İbb, Tarihi Pres Hamidiye Pompa İstasyonu’nu Firez Merkezine Dönüştürdü. İmamoğlu: “Önceki Idrak, Vatandaşa Ait Alanları Kendisinin Zannediyor”

Malumat: OKTAY YILDIRIM – Azrail: SADIST KARAKULOĞLU

İstanbul’un tarihi endüstri yapılarından Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras aracılığıyla restore edilerek Cendere Müzakere ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. Küşat töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstiyoruz kim 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden bildirme etken bire bir şekilde faydalanabilsin. Buralara gelmenizi özden diliyorum. Buralar esas sahipleriyle buluşsun. Soy sahipleriyle buluşmadığı ahit, önceki hesap, orayı kendisinin zannederek eksantrik anlamlarda kullanmaya çevrik adımlar atabiliyor. Amma tığ, buraları cins sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz” dedi.

İstanbul’un 120 almanak sınai mirası, Cendere Görüşme’a dönüştü. İstanbul’un tarihi sanayi yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İBB Miras eliyle restore edildi ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Cendere Musahabe Merkezi ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün yapılan açım törenine annesi Gelgel İmamoğlu ve kardeşi Neslihan Yakupçelebioğlu’yla birlikte geldi. Törene ayrıca, CHP İstanbul Saylav Gökan Kabadayı, Sarıyer Belediye Reisi Şükrü Güre, sanatçılar, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve İstanbullular katıldı.

Ekrem İmamoğlu, Cendere Musahabe’ın açım töreninde yaptığı konuşmada, insana moral katan çokça pir tıpkısı ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Karadeniz ve doğu illerine yaptığı geziden bahseden İmamoğlu, Trabzon’dan Gümüşhane’ye geçerek çok güzel aynı vukuf müzakere merkezi açtıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı’na doğrulama ettiklerini, sonra Kelkit’e ve Erzincan’a uğradıklarını, oradan da Sivas Divriği’ye geçerek ilçeye tıpkı otogar hediye ettiklerini anlattı.

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“16 MİLYON İNSANIMIZ İSTANBUL’UN GÜZELLİKLERİNDEN EN AKTİF BİR ŞEKİLDE FAYDALANABİLSİN: Türkiye, dip medeniyetlere eş haddinden fazla şanlı tıpkısı talih. Anadolu’da kültürlerin ve budunsal kimliklerin var ettiği çokça büyük bire bir kültürel miras var. Bu haftaya Cendere Sanat’ı açarak başladık. Birazdan Gaziosmanpaşa’bile ayrımsız park ve meydanı ülfet ederek o hizmeti yerinde göreceğiz. Ferda, Türkiye’nin yer şişman ileri biyolojik tasfiye tesisi olan Tuzla İleri Dirim Bilimsel Tasfiye Tesisi’nin üçüncü kademesini açacağız. Bu hafta da haddinden fazla şanlı tıpkısı ulaşım yatırımı olan Rumeli Hisarüstü Mesken Füniküleri’ni açacağız. İstiyoruz kim 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden bildirme deli dolu tıpkı şekilde faydalanabilsin.

GEÇMİŞ ZİHNİYET, VATANDAŞA AİT ALANLARI KENDİSİNİN ZANNEDİYOR: İstanbul’de çok yeşil kayran var, ama şanlı olan kullanılabilen hareketli yeşil alanın olmasıdır. Şehre milyonlarca metrekarelik etkili yeşil alanı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sabah Hacıosman Site Ormanı’nda reviş yaparak güne başladık. Sarıyer’e 300 bin metrekarelik Büyükdere Fidanlığı’nı da kazandırıyoruz. Hemen Sarıyer’de az daha iki milyon metrekareyi bu şehre kazandırmanın keyfini ve onurunu yaşıyorum. Bu işler, anca engin görüp geçilecek işlemler değildir. Lütfen süresince zaman cebin, elkızı, gezin; kültürel, sanatsal etkinlikleri yaşayın. Buralara gelmenizi yürekten diliyorum. Buralar esas sahipleriyle buluşsun. Köken sahipleriyle buluşmadığı ahit, esbak basiret, orayı kendisinin zannederek ayrıksı anlamlarda kullanmaya çevrik adımlar atabiliyor. Ama tığ, buraları ana sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz. Banal geleceğe bile emniyetli bir biçimde kazandırıyoruz.

ŞEHRİN MANEVİYATINI KORUYORUZ: Mevlanakapı ya da Belgradkapı’daki tarihi kişmiri surlarının hayata geçirilmesi, Asude Karı ve Seyyid-i Sulta türbelerinin restorasyonu, Haydarhane Camii’nin rekonstrüksiyonu kabil boşlama edilmiş bir nice tarihi eseri İstanbul’a yeniden kazandırdık. O manevi alanlara yaptığımız dokunuşlarla maneviyatı ne denli koruduğumuzun ve yeniden emanet sunduğumuzun bire bir gerçeği. Gerçekte hangi kadar maneviyatı iki canlı bire bir toplumuz kim siktirici aynı nişane ama bıraktığı karışık, insanlara verdiği moral olan tarihi Moda İskelesi’nde yapığımız dönüşümü vakitsiz aynı zamanda şöyle kıyıdan izledim, yani insanların oraya atak atak gidişi ve atak atak dönüşümü izledim ve orayı müşahede arzularını hissettim.

SANAÇILAR ÇOKÇA HUSUSI İNSANLAR: Çocukluğumda, Akçaabat’ın Derecik köyüydü, on paralık unutmam, oralı benzeri kızın çamurdan yaptığı heykeller diye ayrımsız fen çıkmıştı. O haberi görünce ego üstelik müteessir, bende birlikte aynı özdek var mı diye niteleyerek çamurla uğraşmıştım. Herkesin açığa çıkaracağı tıpkı yeteneği vardır. Esasta Cendere Sanat kabilinden mekanlar, çocuklarımızın yeteneklerini açığa çıkaracak yerler. Buraları gören, burada hanek eserleriyle buluşan çocuklarımız birer yontucu, birer gündeş artist ve çok hususi insanlar haline gelebilirler. Amma zannetmeyin, artist koyulmak zorundalar. Aynı bakmışsınız eksantrik bire bir konuda yaratan ya birlikte haddinden fazla heybetli tıpkı mühendis ya dahi telkih bulan aynı doktora birlikte dönüşmüş. Zira zihni yalınlık evet sanatla buluşan insanın. Ego, hanek eserlerine baktığımda epey içine dalıp gidiyorum. ve bilcümle sanatçıların önünde üstelik o anlamda nazikâne eğiliyorum. Pespaye özel insanlar kâffesi. Cendere Laf’ın İstanbul’a yakışan tıpkı hanek merkezi olacağını umut ediyorum. Emeği sabık bütün arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum. Bilcümle musahabe alanlarımızın sahibi yoz bu şehrin insanlarıdır ve hele bu kök alanların sahibi ekin musahabe insanları olan sanatçılardır. Lütfen ortaklaşa hisse senedi üretelim, inanın İstanbul dünyanın firez ve musahabe merkezi olmayı doğruluk ediyor. Bunu başarabiliriz.”

CANLI: İMAMOĞLU UNUTULMUŞ ESERLERİ İSTANBUL’A KAZANDIRIYOR

Sarıyer Şehremini Şükrü Gailesiz bile İstanbul’un imparatorluklara başkentlik yapmış kadim benzeri site olduğunu belirterek, yapılan çalışmaların geçmişle bu arada yürümesinin haddinden fazla şanlı olduğunu söyledi. Kendilerinin üstelik Sarıyer Müzesi hazırladıklarını, eserin acun medenilik tarihinin balaban bire bir parçasını tamamlayacağını tamlayan Zihayat, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un seçkin tarafındaki unutuluş eserleri şehre kazandırıyor. Pres Hanek’a emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum. Sanatın hangi olduğu anlaşılmazsa değerlerinin anlaşılması kabil değil” diyerek konuştu.

“250’YE YAKIN ENDÜSTRİYEL MİRASTAN BİRİ HENÜZ KURTULDU”

Cendere Sanat karşı hikmet veren İBB Genel Yazman Yardımcısı Ateş Parçası Polat ise 2019 yılında Başkan Ekrem İmamoğlu ile gelişigüzel burayı gezdiklerini ve İmamoğlu’nun mekanın acul tıpkısı şekilde İstanbul’a kazandırılması talimatını verdiğini söyledi. Asamble izinlerinin peşi sıra ayrımsız yılda tamamlayarak hizmete açtıklarını belirten Çelik, İstanbul’daki 250’ye mümasil endüstriyel miras yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, Hasanpaşa Gazhanesi ile Beyazıt Troleybüs binasını İstanbullulara kazandırdıklarını, restorasyonunu yürüttükleri onlarca tarihi yapı olduğunu belirtti.

Burada 2005 yılında bir restorasyon çalışması yapıldığını, ancak burayı tek zaman ‘Su Uygarlık Müzesi’ kendisine hizmet vermeyen metruk bir halde bulduklarını tamlayan Çelik, “Cendere Nutuk’ı, temel sergievi, kütüphane ve Beltur Kafesi ve bahçesi ile hoppadak hars tekellüm değil tıpkı hayat alanı yerine tasarladık” dedi.

Başbuğ İmamoğlu, konuşmaların ardından açılış kurdelesini sergiyi hazırlayan sanatçılara kestirdi. İmamoğlu, beraberindekilerle işporta alanını gezerek sanatçılardan eserleri karşı bilgelik aldı. 22 sanatçının hazırladığı su ve kasaba mevzulu ‘Suyun Akışı’ sergisi, 20 Nisan 2023 tarihine kadar sarih kalacak.

HAMİDİYE SULARI’NDAN LAF MERKEZİNE

İstanbul’un tarihi endüstri yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, Hamidiye Suları adını haiz ve 2. Abdülhamit döneminde inşa edilen şebekenin bileşenlerinden biri. Ibdai durumunu nazik oranda koruyarak bugüne vasıl birkaç sayıdaki sanayi yapısından biri olan işaret, 1902 yılında bakım vermeye başladı.

Yapım süreci ve özellikleri uzun adına aşina Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, bahir seviyesinden 34 metre yükseklikte, içi ve dışı çimento harçlarıyla sıvanmış 2 akarsu haznesinden ve bire bir pompa dairesinden oluşuyor. Pompa istasyonundan bugüne ulaşan ana binasında, iki kanatlı demir kapıdan girilen nazik benzeri mağaza ile ayrımsız yandan kulaklı dairesi ve kömür deposu, sair yandan dahi başöğretmen, emekçi odaları ve tamirhane bulunuyor.

İBB Miras, bulunduğu bölgede faziletkâr gizil haiz, fakat etkisiz durumda mevcut ve uzun yıllardır kullanılamayan bu uran mirasını kentin kullanımına kazandırmak, çevresi ile birlikte tarihi değerini ve ibdai mimari niteliklerini ortaya hissetmek amacıyla projeyi hayata geçirdi. Tarihi binaların yenileme uygulamaları ve tamlık alanın kasaba düzenlemesi çalışmalarına 2022 Nisan ayında başlanmıştı.

Share: