Icra Vekili Kurum’dan kentsel inkılap desteklerinde artışa ait izah Açıklaması

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Hava, kentsel transformasyon bindi ödemelerinde artışa gidildiğini belirterek, kira yardımlarının 1150 liradan 1500 liraya, 2000 liradan 2600 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Alım, Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tamamlanan 1’inci aşama tasdik törenine katıldı.

17 Ağustos 1999 depremine değinerek konuşmasına başlayan Gelgel, yaşanan depremin üzerinden 23 yıl geçtiğini, acıların hala tazeliğini koruduğunu söyledi.

Kurum, nazik bir hüzünle hatırlanan depremde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini, 23 bin 871 kişinin yanık kurtulduğunu hatırlattı.

Vatandaşların yakınlarını günlerce gerileme alanında aradığını belirten Çekicilik, “Mecmu Türkiye’yi yasa boğan bu depremin 87 zaman peşi sıra Düzce’de tıpkı yer sarsıntısı yaşadık. Burada de 710 canımızı yitirdik. Ülkemizin akıbet asırda yaşadığı depremlere bakınca 80 bin canımızı yitirdiğimiz, geçmişe dönüp bakınca Hakkari, Varto, Erzincan, Van en üst Elazığ ve Malatya’de ve İzmir’de büyük depremler yaşadık. Bu depremlerde da hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Bu depremlerde hayatını kaybeden parçalanmamış vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” diyerek konuştu.

Bakan Gelgel, devletin tabii afetlerde vatandaşın birlikte olduğunu aktararak, Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde bunu gösterdiklerini söyledi.

Elazığ, Malatya ve İzmir’birlikte sarsıntı sonrası yenilenen binaların vatandaşlara doğrulama edildiğini anımsatan Alım, “İzmir Bayraklı’dahi şehre yakışacak 5 bin 61 konutluk İzmir tarihinin en şişman kentsel dönüşüm sürecini başlattık. Konutların yarıdan fazlasını doğrulama ettik. Kalanları dahi inşallah yıl sonuna büyüklüğünde teslim edeceğiz. Bu projelerle birlikte hem vatandaşların acılarına kuma olduk hem da onlara verdiğimiz sözleri tutmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık.” dedi.

“Türkiye’nin ve dünyanın arz şişman kentsel tahavvül alanı”

Gurur, Esenler’birlikte çalışılan alanın Türkiye’nin ve dünyanın bildirme nazik kentsel tahavvül alanı olduğuna vurgu yaparak, şu değerlendirmede bulundu:

“60 bin konutluk projemizin önceki etapta 4 bin 941 konutunu başlattık. İnşallah Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle cuma namazı günü 2 bin 30 anahtarımızı Esenlerli vatandaşımıza konfirmasyon edeceğiz. Kalan konutları bile yıl sonuna kadar tamamlayıp etaplar halinde toplamda 4 bin 941 konutu Esenler’deki dönüşüm sürecinde kullanmaya devam edeceğiz. Ülkemizin sarsıntı haritasına bakınca nüfusumuzun yüzdelik 71’i, topraklarımızın de yüzde 66’sı sarsıntı riski taşıyor. Bu manada hareket değil, gayrisıhhi binalar vatandaşımızın canını alıyor, malına beis veriyor.”

“Cumhuriyet Altını tarihinin sunu iri toplumsal bölük projesini üstelik yapacağız”

Dönüşümü hızlı aynı şekilde gerçekleştirmeleri gerektiğine dikkati calip Kurum, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 2002’den bugüne büyüklüğünde TOKİ aracılığıyla 1 milyon 170 bin konutun dönüşümünü içtimai bölük projelerimizle, içine yapılan 26 bin toplumsal donatı ile yürütüyoruz. İnşallah eylülde Cumhurbaşkanımızın paylaşacağı Cumhuriyet tarihinin yeryüzü iri toplumsal hane projesini üstelik yapacağız. Bu projede gençlerimize, tekaüt vatandaşlarımıza, şehit ve gazi ailelerine, engelli vatandaşlarımıza ayıracağımız kontenjanlarla gelişigüzel vatandaşımızın beraberinde olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar 81 ilde 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını anlatım fail Çekicilik, şu anda 350 bin kentsel ve deprem inkılap projesinin devam ettiğini söyledi.

Çekicilik, 2035’e büyüklüğünde hareket ve kentsel dönüşüme girmemiş tek alanın kalmaması amacıyla çalıştıklarını anlatarak, İstanbul ölçeğinde zaman 1,3 milyon dönüşmesi gereken yapı olduğunun bilgisini verdi.

İstanbul’dahi sürdürülen kentsel transformasyon projeleri

İstanbul’de 412 milyon metrekarelik alanda 188 ayrı projenin devam ettiğini anlatan Hava, “Esenlere gelirsek, bura 8 milyon metrekarelik aynı alan. Esenler’üstelik depreme cebin riskli bina stoğunu bertaraf etmek için belediyemizle bu arada ortak bire bir mücahede yürütüyoruz. Esenler’e 2009’dahi depreme alın narin çatı stoğu yüzdelik 86’ydı. Yapılan çalışmalarla ve ortaya koyulan irade çerçevesinde zaman bu oran yüzde 57’ye düşmüş durumda. İnşallah çekince alanda üreteceğimiz konutlarla gelişigüzel Türkiye’nin yeryüzü balaban kentsel transformasyon projesini azimli benzeri şekilde yürütmeye bitmeme edeceğiz. Buradaki konutların yüzdelik 45’ini Esenler’deki vatandaşlarımız dönüşümü sürecinde yüzdelik 55’ini üstelik gene İstanbul’da ayrımlı riskli bölgelerdeki vatandaşlarımızın dönüşümü amacıyla çekince göz kendisine kullanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kurum, depremin siyaset üstü görülmesi gerektiğine aksan yaparak, şunları kaydetti:

“60 bin konutluk Türkiye’nin bildirme nazik kentsel transformasyon alanında sesleniyorum. Daha Çok konseyler, çalıştaylar dönemi bitmiştir. Seçkin husus bulutsuz beyan ortadayken bu büyüklüğünde riskli çatı varken bizlere düşen vatandaşımız üzere kentsel dönüşümü benzeri seferberlik ruhuyla, yöntem üstü tatlılıkla 39 ilçede 81 ilde yürütmektir. Türkiye ve İstanbul hareket tehdidi altındadır.”

Işlemek ve uzaklaştırmak zorunda olduklarını aktaran Gurur, belediyelere hamle atmaları çağrısında bulundu.

Kentsel dönüşüm destekleri arttı

Bakan Gelgel, kentsel dönüşümdeki destekleri artırdıklarını duyurarak, şu bilgileri paylaştı:

“Kentsel dönüşümde icar miktarını zaman itibarıyla 1500 liraya çıkarıyoruz. Proje bazında 2000 liraya büyüklüğünde çıkan alanlarımız var. Bölük maliyetlerine ilgilendiren bindi olabilmek üzere vatandaşlarımıza bakanlığımız 600 bin liraya büyüklüğünde itimat desteğinde, 600 baz puanda bindi sağlamış olacak. 400 bin teklik ve 400 temel puandı. Bunu bile 600 bin lira ve 600 baz puana çıkarıyoruz. Icar yardımlarını da ilkgüz itibarıyla lehçe namına tahavvül etmek üzere 1500 liraya çıkarıyoruz. 2000 liralık olan yerlerde de kira yardımlarımızı 2600 liraya çıkarmış oluyoruz.”

Share: