Hollywood yıldızlarına eğitim veren ‘Sifu’, köyünde alabalık tesisi açtı

Avrupa ve acun çapında kocaman başarılara cemaat Eskişehirli adlı aktör ve dövüş sporları ustası Tehlikesiz Boztepe, Covid-19 salgınıyla birlikte ABD’nin Los Angeles şehrindeki hayatını bırakıp, baba ocağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine tutkun Bağlıca Köyü’nde ala tesisi açtı.

Eskişehir’dahi dönemin Çifteler Kasabası’nda 1962 yılında doğan Tehlikesiz Boztepe, 4 yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etti. Spora 7 yaşında futbolla başlayan Boztepe, Almanya’birlikte karşılaştığı ecnebi düşmanlığı, etki ve güç olayları nedeniyle 14 yaşında dövüş sanatlarıyla ilgilenmeye başladı. Aç adına dövüş sporlarıyla ilgilenen Boztepe, önce defans sanatları okulunu 18 yaşında açtı. Çalışmalarıyla Almanya’nın arkası sıra Hong Kong’dahi birlikte adını duyuran Boztepe, 1990’lı yıllarda ise ABD’bile beyaz perde sektörüne giriş yaptı. Hollywood’bile çekilen hareket filmlerinde oyunculara eğitim verdi ve dövüş sahnelerinin koreografisini yaptı. Aktörlük kariyerinde 6 filmde fariza aldı. Adlı yordamlı, kariyeri boyunca farklı ülkelerde eğitimler verdi ve dövüş gösterileri düzenledi. Boztepe, müsabakalardaki başarılarının peşi sıra dünyanın yeryüzü gani dövüş sporcuları arasına girerek, dövüş sanatlarında ata anlamına mevrut ‘sifu’ unvanıyla anılmaya başladı.

Yıllar bilahare cet ocağına döndü

2020 yılına büyüklüğünde ABD’nin California eyaletine tutkun Los Angeles şehrinde zinde Sakıncasız Boztepe, Covid-19 küresel salgınının başlamasıyla alay malay baba ocağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine merbut Bağlıca Köyü’ne döndü. Burada tıpkısı ala tesisi kuran Boztepe, 38 yaşındaki oğlu Vahdet Boztepe ile birlikte yaşamını sürdürüyor. Köyünde form haline getirmeyi amaçladığı benzeri dövüş sanatları akademisi kuracağını nâkil Boztepe, cet ocağına çeşitli yatırımlar yaparak bölgeyi kalkındırmak istediğini kaydetti.

“Almanya’dayken meslek aralarında çokça çekişme ediyorduk”

Almanya yolculuğunu ve hayat serüvenini anlatan 60 yaşındaki adlı idareci, “Almanya’dayken ekol aralarında çok cenk ediyorduk. Oradaki yabancı düşmanlığı vardı ve bize göz açıları kötüydü. Fiziki ve ruhsal etki vardı. Böylelikle 14 yaşında dövüş sanatlarına başladım. 16 yaşında ise bunu patika haline getirmeye değişmeyen verdim. Değişik alanda icazetname aldıktan bilahare 18 yaşında evvel savunma sanatları okulumu açtım. Muvaffakiyetli oldum ve ondan sonrasında ise birlik dünyaya yayılan tıpkısı hikaye oldu. Almanya’dahi başlayıp değişik yerlere yaymaya başladım. Sonrasında bambaşka tıpkı organizasyona geçtim, geçmiş hocam Almandı. Tekvando, Wing Chun ve kılıç oyunu öğretti bana. Sonrasında 1980’lerde Hong Kong’de üstatların arasına katıldım. 22 sene süresince onları dubara ettim. Ser çalıştırıcılık yaptım, Türkiye’ye Wing Chun ve eskrimi ego getirdim” şeklinde konuştu.

“Dedemden yediğim dayakları zaman birlikte çokça özlüyorum”

Covid-19 salgınının başlamasının ardından köyüne dönmeye karar verdiğini söyleyen Emin Boztepe, “Köyümde yaşadıklarım oldu. Ailemizin hayvanlarına çobanlık yaptım. Hayvanlardan benzin alamayınca dedemden yediğim dayakları bugün de çokça özlüyorum. O ahit kızıyorduk bağımlı. Buraya gelmemde Covid-19 salgınının başlaması da deli dolu oldu. Los Angeles’ta evde mahbes kalacağıma buraya geldim. Zat ata ocağım varken, oralarda kalmayı düşünmedim. Köye geldim, burada peçe da takmadım. Burada sıhhatim dolgunca, sporumu yapıyorum. Talebelerim dünyanın herhangi bir tarafından gelmeye başladı. Bire Bir bile toprak çekiyor insanı, 4 yaşında gidip 60 yaşında geldim. Hala gencim, minderde çalma döküyorum” dedi.

“Babama ‘ona arkalama edeceğim’ diyerek kortej verdim”

Babasına alabalık tesisinin işletmesinde müzaheret fail 38 yaşındaki Vahdaniyet Boztepe, “Almanya’üstelik doğdum ve büyüdüm. 5 yıl ABD’üstelik yaşadım ve orada evlendim. 1 sene dahi Almanya’ya dönme yaptıktan bilahare kâmilen Türkiye’ye döndüm. Babama, ‘ona müzaheret edeceğim’ diye saraka verdim. Aşçı işimiz var. Mutluyum, aynı husus özlemiyorum. Her yeri gördük” ifadelerini kullandı. – ESKİŞEHİRShare: