Hürriyetperver Yetişek-Sen Samsun Şubesi: “Meslektaşlarımıza Boş Öğretmen, Plaçkacı Öğretmen ve Manipülatör Hoca Unvanlarını Verenleri birlikte Unutmayacağız”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Hürriyetçi Yetişek-Sen Samsun Temsilciliği Öğretmenlik Patika Kanunu’nun yeniden düzenlenmesini istedi. Sendikanın Samsun Temsilcisi İrfan Kamer “Yedi ayrımlı statüde, hoca istihdam modeli kabul edilemez. Bu süreçte Delege mesleğini icra fail meslektaşlarımıza abes öğretmen, çapulcu hoca ve maniple öğretmen unvanlarını verenleri de unutmayacağız” dedi.

Hürriyetperver Eğitim-Sen Samsun Temsilciliği öğretmenlik meslek kanunun yeniden düzenlenmesi için Samsun’da İlkadım Yaman İskelesi önünde geri bir matbuat açıklaması yaptı.

“BUGÜN BURAYA, YERE DÜŞEN MESLEKİ İTİBARIMIZI, YERDEN KALDIRMAYA GELDİK”

Hürriyetperver Eğitim Bilimi-Sen Samsun temsilcisi İrfan Ay’ın yaptığı açıklama şöyle:

“Samsun Temsilcisi zaman burada, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Halas Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a evvel adımını atarak, hürriyet ateşini yaktığı, bağımsızlık güneşinin doğduğu, Kötü İskelesi’nden, şu saatlerde yeni yasama dönemini amacıyla toplanan TBMM’ye, himmet barışını bozan bu kanunun, baştan düzenlenmesi üzere geldik. Bugün buraya, yere sakit mesleki itibarımızı, yerden kaldırmaya geldik. Günlerdir öğretmenlerin yükselen feryatlarını duymayan, adeta sağır ve dilsiz olan, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’na, Türkiye Balaban Millet Meclisi’ne ve bu ülkeyi yönetmen siyasetçileri da yetiştiren zeki ordusu namına, sesimizi duyurmaya geldik.”

“KANUNUN KAPSAMI KARİYER BASAMAKLARI SINAVI VE 3600 EK EMARE DÜZENLEMESİNDEN İBARETTİR”

“2 Eylül’dahi Ankara’dahi, Milli Terbiye Bakanlığı’nın önünde, basın açıklaması yaparak dilekçelerimizi Bakanlığa verdik. Manisa’dan güvercinle malumat yolladık. Kayseri Erciyes Dağı’ndan dumanla veri gönderdik. Adana ve Tokat’tan haykırdık. Hep milletvekillerine pusula yazdık. Zaman Kahramanmaraş, Kocaeli ve buradan sıkıntılarımızı akman Türkçemiz ile İşaret Dili ve Mors Alfabesi ile Braille Alfabesi ile yeniden gene anlatıyoruz. Bizim sıkıntılarımızı yok etmek, işitmek istemeseler üstelik bilcümle bildirişim kanallarını deneyerek sesimizi sıkıntılarımızı duyurmaya devam edeceğiz. Tahminî tıpkısı milyon öğretmeni ilgili Muallimlik Iz Kanunu, 12 konu ve eğreti ayrımsız özellik başlamak için bütün 13 maddeden ve yemeden içmeden tıpkı buçuk sayfadan oluşmaktadır. Yasa o büyüklüğünde tez çıkarılmıştır ki paydaşların görüşü alınmamış, çalakalem yazılan yasa metninde şeklî tıpkı tamamiyet üstelik bulunmamaktadır. Kanunun kapsamı kariyer basamakları sınavı ve 3600 ek sendrom düzenlemesinden ibarettir. Öğretmenlerin 60 almanak özlemini sona erdirmekle övünen Nezaret, bu kanunda eğitim çalışanlarına seri ait tek düzenleme getirmemiştir.”

“YEDİ FARKLI STATÜDE, ÖĞRETMEN İSTİHDAM MODELİ KABUL EDİLEMEZ”

Hürriyetçi Terbiye-Sen temsilcisi İrfan Kamer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğitim Bilimi çalışanlarının benzeri bilcümle olduğunu unutan Bakanlık, hizmetlisinden memuruna, 4/B’lisinden şefine, öğretmeninden idarecisine, tamlık çalışanların maaşlarını iyileştirmelidir. Aylık iyileştirmesini imtihan şartına dayandırması, kavuşma garabetini ortadan kaldırmayan, kontratlı öğretmenliğin ele alınmadığı, liyakate dayalı tıpkı tutumlu nasıp sistemi getirmeyen hasılıkelam öğretmenlerin iş şartlarını iyileştirmekten ırak, bilakis faaliyet barışını bozan bu yasa, paydaşların görüşü alınarak ivedilikle düzeltilmiş edilmelidir. Kariyer basamakları sınavı dolayısıyla 614 bin 446 öğretmen maaşına zam başvurusu yapmıştır. Öğretmenin kendini geliştirebileceği, çağın şartlarına makul eskimemiş imkanları sağlaması gereken Milli Eğitim Bakanlığı, boyut, zımni ve akademik kendisine, kamu bire bir tuhaflık olan 180 ve 240 saatlik videolarla, öğretmenin iş sağlayacağını zannediyorsa sıradan eğitimden de öğretmenlik mesleğinden bile anlamıyor demektir. Bakan’ın rüçhan görevi öğretmenleri bu konuşu darboğazdan kurtarmakken, öz şoförünü büro müdürü yapmakta zerrin sendikaların mensuplarına 76. Maddeden bindi dağıtmaktadır. Öğretmenler odasında başmuallim, eksper öğretmen, öğretmen, namzet sarıklı, sözleşmeli hoca, ücretli hoca ve ücretli dirayetli belletmen doğmak üzere tıpkı işi eden yedi değişik statüde, öğretmen istihdam modeli kabul edilemez. Bu süreçte Peygamber mesleğini yürütme fail meslektaşlarımıza yersiz öğretmen, çapulcu öğretmen ve manipülatör sarıklı unvanlarını verenleri birlikte unutmayacağız.”

“BİZE BAKARAK BAŞÖĞRETMEN TEKTİR”

“Sarikli ders verendir. Hürriyetçi Terbiye namına muallimlik sıfatı dışındaki bütün unvanları reddediyoruz. Bize göre Başmuallim tektir. O da bizlere ‘Fikri özgür, vicdanı özgür, irfanı bağımsız milletvekili nesiller yetiştirme” görevini veren Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu sınavı derhal tahrip edin. Bozduğunuz say barışını baştan üretim edin. Öğretmenlere huzur verin. Kalan iktisadi güçlükler dolayısıyla herhangi bir geçen dönüş çalım gücümüz düşmektedir.

“PARA ŞIŞKINLIĞI FARKI ARTI YÜZDELIK 50 ZAM YAPARAK KAMU EĞİTİM ÇALIŞANLARININ, YOKSULLUKTAN KURTARILMASINI İSTİYORUZ”

Terbiye tedris yardımının her dönemin başında, yani yılda iki yol sunu birkaç minimum ecir tutarında tamam terbiye çalışanlarına ödenmesini, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tıpkısı mahiye ikramiye verilmesini, banka promosyonlarının acilen hesaplı gerçekler dikkate alınarak güncellenmesini, 4/C sözleşmeli personelken, kadroya güzeşte 4/B’li çalışanların, bilcümle haklarının verilmesini, umumi idari sınıfta düzlük düz şeflere 3600 melfuf nişanlik verilmesini, dini bayramlarda yetişek çalışanlarına dahi saraka ikramiyesi verilmesini, rüşvet dilimi oranlarının acilen güncellenmesini ve genişlik önemlisi yüzdelik 3,5 yüzdelik 5 zam pozitif para şişkinliği farkı değil, para şişkinliği farkı fazlalık yüzdelik 50 bindirim yaparak kamu eğitim çalışanlarının, yoksulluktan kurtarılmasını istiyoruz. aksi takdirde on paralık zam almaya devam edeceğiz.”

Share: