Ihlamur, fiyatına rağmen sonbahar ve şita aylarının vazgeçilmezi

Ihlamur, fiyatına rağmen sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezi

RİZE Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamur tüketicinin cebini yakmasına rağmen esenlik amacıyla tercih edilmeye bitmeme ediliyor.

Kış aylarında imdi aranan ve grip kabil salgın hastalıklarda yıllar süresince insanların kaynatıp rahatsız olan kişilere içirilen ıhlamur, pandemi dönemi sonrası vatandaşlar aracılığıyla elan de tercih edilmeye başlandı. Güzeşte sene Ihlamur çiçeğinin kilo fiyatı 500 TL iken bu sene 600 TL’ye büyüklüğünde yükseldi.

“Ihlamur soğurmak için züğürt olmanıza lazım bulunmayan”

Ihlamur içmenin sadece çor zamanı değil hastalıktan öncede bağışıklık sistemini geliştirmek amacıyla mefret olduğunun tamlayan aktar Takatli Karaca, “Ben Rize’da 40-45 almanak aktarıcılık yapıyorum. İhlamur çiçeği ve ıhlamur yaprağı gelmek için 2 şekilde satıyoruz. Pandemi döneminden çıktık. Hepimiz güzel ağzımızı burnumuzu kapatıp korunuyorduk. Fakat deminden az buçuk gevşedik maskeleri çıkarınca gripler artmaya başladı. Akıbet günlerde popüler bir bitki diyebiliriz ıhlamur. Ihlamur içmek için marazlı olmanıza ister namevcut. Ihlamur içtiğiniz anda sabah akşam sizi korur yani gribe cebin bağışıklığınız artar. Serbest ıhlamurun bir iki aşina benzeri özelliği birlikte var benim haddinden fazla sevdiğim asap sistemlerine haddinden fazla dolgunca dirimlik. Filhakika grip olan hastalanmış olan biraz bile sinirden evet dolayısıyla ıhlamur somurmak ikisini tıpkısı arada söylemek açısından çok dolgunca tamam” şeklinde konuştu.

“Ihlamur demin nebatat popülerleştikçe akademisyenler birlikte imdi araştırmaya başladı”

Ihlamura ayrımlı nebatat eklenerek içebileceğini söyleyen Esmer, Barış Manço’nun ‘Nane Sulu Zırtlak Kabuğu’ şarkısını yaşıt vererek “Ihlamur demin nebatat popülerleştikçe akademisyenler birlikte çıktı araştırmaya başladı. Demincek ıhlamura az buçuk tarçın atarsanız bu balgamı sökebilir tıpkı avuç ıhlamuru 2 litre suya atarak yapabiliriz. bir tane havlıcan var bunu üstelik atarsanız kış aylarında sizi henüz metin içerden mukavemetli tutabilir. tek zencefil atarsanız antibiyotik özelliği görülebilir. biricik zerdeçal atarsanız ciğerleri grip hastalıkları en çok ciğerleri huzursuz ettiği amacıyla akciğerlere hayır gibi. İçerisine ada çayı atarsanız boğazınıza ongun gelebilir ayrıca kuş burnu katarsanız C vitamini artabilir. Ayrıca içerine olmadıysa papatya atarsanız içerinizde bulunan zehri atabilir. Barş Manço’nun ‘Nane Sulu Zırtlak Kabuğu’ şarkısında geçtiği kabil içilebilir” ifadelerini kullandı.

“Ihlamuru severek içiyorum”

7 yaşından bu zamana büyüklüğünde çabucak hastalığında değil değme zaman ıhlamuru tükettiğini rapor fail 16 yaşındaki Veysel Kalıcı Biçer ise “Ihlamur şita aylarını vazgeçilmezi olduğu üzere o yüzden çocukluğumun vazgeçilmezidir. Ihlamuru istekle içiyorum tadı hoşuma gidiyor, verdiği fayda hoşuma gidiyor, ıhlamuru seviyorum. Ihlamuru annem züğürt olduğumda ayrımsız haddinden fazla öğün kaynatırdı ayrıca ben küçükken haddinden fazla hastalanırdım nerdeyse hiç iyileştiğimi bilmem amma ıhlamur içmeye başladıktan sonradan azaldı. ve kesinlikle çok fayladalı ve herkese başvuru ettiğim benzeri bitki” şeklinde konuştu.

Share: