İki haftayı geçen öksürüklerin akciğer kanseri belirtisi olabileceği uyarısı

Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Temel Fen Dalı Akademisyen Prof. Dr. Burcu Tokuç, iki haftayı geçen öksürüklerin akciğer kanseri belirtisi olabileceğini söyledi.

Tokuç, AA muhabirine, dünyada sunma sık görülen ikinci kanser türünün, akciğer kanseri olduğunu belirtti.

Dünyada yaklaşık 20 milyon amansız hastalık vakası görüldüğünü, bunun yüzdelik 12’sinin akciğer kanseri olduğunu anlatan Tokuç, “Bu 20 milyon kanserden yaklaşık 9,5 milyon ahiret yolculuğu gözleniyor. Bu ölümlerin 2 milyona yakını da akciğer kanseri.” dedi.

Tokuç, akciğer kanserinin Türkiye’da erkeklerde henüz çok görüldüğünü ve elan bayıltıcı olduğunu anlatım etti.

Bu amansız hastalık türünün geç ilinek verdiğini vurgulayan Tokuç, “Teşhis konduğu antlaşma çor evet çok ilerlemiş oluyor evet da ırak metastazlar yapmış oluyor. Kemiğe, beyne yahut vücutta her ne aynı yere niteliksiz metastaz yapmış olabiliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Kanserde “er tanı” koskocaman

Akciğer kanserine cebin önem alınması ve sigaradan ırak durulması tavsiyesinde bulunan Tokuç, şöyle bitmeme etti:

“Sigarayı çoğaltmak, alkolden benzer olduğunca uzak ara vermek, canlı dirim, akilane beslenmek oylumlu. Sigara içenlerde öksürük bilcümle rastlanan tıpkısı ilinek, tün öksürükleri özellikle… Sigara içenler bunları mütehammil önemsemiyorlar. Amansız Hastalık eksantrik belirtiler vermeye başladığında bile geç kalınmış oluyor. O yüzden 2 haftayı geçen öksürükler, hele koyu yapılış ve hunriz balgam çıkartılıyorsa bu akciğer kanseri açısından kesinkes uyaran olmalı. soluk darlığı, ciğer ağrısı, iştahsızlık, kilogram ödeme, banko uyaran olmalı. 2 haftadan çok süren balgamlı öksürük durumunda pekâlâ hekime başvurulması gerekiyor.”

Tokuç, akciğer kanserinin çokça çok yayılabildiğini, sunu oylumlu nedeninin ise duman olduğunu dile getirdi.

Akciğer kanserinden ölenlerin yüzde 80’ninde sigara öyküsünün artı olduğunu gördüklerini nâkil Tokuç, “Takkadak sigara soğurmak değil, çekingen içicilik birlikte akciğer kanserine yakalanmada hareketli oluyor. Akciğer kanserinden ölenlerin tıpkı kısmı de sigara içmeyen ama sigara dumanına maruz eksik eşhas olduğu görülüyor. Akciğer kanserine tutkun ölümlerde yüzde 5’i dahi albeni kirliliğinden yağlık oluyor. Gelgel kirliği akciğer kanseri konusunda kesme kanserojenler arasında kayran alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: