Ilbay Taşbilek yardımların bitmeme etmesi çağrısı yaptı

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Kahramanmaraş ve etrafındaki 10 ili etkileyen yüzyılın felaketi yerine nitelendirilen depremlerin ardından vatandaşlardan bölgeye giden yardımların devam etmesini istedi.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 depremlerin bir numara haftasında gazetecilerle ayrımsız araya gelen Vali Taşbilek, bu benzeri haftalık süreçte Gümüşhaneli vatandaşların arkalama edebilmek amacıyla olağanüstü fedakarlıklar yaptığını söyledi.

“Gümüşhane’nin beher ferdinin çabasını görüyoruz”

Türk milletinin dardayken kendine uzanan eli asla unutmayacağını kaydeden Ilbay Taşbilek, “Geçtiğimiz benzeri haftalık süreçte Gümüşhane insanı faziletkâr tıpkısı birlik ve merhametle kardeşlerini kucakladı. Hep Gümüşhanelilere müteşekkiriz, hepsine ayrı ayrı teşekkürname ediyoruz. Gümüşhane’nin her bir ferdinin çabasını görüyoruz. Ruz bunu unutmayacak, oradaki insanlar da unutmayacak. Tıpkısı haftalık süreçte olağanüstü bire bir fedakarlıkla yürütülen çalışmaların daha çok dahi devam etmesi gerekiyor çünkü oradaki kardeşlerimizin bize ihtiyacı var. 13,5 milyon insanımız bu depremden etkilendi” dedi.

“708 depremzede misafirimiz var”

An itibariyle sarsıntı bölgesinden özlük imkanlarıyla Gümüşhane merkez ve ilçelerinde yakınlarının beraberinde, amme misafirhanesi, otel ve KYK yurtlarında toplanmış 708 depremzede vatandaşın konuk edildiğini hatırlatan Vali Taşbilek, “Şehrimizde dair mefruş evlerinin anahtarlarını depremzedeler amacıyla bize konfirmasyon eden insanlarımız var. Içtimai incelemeciler evlerde kalanlarla ilgileniyor, ihtiyaçları sorup moral ve motivasyonlarını artırmak üzere müstelzim çalışmaları yapıyor. Deprem bölgesinden Gümüşhane’ye karışmak isteyen vatandaşlar üzere vacip mecmu tedbirleri aldık. Itimat Yurtlar Kurumuna ilişkin bilcümle yurtlarımız, bütün misafirhanelerimiz, kamuya ilgilendiren bütün tesislerimizi, uygulama otelimizi hazır halde tutuyoruz. Çok yavaş benzeri potansiyelimiz var. Hususi sektöre ilişkin otel, apart kadar planlamaları bile yaptık. Gelecek kardeşlerimizi sıkıntıya sokmaksızın ne yapılabilecekse elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

“Bu yardımları azaltmadan o bölgeye ulaştırmamız gerekiyor”

Ilbay Taşbilek, vatandaşların yardımlarının güzeşte hafta olduğu üzere tıkır tıkır daha bile artırarak bitmeme ettirilmesi gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Orada kalan kardeşlerimizin sıkıntılarına çıkar yol olabilmek, dertlerine umar olabilmek için bu haddinden fazla mefret. Bu yardımları azaltmadan o bölgeye ulaştırmamız gerekiyor. Koli içerisinde dayanımı ayrıntılı, orada yemek yapmaya müsaade edecek kuru gıdalarımız, oradaki vatandaşlarımızın bakir kıyafet, bağırsak çamaşırı, ayakkabı, ısınmaları üzere soba, odun, hıfzıssıhha malzemeleri bildirme önemlileri. Yer çokça ihtiyaç olan malzemeler şuanda bunlar.”

Gümüşhane’den bugüne kadar sarsıntı bölgesine değişik kamu alım ve kuruluşları ile kalıp, kaymakamlık ve belde belediyelerinden, hususi sektörden ilkin taharri kurtarma faaliyetleri tutmak amacıyla lojistik ve arkalama malzemesi taşıma gayeli 76 gelişim makinesi ve anahtar ile 105 personel görevlendirilmiş, vatandaşlar tarafından hareket bölgesine işlemek üzere yapılan türlü gıda, su, giysi, battaniye, bala bezi gibi yardım malzemeleri 208 tır ve kamyonla hareket bölgesindeki illere irsal edildi. – GÜMÜŞHANE

Share: