Ihtisas nakli bekleyen 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Duygu nakli bekleyen 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Işler şansını kaybettiği söylendi, yapılan kudretli operasyonla 7 günde taburcu oldu

İSTANBUL – 12 yaşındaki Edanur Maden, kalbinin aort kapakçığının yapısal olarak bozulması ve ihtisas yetmezliği nedeniyle ailesi yoluyla Koşuyolu Faziletli İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Tetkikler sonucu kalbin haddinden fazla vurgun kasıldığı için ameliyatın tamam dünyada yüzdelik 90’nın üstünde ahiret yolculuğu riski barındırdığı öğrenilirken His ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, yaptığı kudretli operasyonla Edanur’a zenginlik boyu sağ esen kullanabileceği Aort kapakcığı yerleştirildi. Edanur ameliyatın peşi sıra 7 günde sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu.

12 yaşında olan Edanur Ot’ın ailesi, kızlarının önsezi rahatsızlığı zımnında başvurduğu 2 hastaneden kızlarının cerrahi müdahale şansını kaybettiğini ve his nakli ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun üzerine aile, Koşuyolu Faziletkâr İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne dahi başvurdu. Planlı tetkikler sonucu, Edanur’un kalp pompa fonksiyonunun yüzdelik 20 olduğu Aort kapakcığı için Aort cerrahisine ihtiyacı olduğu ancak önsezi zayıf kasıldığı için ameliyatı kamu dünyada yüzde 90’nın üstünde ahiret yolculuğu riski olduğu öğrenildi. Bunun üzerine kolları sıvayan Kalp ve Soy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek ve ekibi 12 yaşındaki Edanur’a yapılan muvaffakiyetli operasyonla, kalp kası hücrelerini çokça etkin koruyup Aort cerrahisinde Aort kökünü uzun uzadıya Edanur’un zenginlik boyu esenlikle kullanabileceği Aort kapakçığını yerleştirdi. 12 yaşındaki Edanur Esrar, ameliyatın peşi sıra bir numara günde annesine kavuştu. Ameliyatın ardından 7 gününde ise zinde bire bir şekilde hastaneden taburcu oldu.

“Tüm dünyada bu ameliyatlar yüzde 90 üzerinde ölüm riski barındırmaktadır”

Konu karşı mütekellim Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, “Edanur kızımız, bize geldiğinde kalbin aort kapakçı strüktürel yerine bozulmuştu. Aheste yetmezlik mevcuttu. bununla birlikte kalbin pompa fonksiyonu ileri derecede azalmış. Duygu vakit kaybetmeden yüzde 20 çalışmaktaydı. Aort cerrahisi ihtiyacı mevcuttu. Fakat kalbin pompa fonksiyonu yavaşladığı için büzülme gücü azaldığı amacıyla birlik dünyada bu ameliyatlar yüzde 90 üzerinde ahiret yolculuğu riski barındırmaktadır. Bizden geçmiş 2 eşkal, ameliyat şansını kaybettiğini kalbin değiştirilmesi gerektiğini yani ihtisas nakli ihtiyacı olduğunu söylemişler. Bize geldiğinde aort cerrahisi için ekipçe operasyonunu planladık. Konseyimizi detaylı namına değerlendirdik. Ameliyata almaya karar verdik. Bu süreçte ameliyatta duygu kasını, miyokardı, çok deli dolu benzeri şekilde koruduk. Aort kökünü da uzun uzadıya, aort cerrahisinde bire bir ömrü asude kullanabileceği ayrımsız aort kapakçığı yerleştirdik. Bu kalburüstü süreç arkası sıra dördüncü saatte solunum cihazından ayrıldı. Bir Numara bölüm annesine kavuşturduk. Kontrollerimizde aort kapakçığının çok mebzul çalıştığı, duygu kasılma gücü operasyon öncesine bakarak iki itmam arttığını belirleme ettik. Anca Edanur kadar haddinden fazla erdemli riskli önsezi hastalıkları ihtiyacı olan yavrularımızın ameliyatı çok görmüş geçirmiş merkezlerde görmüş geçirmiş ağyar yoluyla yapılması gerekmektedir” dedi.

“Edanur henüz şimdiden serviste annesiyle birlikte koşup oynamaya başladı”

His ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, devamında, “Edanur elan şimdiden serviste annesiyle birlikte koşup oynamaya başladı. Onun okul başarısı, gelecek başarısı bizim için çokça kebir. Şu anda değme husus yolunda gözüküyor. Kontrollerimiz üstelik gayet bol ve kalbin kasılma gücü de 2 tekmil kadar arttı. bundan sonra onu çokça keyifli, sağlıklı ayrımsız ati bekliyor. Tabii bu suret hastalıkların tanınması üzere öncelikle kontroller haddinden fazla kebir. Şikayete sınırlanmış kategorik ilk 1 yaşta çocuk ekokardiyografi dediğimiz şekilde kalbinin taharri edilmesi gerekiyor. Bunun dışında morarma, çabuk yorulma, göğüs ağrısı üzere şikayetlerde da gecikmeden boşlama edilmeden nasıl bir uzmana afişe etmek gerekiyor. Bu forma riskli karambol kalp ameliyatları deneyimli ellerde çok başarıyla yapılıyor. Düşkünlük etmesinler. Bizlerin amacı doğrusu onları sağ esen topluma vermek ve yüzlerini güldürmek” diye niteleyerek konuştu.

“Okuldaki arkadaşımla oynamayı çok istiyorum”

Ameliyatının başarılı ayrımsız şekilde geçtiğini belirten 12 yaşında kim Edanur Sırlar, “Ameliyatım haddinden fazla güzelce geçti. Buradaki doktorlar bütünü bana çok ongun baktılar. Beni hazırlayıp ameliyata soktular. Korkacak hiçbir şey yoktu. Hayallerim okumak, hekim olmayı istiyorum. Arkadaşlarımı çokça özledim, okuldaki arkadaşımla oynamayı çok istiyorum. Kendime geldim. Doktorları haddinden fazla seviyorum. Onlar beni çok sevindirdiler, beni iyileştirdiler, çokça mutluyum” ifadelerini kullandı.Share: