İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’da gazetecilerin sorularını yanıtladı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, talih genelinde başlatılan sinsice ve düzme içki operasyonuna ilişik, “Ekiplerimiz sabahtan itibaren şu asıl kadar 70’in üzerinde denetleme yaptılar ve 300’ün üzerindeki yere de başat gerçekleştirdiler.” dedi.

” Van, Hakkari, Şırnak ve Balkı İl Asayiş Toplantısı”na süzülmek için Van’a gelen Icra Vekili Soylu, Valiliği konuşma ederek, Ilbay ve Büyükşehir Uray Başkan Vekili Saz Şairi Balcı’dan kentteki yatırımlar ve icraat hakkında bilgi aldı.

Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu, devlet genelinde başlatılan gizliden gizliye ve düzme içki operasyonuna ilgili, dünyanın birçok durumunda olduğu üzere Türkiye’de da gizlice ve sahte alkol üretiminin olduğunu, bunlarla ilgili Güvenlik Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Mücadele Kat Başkanlığının düzentileme yaptığını söyledi.

Bu kapsamda 7 ilde 9 cürüm grubunun belirleme edildiğini belirten Aristokrat, 641 adreste 175 kişinin gözaltına alınması, 641 istihsal adresine ve bu konulardaki yasa dışı üretimi sağlayan adreslere üstelik savcılıkların kararıyla baskın düzenlenmesinin ameliyat çerçevesinde programa alındığı bilgisini paylaştı.

Etil ve metil alkollere hem kimyasallar hem benzeri bando aromalar katarak taktir suretiyle şişeleme yapıldığını anlatan Aristokrat, şunları kaydetti:

“Esas bakımından elhak olayın yakalanma ve takibi teferruatlı süredir noktası ora, bunları dezenfektan ve temizleyici etiketi ve şişesiyle bu arada kargo yoluyla adreslere ulaştırıyordular. Yılbaşından bu yana bu konularda birçok ameliyat yapıldı ve bu operasyonları biz yaptıkça bu konudaki, bunu uğrun kendisine üretip hem insanların hayatıyla oynayan hem dahi bir taraftan algı kaybına de yoğun tıpkısı şekilde yol açan ayrımsız mali suç birlikte içeren, bire bir zamanda bu konuda gayrikanuni tıpkısı işlemi gerçekleştirenlere müteveccih faaliyetler gerçekleşti. Ekiplerimiz sabahtan itibaren şu anne büyüklüğünde 70’in üstünde denetleme yaptılar ve 300’ün üzerindeki yerlere birlikte başat gerçekleştirdiler. Hepsi planlandı ve devam ediyor. gayrikanuni ki benzeri üretim, mir ve bir zamanda vatandaşımızın duygusal ve para güvenliğini zılgıt eden bire bir anlayışı ortaya koyarsa düzenlilik güçlerimiz yaptıkları operasyonlarla, savcılıklarımızla beraber şişman ayrımsız mücadeleyi sürdüreceklerdir.”

Nazır Aristokrat, Yengi Partisi Umumi Başkanı Ümit Özdağ’ın açıklamalarına ilgili soruya da, ” Vuzuh Kâmil’nın çok evire çevire aynı terkibi bendi var. Saf Vakarlı der ki, rahat olam dersen eğer vürut cihana. Arkası Sıra Işıklı Vakarlı bunu devam ettirir, der kim, meydana sakıt kurtulamaz seng-i kazadan. Yani eğer başıma tıpkısı molekül ati diye düşünürsen hiç cihana yetişme eğer meydandaysan gerçekli ki kazalarla yüz yüze kalırsın. Bizim işimiz budur. Birçok iftirayla yalanla ve bir nice tacizle, tehditle karşı karşıya kalabiliriz. İkincisi, bizim ağzımıza kalay yakışmaz, akilane dahi değil. Tığ vakit kaybetmeden ülkemizi imale etmek amacıyla çaba sarfiyat eden insanlar değiliz. Bir zamanda bizden sonradan ati nesillere bile tıpkısı dublör doğmak durumundayız. Üçüncüsü, velev ki böyle aynı hata işlemiş olalım. Birey ne büyüklüğünde aşağılık olursa olsun, hangi kadar hor olursa olsun velev kim hakeza bire bir vebal işlemiş olalım, ego bozukluk dilerim ama hakeza benzeri öz söz konusu değil.” yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şöyle ayrımsız boyut. Belki size üstelik geliyordur telefonlarınıza. İsimsiz, bilmediğim telefondan güzeşte hafta Mardin’birlikte Esbak Dağı’na giderken arabada 6-7 arkadaşla birlikte, işte Valimiz, ilişik arkadaşlarımız, milletvekillerimiz var. Ayrımsız kanaat geldi. Mesajda gözdağı var, taciz ve bühtan var. Ki olduğunu de bilmiyorum. Telefon açtım, ‘siz kimsiniz’ dedim, kendini tanıttı. ‘Bu mesajlar kusur değil mi, yakışıyor mu?’ Ondan sonraları müşavere tonunu değiştirdi, değiştirince ben bile henüz önceki televizyonlarda kamuoyuna söylediğim sözleri söyledim. Onun dışında apayrı tıpkısı kortej söylemedim ve telefonu kapattım. Mecmu Zipa Ağır’nın terkibi bendine gelmiş oldu. Asude olam dersen şayet hulul cihana. Meydana sakıt kurtulamaz seng-i kazadan. Gündeme süzülmek için dolma, bühtan, dezenformasyon bitmeme ediyor. Gine bozacı, şıracı birbirini bulmuş. Yani hem haberi yazan hem onu söylemeye çalışan bütünü birbirini bulmuşlar. Bunlar haysiyet edilmemesi gereken işlerdir. Şurası birlikte söyleyeyim, şu yanağımıza vuracaklar bu yanağımızı çevireceğiz. Tığ üstelik hangi söylenmesi gerekiyorsa ölçüler ortamında onları söyleriz ve söylemeye üstelik devam ederiz. Bunlar özen ederseniz ABD’nin aparatıdır. Ego işler çocuğu derken kimin faaliyetler çocuğu olduğu apaçık ortadadır. Amerika’nın aparatıdır bunlar ve bu aparatlıklarına çokça net bir şekilde bitmeme etmektedirler. Sebep meydana çıktıkları, hangi köşeyi tuttukları, ne pozisyonu aldıkları ortadadır. Milletimizin bunlara haysiyet etmemesini istirham ederiz. Biz işimize bakacağız amma yanağımıza vurulduğu devir sair yanağımızı çevirmek birlikte söz konusu değil bağımlı kim.”

Share: