıpkı şekilde iktidara doğru yürüyen kadrolarla gelişigüzel çalışacağız” dedi.

HBB Başkanı Savaş, gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube kanalındaki hareketli yayına katılarak, CHP’nin İkinci Yüzyıla Davet Buluşması’ndan Hatay’daki Suriyeli seçmen sayısına dek zorlu çok farklı konuda açıklamalarda bulundu.

CHP’nin ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’nın verimli geçtiğini belirten Başkan Savaş, “Dünyadaki genişlik cesim ekonomist ve ekonomistlerle birlikte CHP’nin yetişkin değerlerinin gelişigüzel olduğu İkinci Çağ Vizyonu’muzun açıklandığı kebir aynı toplantıydı. Umumi Başkanımız hem bizi hem bile dünyadaki etkili ekonomistleri benzeri salonda buluşturdu. Pir tıpkısı esas oldu. Umarım bu başlangıçtan bilahare elan konsantre ve henüz süslü ayrımsız şekilde iktidara akıllıca giden kadrolarla alay malay çalışacağız” dedi.

SAVAŞ’TAN KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun adaylığı yerinde kendilerine bindi olma durumunun düşeceğini kaydeden Kavga, “Türkiye 85 milyon nüfusa eş tıpkı talih. Bu coğrafyada büyümüş haddinden fazla koca var. Bu insanların tıpkısı değerler çerçevesinde, tıpkı tartıda tartılmasını istemek çok normal. Umumi Başkanımız bu açıklamalarıma damarı bozuk tepki göstermedi. Bilakis öğür içerisinde bu kadar birinci sınıf insan olmasına sevinmiştir” diye konuştu.

Cidal, benzeyen seçimler öncesi Hatay’bile fikir kullanacak Suriyeli seçmen sayısındaki artışa de ilgi çekti. 2019 seçimlerinde 13 bin Suriyeli seçmenin görüş kullandığını hatırlatan Kavga, şunları söyledi:

“SURİYELİLERİN ÜLKELERİNE HUZURLA DÖNEBİLECEK ORTAMIN SAĞLANMASINDAN YANAYIZ”

“Bu suret şu anda 24 bini eski durumda. Önümüzdeki süreçte belki birlikte 30-35 bini bulacaktır. Suriyeli seçmenlerin artma hızı yüzdelik 85 iken Türk seçmenin çoğalma hızı sadece yüzde 5. Muhtarlıklara, şehremaneti başkanlıklarına namzetlik formatları yükselecektir. Bu verileri saf su, atık akarsu ve topladığımız çöplerde çıkarıyoruz. Yaşıt yerine yaz aylarında Reyhanlı ilçemize vermemiz icap suyun 3 buçuk katını verdik amma tekrar yetmedi. 12 yıldır pastamızdaki kazançlı payı Suriyelilerle paylaştık. Ancak bundan sonra onların öz ülkelerine huzurla dönebilecek ortamın sağlanmasından yanayız. Soylu Erki, ruh bilimsel ve sosyolojik olarak henüz olumlu yöne evrilmeyi bekliyoruz. Hükümetten bu sorunun çözümünü istiyoruz.”

Hatay’ı Türkiye’nin prototipi kendisine niteleyen Cenk, şöyle devam etti:

“ANKARA’YA BAKIŞIMIZ, SAYGILI, ENDAZELI VE SAHİPLENİCİDİR”

“Hatay’ın ve ülkemizin renkleri da sıkıntıları da aynıdır. Hatay, yüzyıllardır farklı renklerin bire bir arada mutlulukla yaşadığı yerdir. Çünkü hepimizin yönü Ankara’ya dönüktür. Haddinden Fazla mülevven ve haddinden fazla dilliyiz. Hepimiz Türk bayrağı altında yaşıyor olmaktan çalım duyuyoruz. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün şehrimiz üzerinde çokça emeği vardır. Onun üzere Hatay halkı temas rengiyle ebedi başkomutanına çok balaban imtina etmek duyarlı. Ankara’ya bakışımız, okkalı, endazeli ve sahiplenicidir. Böyle aynı şehirde belediye başkanı olduğum için ayrıca gururluyum.”

“HATAY’IN ADALET ETTİĞİ DEĞERİ ALMASINI İSTİYORUZ”

Uğraş programın son bölümünde, Hatay’ın 2020 yılında 12 milyar 518 milyon lira rüşvet vermesine rağmen hoppadak 35’te 1’i büyüklüğünde envestisman payı ayrıldığını belirterek, “Geçen sene ise 25 milyar lira algı verdik. Umumi bütçeden ayrılan hisse ise 670 milyon liraydı. Yani 40’ta 1’i büyüklüğünde. Verdikleri verginin 3 buçuk zalimce kadar yatırım düzlük şehirler var. Başka şehirlerde Karayolları’nın yaptığı işleri Hatay’birlikte Uray namına biz yapıyoruz. Hükümetin yıllardır bitirmediği yollar var. Tığ çarpışma istemiyoruz. Hatay’ın hak ettiği değeri almasını istiyoruz” sözleriyle hükümete seslendi.

Share: