Hdp’li Işık’tan Bakan Kirişci’ye: “Van’da Umum İlçelerde ve Mahallelerde Ahali Paketlemek Dağıtımı Ne Devir Yapılacaktır?”

HDP Van Saylav Muazzez Orhan Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’ye, “Van’dahi bilcümle ilçelerde ve mahallelerde halk savmak dağıtımı ne antlaşma yapılacaktır” sorusunu yöneltti.

HDP Van Saylav Aziz Orhan Işık, iktisadi kriz nedeniyle umum savsaklamak üretiminin yapılmadığı Van’üstelik hareketli yurttaşların sözleşme sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Orhan Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği istifham önergesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye genelinde derinleşen iktisadi kriz yurttaşların günce yaşamında yaşamsal sorunlara posta açmaktadır. Maliyet artışları zımnında işletmeler hüsran ve kapanma durumları ile karşı karşıya kalırken bir nice müteşebbis ise işini sürdürememektedir. Ekonomik akse işletmeler açısından da çok boyutlu adına derinleşmektedir. Van’bile İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri amacıyla savmak üretip dağıtan halk savsaklamak fabrikası dahi artan maliyetleri esbabımucibe göstererek paketlemek üretimini durdurmuştur.

“BELEDİYELER MALİYET ARTIŞI GEREKÇESİYLE DILEK EDİLEN FİYATIN SÖZLEŞMEYE AYKIRI”

Belediyeler kamuoyuna yaptıkları izah ile yurttaşlar için nazik bir sevgili olan bu durumu doğrulamıştır. Belediyelerin açıklamasına göre; “Van’ın İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri, bu belediyeler ile imzalanan tören düzeni layıkıyla müteahhit firmayla değer üzerine uzlaşılamamış ve umum savsaklamak satışı hizmetini tevkif kararı almıştır. 3 belediyeden yapılan ortak açıklamada, henüz ilk yapılan kavil gereği yüklenici firma marifetiyle üretilecek ayrımsız nüsha ekmeğin 210 gram olup parçalanmamış masarif dahil ünite maliyetinin piyasada satılan atlatmak fiyatlarından yüzde 20 indirimli olarak belirlendiği müstahkem fakat ‘Yüklenici firma marifetiyle girdi fiyatlarında meydana gelen artışı” esbabımucibe göstererek denk artışı murat etmiştir. Belediyeler maliyet artışı gerekçesiyle irade edilen fiyatın sözleşmeye mugayir olduğunu belirtmiş fakat hal söylemek yerine el atlatmak üretimi ve dağıtımını durdurmuştur. Bu nedenle alelhusus fırın yoksuz bazı bölgelerde ekmek temininde çok iri mesail yaşanmaya başlanmıştır. 3 ilçede bile alelhusus merkezi yerlere çok uzak mesafede olan mahallelerde paketlemek temininde dava yaşanmaktadır. Birçok yerde yaşanan bu sorun özellikle Tuşba ilçesinin Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Zemin, Amik ve Ayanıs bölgelerinde günlük kendisine ekmek temini sorununa defa açmıştır. Bu mahallelerde fırın işletmesi ve tıpkı unlu mamullerin üretimi kısıtlanmış veya on paralık bulunmayan durumundadır.  Hele bu bölgelerde halkın savsaklamak ihtiyacı geciktirilmeden sağlanmalıdır.

“HALKI GÜNLÜK EKMEĞE KADIN FAIL SİYASET EL SAVUŞTURMAK ÜRETMEMEKTE ISRAR EDEREK YAŞANAN SORUNU HENÜZ DAHI DERİNLEŞTİRMEKTEDİR”

Van kabil çorak sayısı resmi verilerle 400 bin güç üzerinde olan aynı ilde halk aldatmak üretimi mecburi ayrımsız ihtiyaçtır. Birçok ilde bu yönde bölüt içtimai bindi çalışmaları geliştirilmiştir. Van’birlikte üstelik geciktirilmeden bu yönde benzeri mücahede yürütülmelidir. 30 büyükşehir içerisinde umum savsaklamak üretimi yapılmayan yerler kayyum yönetiminde artan Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyeleridir. Soylu Erki akse nedeniyle kesim halkının avarelik ve fukaralık sorunu derinleşmiştir. Halkı günlük ekmeğe eksikli eden siyaset el savuşturmak üretmemekte ısrar ederek yaşanan sorunu daha da derinleştirmektedir.

“VAN’BIRLIKTE UMUM İLÇELERDE VE MAHALLELERDE AHALI SAVMAK DAĞITIMI HANGI ANTLAŞMA YAPILACAKTIR”

HDP’li Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye şu soruları yönetti:

Van’nın Tuşba, İpekyolu, Edremit ilçelerinde umum savmak üretimi ve dağıtımının durdurulma gerekçeleri nelerdir? Ekmeğini bu yolla kayran bölüt hangi ant almaşık ayrımsız aşama başlatılacaktır? İpekyolu ve Edremit’e bağlı ırak mahallelerde ve Tuşba’ya sadık Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Döşeme, Ayanıs ve Amik mahallelerinde el paketlemek dağıtımının durdurulması nedeniyle ve mail fırın olmaması zımnında ortaya çıkan savmak temini sorununu bittabi çözeceksiniz? Van’dahi cümle ilçelerde ve mahallelerde halk aldatmak dağıtımı ne devir yapılacaktır?

“2022-2023 YILINDA EKMEĞE VE UNLU MAMULLERE BIRÇOK SEFER DAHA BINDIRIM GELECEKTİR”

Van’birlikte ve birçok ilde serencam tıpkısı yıl içerisinde ekmeğe 3 kat bindirim gelmesinin gerekçeleri nedir? Bu zamlar zımnında halkın günlük ekmeğe erişiminde ortaya çıkan sorunlara dayalı bakanlığınız yaptığı bire bir araştırma mevcut mudur? 2022-2023 yılında ekmeğe ve unlu mamullere kaç kat elan bindirim gelecektir? Yıpranmamış zamların halkın beslenme ve açlık sorununa etkilerinin azaltılması için hangi tedbirleri alacaksınız? Fırın ve unlu mamuller alanında işletmelerin zindelik, un ve ayrıksı sabit giderlerindeki artma serencam benzeri sene içerisinde ne kadar olmuştur? Bu maliyetlerin azaltılması için hangi önlemleri alacaksınız?”

Share: