Hollywood yıldızlarına terbiye veren ‘Sifu’, köyünde ala tesisi açtı

Avrupa ve acun çapında eke başarılara eş Eskişehirli ünlü aktör ve dövüş sporları ustası Güvenli Boztepe, Covid-19 salgınıyla birlikte ABD’nin Los Angeles şehrindeki hayatını bırakıp, baba ocağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine vabeste Bağlıca Köyü’nde ala tesisi açtı.

Eskişehir’birlikte dönemin Çifteler Kasabası’nda 1962 yılında doğan Güvenli Boztepe, 4 yaşında ailesiyle gelişigüzel Almanya’ya göç etti. Spora 7 yaşında futbolla başlayan Boztepe, Almanya’de karşılaştığı ecnebi düşmanlığı, rehavet ve sürat olayları dolayısıyla 14 yaşında dövüş sanatlarıyla ilgilenmeye başladı. Aç kendisine dövüş sporlarıyla ilgilenen Boztepe, önceki savunma sanatları okulunu 18 yaşında açtı. Çalışmalarıyla Almanya’nın ardından Hong Kong’bile üstelik adını duyuran Boztepe, 1990’lı yıllarda ise ABD’da sinema sektörüne antre yaptı. Hollywood’de çekilen hareket filmlerinde oyunculara eğitim bilimi verdi ve dövüş sahnelerinin koreografisini yaptı. Aktörlük kariyerinde 6 filmde görev aldı. Adlı kankızıl, kariyeri süresince değişik ülkelerde eğitimler verdi ve dövüş gösterileri düzenledi. Boztepe, müsabakalardaki başarılarının peşi sıra dünyanın genişlik bol dövüş sporcuları arasına girerek, dövüş sanatlarında baba anlamına gelen ‘sifu’ unvanıyla anılmaya başladı.

Yıllar sonra cet ocağına döndü

2020 yılına büyüklüğünde ABD’nin California eyaletine merbut Los Angeles şehrinde hareketli Emin Boztepe, Covid-19 küresel salgınının başlamasıyla birlikte baba bucağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine tutkun Bağlıca Köyü’ne döndü. Burada ayrımsız alabalık tesisi kuran Boztepe, 38 yaşındaki oğlu Bağlılık Boztepe ile gelişigüzel yaşamını sürdürüyor. Köyünde eşkal haline getirmeyi amaçladığı tıpkısı dövüş sanatları akademisi kuracağını nâkil Boztepe, ata ocağına muhtelif yatırımlar yaparak bölgeyi kalkındırmak istediğini kaydetti.

“Almanya’dayken meslek aralarında haddinden fazla cenk ediyorduk”

Almanya yolculuğunu ve dirim serüvenini anlatan 60 yaşındaki ünlü mahir, “Almanya’dayken ekol aralarında çok çekişme ediyorduk. Oradaki ecnebi düşmanlığı vardı ve bize bakış açıları kötüydü. Fiziki ve ruh bilimsel sıklet vardı. Böylece 14 yaşında dövüş sanatlarına başladım. 16 yaşında ise bunu meslek haline getirmeye karar verdim. Farklı alanda icazet aldıktan sonraları 18 yaşında önce defans sanatları okulumu açtım. Kudretli oldum ve ondan sonrasında ise eksiksiz dünyaya yayılan benzeri hikaye oldu. Almanya’dahi başlayıp değişik yerlere yaymaya başladım. Sonrasında başka ayrımsız organizasyona geçtim, geçmiş hocam Almandı. Tekvando, Wing Chun ve kılıç oyunu öğretti bana. Sonrasında 1980’lerde Hong Kong’da üstatların arasına katıldım. 22 yıl boyunca onları külah ettim. Temel çalıştırıcılık yaptım, Türkiye’ye Wing Chun ve eskrimi ego getirdim” şeklinde konuştu.

“Dedemden yediğim dayakları zaman bile haddinden fazla özlüyorum”

Covid-19 salgınının başlamasının arkası sıra köyüne dönmeye değişmeyen verdiğini söyleyen Emin Boztepe, “Köyümde yaşadıklarım oldu. Ailemizin hayvanlarına çobanlık yaptım. Hayvanlardan benzin alamayınca dedemden yediğim dayakları bugün de haddinden fazla özlüyorum. O devir kızıyorduk tabi. Buraya gelmemde Covid-19 salgınının başlaması da aktif oldu. Los Angeles’ta evde mapus kalacağıma buraya geldim. Kişi ağababa ocağım varken, oralarda kalmayı düşünmedim. Köye geldim, burada maske dahi takmadım. Burada sıhhatim gür, sporumu yapıyorum. Talebelerim dünyanın gelişigüzel yoluyla gelmeye başladı. Bire Bir bile yer çekiyor insanı, 4 yaşında gidip 60 yaşında geldim. Bibi gencim, minderde çalma döküyorum” dedi.

“Babama ‘ona yardım edeceğim’ diye niteleyerek bayram verdim”

Babasına ala tesisinin işletmesinde arkalama fail 38 yaşındaki Dört Dörtlük Boztepe, “Almanya’bile doğdum ve büyüdüm. 5 sene ABD’dahi yaşadım ve orada evlendim. 1 sene üstelik Almanya’ya devir yaptıktan sonradan büsbütün Türkiye’ye döndüm. Babama, ‘ona arkalama edeceğim’ diye niteleyerek hezel verdim. Lokanta işimiz var. Mutluyum, bir öz özlemiyorum. Seçme yeri gördük” ifadelerini kullandı. – ESKİŞEHİR

Share: