Icra Vekili Kirişci: Adalar denizi benzeri barış denizi olsun (2)

‘ÜLKEMİZ ÜZÜM ÜRETİMİNDE 6’NCI SIRADA’

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde şehremaneti aracılığıyla planlı 50’nci Arsıulusal Bağbozumu Festivali’ne katıldı. Icra Vekili Kirişci, festivalde üzüm hasadına katılarak, pekmez yaptı. Programda konuşan Kirişci, “Biliyorsunuz üzüm, bereket, artağanlık, onma gelmek. Sizlerin ürettiği üzümler ülkemizin ekonomisinde bile mehabetli ayrımsız yer tutuyor. Acun üzüm üretiminde Çin, İtalya, İspanya, Fransa ve ABD’den sonraları geliyoruz. Yani ülkemiz, dünyada 4,2 milyon ton üzüm üretimi ile 6’ncı tam saha almaktadır. Dünya üretiminin kısaca yüzde 5,4’ünü üretmekteyiz. Zayıf üzüm ihracatında ise, ülkemiz yüzde 32’lik nasip ile geçmiş sıradadır. Sonuç 20 yılda, üzüm ihracatımız yüzdelik 225 oranında artarak, güzeşte yıl 265 bin tona; dış satım değeri yerine bile ayrımsız dönemde yüzde 491 oranında artarak yeniden geçen sene 205 milyon dolara ulaşmıştır. Bu rakamlar sizin emeğinizdir, sizin başarınızdır. Hepinizden Cenabıhak razı olsun” dedi.

‘SOĞUK ÇEKICILIK DEPOSU PROJELERİNE YÜZDELIK 50 HİBE DESTEĞİ VERMEKTEYİZ’Üreticilere destek olduklarını tamlayan Kirişci, “Bakanlığımızca ilkin mazot, basma ve örgensel ekincilik koyulmak için 9 ayrı başlıkta üzüm üreticilerimize destek veriyoruz. Ayrıca Ekincilik Sigortaları kapsamında poliçe bedelinin yüzde 50’si Bakanlığımızca desteklenmektedir. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında, yemiş- sebze el işi, paketleme, bölümleme, soğuk hava deposu projelerine yüzdelik 50 yardım desteği vermekteyiz. Nevşehir’in geneline baktığımızda; hükümetlerimiz döneminde bugüne kadar sizlere yaptığımız zirai destek miktarı yatırımlarla gelişigüzel toplanmış 5,2 milyar TL’yi buldu. Yaptığımız desteklemeler, meyvelerini bittabi verdi. İlimizin tarımsal üretim değeri 2002 yılında 562,9 milyon TL idi. 2021 yılı bakımından 7 itmam artışla 3,8 milyar TL’lik zirai üretime ulaşılmıştır. Tarımsal ihracat ise 10 hatim arttı. 2002’bile 1,3 milyon dolar olan tarımsal ihracat, 2021 yılında 13,9 milyon doları bulmuştur. Nezaret kendisine benzeri taraftan üreticilerimizi desteklerken başka taraftan bile kaynaklarımızı arz ekonomik ve eli nimetli şekilde kullanmamızı sağlayacak projeler geliştiriyoruz” diye konuştu.’TÜRKİYE, JEOTERMAL ENERJİ POTANSİYELİ BAKIMINDAN 7’NCİ’Jeotermal enerji kaynaklarının tarım sektörü için mefret olduğuna değinen Kirişci, “Elhak Türkiye, jeotermal erke potansiyeli itibarıyla dünyada 7’nci, Avrupa’birlikte ise bir numara sırada yer alıyor. Dünyadaki kestirmece 15 bin dönümlük jeotermal camekân varlığının üçte biri ülkemizde bulunmaktadır. Bu alanda acun lideriyiz. Türkiye’nin arz iri ikinci Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dair İhtisas Kombinasyon Uran Bölgesi’ni Nevşehir’bile kuracağız. Kozaklı ilçesinde kuracağımız Tarıma Dair İhtisas Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nin temelini 2023 yılının ilk çeyreğinde atacağız inşallah. Kozaklı’mıza, Ürgüp’ümüze, Nevşehir’imize, tüm ülkemize ve milletimize kıvrak olsun” ifadelerini kullandı.’1,5 MİLYAR TL TUTARINDA YATIRIM GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ’Kirişci, şöyle konuştu:

“1 milyon 352 bin metrekare alana kurulacak Tevhit Endüstri Bölgesi Projemiz tamamlandığında, bütün 1,5 bilyon TL tutarında yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Burada herhangi bir biri minimum 25 dekar olan jeotermal enerji ile ısıtmalı 40 nüsha faziletkâr teknolojik camekân kayran algı. Ürünlerin işlenme, paketlenme ve depolanması için 16 nüsha sanayi tesisi ile bu arada Seracılık Eğitim Merkezi ve Ar-Ge Merkezi kurulacak. 1500 kişinin istihdam edileceği bölgede yılda 40 bin titrem istihsal gerçekleştirilecek. Bu projede istihdam edilecek çalışanların yüzde 75’inin kadın olacağının de altını resmetmek isterim. Proje tamamen faaliyete geçtiğinde, ülkemiz ekonomisine bugünün rakamlarıyla yıllık 750 milyon TL katkı sağlayacaktır.”

Share: