Ilbay Balkır: “200’den fazla bakir istihdam sağlanmış olacaktır”

Vali Balkır: “200’den çok yeni istihdam sağlanmış olacaktır”

FEHAMET Kalkınma Ajansı Umumi Heyet Sivas’ta toplandı

Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, 3 ilde FEHAMET Kalkınma Ajansının desteği ile hususi sektörün yapacağı yatırımların hep büyüklüğünün 110 milyon TL’yi aştığını ve 200’den aşkın kullanılmamış istihdam sağlanacağını söyledi.

SİVAS – Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, 3 ilde ÇAP Kalkınma Ajansının desteği ile özel sektörün yapacağı yatırımların hep büyüklüğünün 110 milyon TL’yi aştığını ve 200’den çok yıpranmamış istihdam sağlanacağını söyledi.

Orta Küçük Asya Kalkınma Ajansı Ilk Teşrin ayı Umumi Heyet Toplantısı Yönetim Kurulu Başkanı Sivas Valisi Dr. Yılmaz Parıltı başkanlığında, Yozgat Valisi Ziyalı Polat, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilimci, Yozgat Belediye Reisi Ihtişam Köse, Kayseri Büyükşehri Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, AZAMET Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ve Umumi Heyet Üyelerinin katılımı ile Sivas’ta yapıldı. Sivas Valiliği Vali Ahmet Muammer Eş salonunda toplantı öncesinde matbuat mensuplarına açıklamalarda bulunan Ilbay Yılmaz Şimşek, “Başlama mağara Sivas Müteşebbis maratonunun başvuruları bitmeme etmekte olup, ilgili mecmu mektepli ve kişileri programa başvuruya çağırma ediyoruz” dedi.

Vali Parıltı, konuşmasına şöyle devam etti, ” Ajansımız tarafından 9 Haziran 2022 tarihinde zar edilen ve Ağustos kocaoğlan içerisinde başvurularını tamamlamış olduğumuz ” İmalat Uran Finansman Bindi Programı’nın kıymetlendirme süreci tamam ve zaman yönetim kurulu toplantımızın ardından ajans web sitesinde bindi almaya doğruluk kazanan başvurular car edilecektir. Mecmu 88 başvurunun münfail olduğu programda, 3 ilimizden Ajansımız desteği ile özel sektörün yapacağı yatırımların toplam büyüklüğü 110 milyon TL’yi aşacak ve 200’den aşkın yeni istihdam sağlanmış olacaktır. Şimdiden programın firmalarımıza yavuz olmasını diliyoruz. Bugün antrparantez, Sivas ve Yozgat illerimizden imalatçı firmalarımızın Kayseri’da meydan kayran Misil Üretimlik başta kalkmak amacıyla bazı ziyaretleri ajans vasıtasıyla ve Tecim-Endüstri Odaları işbirliği ile düzenlenmesi hususunu görüşeceğiz” diye konuştu.

“Bölgesel Kalkınma Dergisi eser hayatına başlayacak”

Ilbay Balkır, Lehçe Kalkınma Dergisi’nin yayın hayatına başlayacağını söyleyerek, ” Geçtiğimiz ay Sivas’ta başlayan Tevessül mağara Sivas Müteşebbis maratonunun başvuruları bitmeme etmekte olup, ait cümle öğrenci ve kişileri programa başvuruya nida ediyoruz. Başvurular ekim ayı sonuna kadar devam edecektir. Bu programın bire bir benzerini ” Yozgat Genç Fikirler Fabrikası” ismi ile Yozgat’ta başlatmayı üstelik zaman toplantımızda görüşeceğiz. Geçtiğimiz aylarda Ajans Dümen Kurulumuzun de onayının peşi sıra illerimizden güdümlü proje önerilerini Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne iletmiş bulunmaktayız. Ajans Umumi Sekreterliğinin üstelik takibiyle proses bitmeme etmekte olup yıl bitmeden bu projelerin üstelik başlatılmasını bekliyoruz. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Kalkınma Ajanslarının de desteği ile alanında tıpkı önce namına sayılabilecek ” Bölgesel Kalkınma Dergisi” kitap hayatına başlayacak olup, yazı çağrısına çıkmıştır. İlgili mecmu akademi üyelerinin dergiye sargı göstermelerini ve lehçe kalkınma konusundaki vukuf ve deneyimlerini yıllık yoluyla paylaşmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: