ICRA VEKILI KİRİŞCİ CUMHURBAŞKANI’MIZ RUSYA- UKRAYNA MESELESİNDE TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİRDİ-O

TARIM ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “‘Gıda milliyetçiliği’ diye niteleyerek bire bir kavram bundan sonra. Ülkeler kendisi için üretmeye ve ürettiklerini ihraç etmemeye başladı. Gıda krizi yaşanabileceği yönünde herkes eş düşünce belirtti. Özellikle Rusya- Ukrayna meselesi üstüne çokça tarihi girişim atarak, bir vakfe sergileyen Cumhurbaşkanı’mız, çabucak tarihin akışını değiştirdi” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, muhtelif temaslarda mevcut olmak amacıyla geldiği Adıyaman’de, havaalanında Ilbay Mahmut Çuhadar, AK Öğür Adıyaman Milletvekilleri Ahmet Münevver ve İbrahim Halil Fırat, Belediye Reisi Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut ve protokol üyeleri tarafından karşılandı. Ilbay Çuhadar’ı musahabe ederek kente ilişik vukuf alan Icra Vekili Kirişci, daha bilahare ekincilik sektörü temsilcileri ile düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda gazetecilere izah özne Icra Vekili Kirişci, SELIM Parti’nin, iktidarı süresince ekincilik konusuna büyük ehemmiyet verdiğini söyledi. Ekincilik alanında devrimler yaptıklarını belirten Kirişci, “20 yıldır nüfuz olan AK Tümen, ekincilik alanında bükülme denilebilecek adımlar attı. Özellikle ülfet devletinde mevzuat haddinden fazla önemlidir. Düşünün, talih tarım ülkesi amma benzeri ekincilik kanunu yok. Atatürk hayattayken özlemini duyduğu ve dile getirdiği aynı tarım sigortasını 2005 yılında kanun kendisine fehmetmek bize şans oldu. Yeniden bu ülkenin tohumda dışa bağlılığının önüne tevdi etmek üzere ‘Islahçı Hakları Kanunu’nu bu ülkeye kazandırdık” diye konuştu.

‘Azık milliyetçiliği’ kavramının çıktığını dile getiren Nazır Kirişşci, “Bu ülkede mümasil zamana büyüklüğünde ‘Ben tıpkı çiftçinin çocuğuyum’ veya ‘Ben tarımla uğraşıyorum’ demekten hicap duyan benzeri cemiyet yapımız vardı amma alelhusus önce toptan istinas devamında pandemi sonuç olarak Rusya-Ukrayna savaşı ile çabucak ekincilik- orman daha zaten yeşilin seçme türlüsü, ülke gündemine değil acun gündemine oturdu ve ilk sıralara yerleşti. Çıktı ‘gıda milliyetçiliği’ diye niteleyerek ayrımsız fehva daha çok. Ülkeler kendisi amacıyla üretmeye ve ürettiklerini ihraç etmemeye başladı. Hep öz ihtiyaçlarını eğlemek yerine de iri tıpkısı çabanın içine girdi. Bu durumun besin krizi yaşanabileceği yönünde herkes kuma düşünüm belirtti. Tabi ki özellikle Rusya- Ukrayna meselesi konusunda pespaye çokça tarihi tıpkısı hamle atarak, tıpkı vakfe sergileyen Cumhurbaşkanı’mız, bir anda tarihin akışını değiştirdi. Cumhurbaşkanı’mızın girişimiyle tahıl koridorunun açılmasıyla alay malay acun kan aldı” dedi.Share: