İç Anadolu’dan hareket bölgesine yardımlar devam ediyor

Kırşehir, Kayseri, Nevşehir, Sivas, Niğde ve Yozgat’tan zelzele bölgesine yardımlar devam ediyor.

Depremin meydana geldiği günden itibaren Kırşehir Valiliğinin başlattığı kampanya kapsamında sivil topluluk kuruluşları ve vatandaşların üstelik katkılarıyla Aşıkpaşa Spor Salonu’nda toplanan 25 tır azık ve kışlık materyal, yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine mecbur odalar yoluyla da 1 tır akarsu, 4 tır yakıt, yer sarsıntısı bölgesine ulaşmak üzere yola çıkarıldı.

Birliğin kampanyası kapsamında 500 bin teklik bile nakdi yardımda bulunuldu.

Kayseri

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde depremzedelere sıcak aşındırmak dağıttı.

Tüm imkanları zelzele bölgesi için seferber ettiklerini nâkil Büyükkılıç, “Depremde kötülük gören vatandaşlara destek olmak için yanlarındayız. Depremzedelerin yaralarını bire bir nebze olsun sarabilmek namına tamam kalbimizle, dualarımızla ve hep imkanlarımızla vatandaşlarımıza bindi oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

MHP Kayseri İl Başkanlığı bile sarsıntı bölgesine 6 tır müzaheret malzemesi göndererek yaraların sarılmasına katkıda bulundu.

MHP Umumi Başbuğ Yardımcısı İsmail Özdemir, müzaheret tırlarının Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi Çatalhöyük, Söğütlü, Doğanlı, Karasanlar, Çiğli, Çınarlı köylerine ulaştığını belirtti.

Kahramanmaraş’ta Alparslan Türkeş Bulvarı Karı ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü önünde temel istihlak, çocuk maması, çocuk bezi ve avrat hıfzıssıhha malzemelerini vatandaşlara dağıttıklarını aktaran Özdemir, baskı günlerin bütün alay malay atlatılacağını kaydetti.

Yardım tırları ile gelişigüzel sarsıntı bölgesine MHP Kayseri Mebus Baki Ersoy, MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak ve il yönetimi, Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu ve Erciyes Küçük Asya Ana Ortaklık Üst Yöneticisi Alpaslan Kalıcı Ertekin üstelik gitti.

MHP heyeti, yardımların dağıtılmasının arkası sıra yer sarsıntısı bölgesinde Eş Güdümcü Vali adına görev işleyen Vali Gökmen Çiçek’i dahi koordinasyon bölgesinde ülfet etti.

Erciyes Anadolu Ana Ortaklık’in, Kahramanmaraş’ta günlük 650 kişiye 3 posta yunak aşındırmak verilecek mutfağın kurulacağı vadi birlikte belirlendi.

Nevşehir

Hacıbektaş Kaymakamlığında benzeri araya mevrut kaymakamlık esnafı ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri öncülüğünde, hareket bölgesine ulaştırılmak amacıyla 151 bin 500 lira toplandı.

Bu parayla gerçekleştirme edilen 1 tır akarsu bölgeye gönderildi.

Ayrıca Hacıbektaş Belediyesince toplanan 2 tır azık bölgeye sevk edildi, ilçedeki un fabrikası aracılığıyla Adıyaman Besni’ye ve Hatay’ın İskenderun ilçesine 2 tır un gönderildi.

Sivas

Sivas Belediyesi bünyesinde bakım veren fırında depremzedeler amacıyla günde 14 bin savmak çıkarılıyor. Bahir nedeniyle fahri vatandaşlar birlikte fırın çalışanlarına paketleme ve yüklemede bindi verdi.

Deprem bölgesine bugüne büyüklüğünde 3 tır paketlemek ulaştırıldığı belirtildi.

Ulaş ilçesinden ise ilçe ve uray işbirliğiyle başlatılan kampanya kapsamında Malatya’daki depremzedelere 3 tır müzaheret malzemesi gönderildi.

Şarkışla’dan de zayıf bakliyat, pabuç, mont, çorap, oksijen gerçek makinası, odun, kömür, sililik ürünleri ve yavru bezlerinden oluşan malzemelerin yüklendiği 4 tır ve çokça sayıda kamyonet birlikte zelzele bölgesine doğru yola çıktı.

Niğde

Niğde’birlikte Il ve belediye koordinasyonunda depremzedeler üzere müzaheret toplanmaya devam ediyor. Bu kapsamda toplam 82 tır deprem bölgesine gönderildi.

Ayrıca Niğde Belediyesi Paketlemek Fabrikası’nda günlük çıkarılan kestirmece 70 bin ekmeğin mehabetli bir bölümü birlikte afetzedelere ulaştırılmak için bölgeye iletiliyor.

Çamardı, Borak ve Çiftlik belediyeleri ile sivil topluluk kuruluşlarınca toplanan müzaheret malzemeleri de bölgeye ulaştırılıyor.

Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği da sarsıntı bölgesine 350 soba irsal etti.

Yozgat

Yozgat Belediyesi hareket bölgesine 4 tır akarsu, un, arık besin ve battaniye, Aydıncık Belediyesi dahi 2 tır yakıt gönderdi.

Share: