Icra Vekili Karaismailoğlu, DÜRÜST Öğür Eskişehir İl Başkanlığında partililerle buluştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “İnşallah bugün Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda de bildirme bodur zamanda burada aynı barışın sağlanması, onu da Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması arz şişman dileğimiz. İnşallah genişlik gücük zamanda bu uğraş bitecek.” dedi.

DÜRÜST Öğür İl Başkanlığını görüşme eden Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, 100 yıla sığacak işleri 20 yıla sığdırıp bitirmiş tıpkı DOĞRU Tümen hükümetleri dönemi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’daki temaslarına değinen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bakın ‘bu acun lideri’ buyurmak, ‘reis’ emretmek böyle ayrımsız şey rüfeka. Acun barışını çıkarmak için savaşın bütün aktörleriyle birebir mülaki tek şef Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Gerçekten Tanrı ona sağlık, mufassal hayat versin. Türkiye’ye yetmiyor, hep dünyayı yönetiyor. O yüzden gerçekten biz Cumhurbaşkanı’mızla kurum duyuyoruz. O, Türkiye için hakikaten büyük tıpkısı vesile ve bu 20 yılda ülkemiz amacıyla yapılanlar onun liderliğinde, onun ekibinin ortaya çıkardığı amal bütün dünya marifetiyle yakından strateji edilmekte ve bugün dünyada eğer tıpkısı yerde sulh olacaksa dünyada bire bir yerde benzeri kriz varsa Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve Türkiye’nin görüşleri bir numara derecede dikkate alınıyor ve bu görüşler Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bildirişim gücü ve onun görüşmeleriyle bu sorunlar çözülmeye çalışıyor. İnşallah zaman Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda bile yer gücük zamanda burada tıpkısı barışın sağlanması, onu dahi Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması yeryüzü balaban dileğimiz. İnşallah yer kısa zamanda bu çekişme bitecek.”

“Gidiş Geliş kazaları yüzdelik 80 azaldı”

Vekil Karaismailoğlu, sonuç 20 yıldır Bakanlığının 183 milyar dolarlık yatırım yaptığını aktararak, gerçekleştirilen projelerle yılda 7 bilyon saat artırım sağlandığını vurguladı.

Kısalan yollarla 1 milyar litre akaryakıttan tasarruf sağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, “28 bin 600 kilometreye eski olan mukassem yollar sayesinde kazanılmış olan güvenli, konforlu yollar yardımıyla trafik kazaları yekpare yüzdelik 80 azaldı. Her sene parçalanmamış 9 bin 500 fert kurtarıyoruz, bu emin, konforlu yollar sayesinde. Çıktı, saksı koltukta gidilen yollar keyfe dönüştü. Herkes rahatlıkla yola çıkıyor. İstediği yere güdük zamanda gidiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, muhalefetlerin iktidarlar büyüklüğünde demokrasilerde majör olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Vatana, millete hizmet önünde uymazlık iktidarları motivasyon değer. Bu yönde eleştirir. Vatana, millete bakım üzerine daha iri isteklendirme edici peki ama maatteessüf ülkemizde tek hal üretmeyen tek düşünüm üretmeyen ayrımsız muhalefet ve yalanlarıyla dedikodularıyla maalesef yapılan hizmetleri da karalamaya etkin tıpkı uymazlık var. Bu dahi bizim kaderimiz. Buna da katlanacağız ama hiçbir antlaşma çalışmamızdan, vatanımıza, milletimize çalışmamızdan ödün vermeden hizmetlerimize devam edeceğiz.”

Demir yollarına son yıllarda önem verdiklerini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, demir hat sektörünün çok yüce ve faziletli uygulayım bilimi gerektiren bir hisse senedi olduğunu kaydetti.

Yerli ve milli teknolojiyle demir hat yatırımlarının bitmeme edeceğini tamlayan Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“Biliyorsunuz ülkemiz aceleci trenle henüz yeni tanıştı. Eskişehir üstelik bunun tekmil ortasında ve sunu dolgunca şekilde, yer çokça şekilde Eskişehir’i kullanıyor demir yolumuz. İnşallah buradaki bu kaliteli, sakıncasız, demir hat keyfine şüphesiz Eskişehir’i yaşatmışsak, 2053 planlarımızda de bu konforu, bu güvenliği Türkiye’nin 52 şehrine üstelik 2053 yılına kadar yaşatacağız. Şu anda bütün 4 bin 500 kilometrelik demir yolu hattında şu an imal çalışmaları bitmeme ediyor. Önümüzdeki 2 yılın böylelikle Gaziantep’ten trene binen tıpkısı vatandaşımıza kesintisiz yerine demir aracılığıyla Konya, Ankara, Eskişehir’den İstanbul’a ayrıca oradan Edirne Kapıkule’den Avrupa’evet kadar yolculuk etme imkanı sağlayacağız. Bu yolda üstelik büyük çalışmalarımız var, çalışmalarımız devam ediyor. demir yolu, karbon emisyonunun sıfırlanması, karbon kuvvetsiz anlaşmalarımız doğrultusunda en heybetli yatırımlarımızdan bir tanesi. Hele fosil yakıtlı türevlerinden uzaklaşmak için da demir yolu yatırımlarımıza önem veriyoruz. Lojistik maliyetlerin azaltılması için de demir yolları haddinden fazla mehabetli. Limanların OSB’lerin çıpa yollarına bağlanması bunlar önceliklerimiz ortada olan sunu mehabetli işlerimizden tıpkı tanesi.”

“Uzayda kendi uydusuyla mandepsi edilen 10 ülkeden biri olacağız”

Icra Vekili Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2 uydusunun uzaya fırlatıldığını anımsatarak, eskimemiş tohum enformasyon uydusunu uzaya fırlatan ender ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

TÜRKSAT 6A uydusunun Ankara’dahi istihsal süreçlerinin devam ettiğini anlatan Karaismailoğlu, “2023 yılı TÜRKSAT 6A için uzaya fırlattığımızda uzayda öz uydusuyla külah edilen 10 ülkeden aynı tanesi olacağız. Tığ diyoruz evet ‘Uzayda izi olmayanın dünyada gücü olmaz.’ Biz üstelik bu doğrultuda çalışmalarımızı arttırarak bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nazır Karaismailoğlu, yatırımları sonucunda bu kadar genişleyen, büyüyen demir yollarında demir hat araçları ve ekipmanlarının bile oylumlu olduğunu belirterek, domestik, milli demir yolu ekipmanları ve araçları üretilmeye başlandığını vurguladı.

Türkiye Raylı Tümce Araçları Sanayii AŞ’nin (TÜRASAŞ) Eskişehir’deki fabrikasının nadir olduğuna değinen Karaismailoğlu, şöyle dedi:

“Alelhusus çabuk trenler, metrolar, tramvaylar üstüne da önemli çalışmalar var. Hele Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ fabrikamızda lokomotifler, vagonlar… Ayrıca zaman çok hususi benzeri aracın demir yolu trafiğine katılması törenini yaptık. Dünyadaki ender araçlardan bir tanesi demir hat ateş itfa uzlaştırıcı. Ağız Ağıza Eskişehir’dahi domestik ve milli adına üretildi ve demir hat filosuna katıldı. E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi’nin de Eskişehir’bile istihsal çalışmaları devam ediyor. Gelişen, büyüyen çipo yolunun ihtiyacı olan demir yolu araçları ve bunların ekipmanlarını yerli ve milli ağırlıklı namına üretme hedefimiz var. O uğur doğrultusunda de bunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 2035 yılına büyüklüğünde yılına kadar yaptığımız planlamalarda demir hat araçlarında umum 40 milyar avroluk bir münasebet var Türkiye için. Bunun dış satım kısmını üstelik katarsanız bu çok henüz büyüyecektir. Eskişehir’deki üretimevi da bizim amacıyla olmazsa olmazdır. Bu fabrikamız bundan sonra dahi büyüyerek Türkiye’nin çıpa yolları sektörüne vesile üreten ve araçların ekipmanlarında yeniden hizmet onarımları yapan, hem istihsal hem ihracatını yapan, teknolojisini geliştiren Ar-Ge merkezleriyle alay malay bura gerçekten Eskişehir TÜRASAŞ Fabrikası bizim için haddinden fazla eşsiz.”

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Eskişehir’dahi yapımı devam eden karaca yollarının şantiyelerine uğradığını hatırlatarak, “Seyitgazi-Kırka yolu, Eskişehir’in beklediği bildirme makro işlerden ayrımsız tanesi. Onun üstelik öneminin farkındayız rüfeka. Tek endişeniz olmasın. Bu sene içerisinde ihalesini yapıp inşaatına başlayacağız inşallah. Oradaki kazaları bile ortadan kaldıracağız. Bundan tek endişeniz olmasın.” dedi.

Projeleri planlarken doğru para yöntemleri sökmek gerektiğini anlatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Doğru para yöntemleri seçtiğinizde bu büyüklüğünde gücük zamanda bu kadar balaban projeleri bitirip hayata kazandırıyorsunuz. Yani aynı tarafta Çanakkale Köprüsü kadar dünyanın bildirme faziletli saygınlık ve bildirme faziletli teknoloji mucip tıpkı projesini 4 sene gibi kısa bire bir sürede bitirirken, Anadolu’üstelik dahi bölgesi amacıyla genişlik nadir işleri üstelik ayrımsız anda cingöz olduk. Aynı tarafta Çanakkale Köprüsü, bire bir tarafta Rize Artvin Havalimanı, aynı tarafta Kömürhan Köprüsü… Bunları bire bir anda bitirebiliyoruz ama bunlar bütçesel olarak akıllıca mal yöntemleri seçtiğinizde bunları aynı zamanda ve sunu gücük zamanda bitirebiliyorsunuz. Bakın Bolu Dağı Tüneli efsanesi vardı yıllarca. Kül 17 sene bitirilememiş bir proje.

Bakın bu anlattığım Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü kadar projelerin birlikte serencam basamak olağan olan tıpkısı projeyi 17 yılda bitiremeyen ayrımsız Türkiye vardı. Neden bitirilemedi? Zira akıllıca mal yöntemleri seçilmemiş, akıllıcasına ve domestik müteahhitlerin olmadığı tıpkı çağ, ecnebi mühendislik çözümleriyle uğraşılan tıpkı dönüş, paralarımızı yatırmışız ama arasında aksiyon birlikte bulunmayan amma bugüne geldiğimizde bakın bu büyüklüğünde kıymetli şişman projeleri 3-4 yıl kabilinden bire bir zamanda bitiren tıpkısı devlet. Bolu Dağı Tüneli’nin sadece10 yıl gecikmesinin Türkiye ekonomisine zararı cemi 400 milyon dolardır. Çanakkale Köprüsü’nün yalnız 1,5 yıl erken bitirmesinin Türkiye ekonomisine katkısı bilcümle 600 milyon ekü. Arife haset Osmangazi Köprüsü’nden birlik 80 bin şalter geçti. Ulaşımın önündeki bilcümle sıkıntıları ortadan kaldırdığımız amacıyla 26 milyon aracın Türkiye genelinde ferah ferah akıntı ettiğini görüyoruz.”

“Milletimizin gönlüne kullanmak üzere seçkin yolu deneyeceğiz”

Nazır Karaismailoğlu, 2023 seçimlerinin önemine değinerek, şunları bildirdi:

“Bu 20 yıldır yaptıklarımızın, bu ülkemizin kazandığı faydaları durumunda makul olarak iletilmek, onlara sahip çıkmak ve bunların elan iyisini beğenmek amacıyla halk birliğiyle 2023 seçimlerinde diri tıpkı şekilde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde atlatmamız bizim genişlik mehabetli görevimiz. O yüzden bıkmadan, usanmadan milletimizin gönlüne kullanmak üzere gelişigüzel yolu deneyeceğiz. Bunları hep anlatacağız. Karşımızdaki beceriksizlerin bile hangi büyüklüğünde acemi olduğunu, akim olduklarını dahi vatandaşımıza, milletimize anlatacağız. Yalnız Eskişehir’üstelik değil, bunların beceriksizliklerini İstanbul’üstelik, İzmir’de birlikte görüyoruz. Maalesef bunların işle, vatandaşın derdiyle dertleri namevcut. Bir 6’lı masada olduğu kabilinden… 6’lı masa, altındakilerle birlikte 7’li masa diyebilirsiniz. Ülkenin geleceği ve ülkenin önüne çıkabilecek sorunlarla ait biricik çözümleri aha ağzından duydunuz mu? Bütün dertleri özlük gelecekleri, zat ikballeri, onu konuşuyorlar.”

DOĞRU Öğür İl Başkanı Zihni Faal bile Bakan Karaismailoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programda YANLIŞSIZ Öğür Eskişehir Milletvekili Nabi Orion ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile partililer amade bulundu.Share: